REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola?

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola?
Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Unijne dotacje mogą pokrywać wydatki związane z uruchomieniem placówek przedszkolnych. Mogą także wspierać placówki już istniejące np. poprzez sfinansowanie kosztów zatrudnienia dodatkowego personelu. W poniższym artykule przedstawię możliwości otrzymania dotacji unijnej na przykładzie województwa warmińsko-mazurskiego, gdzie obecnie prowadzony jest nabór takich projektów.

W trosce o najmłodszych Unia Europejska oferuje pomoc finansową na uruchomienie i prowadzenie placówek przedszkolnych. Środki finansowe przeznaczone na ten cel mają służyć zwiększeniu dostępności i upowszechnianiu edukacji przedszkolnej, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Są one dostępne w ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Oznacza to, że za ich wydatkowanie odpowiedzialne są władze każdego z 16 województw.

REKLAMA

Pieniądze otrzymane w ramach przyznanej dotacji mogą służyć pokryciu wydatków związanych z uruchomieniem nowej placówki lub sfinansowania działalności już istniejącej. Konkursy ogłaszane są w terminach naboru określonych przez władze województwa w harmonogramach zamieszczonych na stronach internetowych. Nabór takich projektów prowadzony jest obecnie przez władze województwa warmińsko-mazurskiego.

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

Dotacje na przedszkola w województwie warmińsko-mazurskim

Nabór projektów dotyczących tworzenia i wsparcia istniejących przedszkoli prowadzony jest obecnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach działania 9.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 

Polecamy: Kiedy należy składać wnioski o płatność?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kompletna dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronach internetowych urzędu.

Zapoznanie się z dokumentacją konkursową jest czynnością obowiązkową dla wszystkich wnioskodawców. Informacje w niej zawarte pozwolą uniknąć błędów podczas składania aplikacji. Jest ona dostępna pod adresem strony internetowej: http://efs.warmia.mazury.pl, w zakładce „Konkursy”, a następnie „nr 1/POKL/9.1.1/2011”. 

Na co można otrzymać dotację?

REKLAMA

W ramach prowadzonego przez władze województwa warmińsko-mazurskiego naboru można zasadniczo otrzymać dofinansowanie na dwa typy projektów:
1. Tworzenie przedszkoli na obszarach i w środowiskach o niskim upowszechnianiu edukacji przedszkolnej (w szczególności na obszarach wiejskich),
2. Wsparcie istniejących przedszkoli przyczyniające się do zwiększenia liczby dzieci uczestniczących w wychowaniu przedszkolnym lub jej utrzymania w przypadku placówek zagrożonych likwidacją

W przypadku drugiego typu projektów wsparcie mogą otrzymać działania prowadzące do wydłużenia godzin pracy, uruchomienia dodatkowego naboru dzieci, zatrudnienia dodatkowego personelu itp.

Kategorie wydatków, które mogą są podstawą kwalifikowalności, a następnie refundacji ze środków unijnych są szczegółowo opisane w dokumencie pn. „Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL”.

Dokument ten jest dostępny dla wnioskodawców pod adresem strony internetowej: http://www.efs.gov.pl/, w zakładce „Dokumenty i wytyczne”.

Jedną z kategorii wydatków rozważaną przez potencjalnych wnioskodawców konkursu jest wynagrodzenie zatrudnionych w danej placówce nauczycieli. Zgodnie z dokumentacją konkursową nie ma możliwości finansowania wynagrodzeń nauczycieli realizujących podstawę programową oraz zatrudnianych w oparciu o Kartę Nauczyciela. Inaczej rzecz ma się w przypadku przedszkoli niepublicznych, które nie zatrudniają nauczycieli w oparciu o Kartę Nauczyciela, zatem nie mają również zastosowania ograniczenia z niej wynikające.

Kto może otrzymać dotację?

W ramach konkursu o dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty, z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).

Polecamy: Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych w 2011 roku

REKLAMA

Warto pamiętać, że w przypadku placówki oświatowej prowadzonej przez osobę fizyczną/ prawną, wnioskodawcą może być jedynie organ prowadzący tę placówkę. We wniosku o dofinansowanie projektu jako wnioskodawca nie może być wskazana sama placówka, bowiem nie posiada ona zdolności prawnej, ani zdolności do czynności prawnych.

W odróżnieniu od dotychczasowych naborów, podczas obecnego konkursu o dofinansowanie będą mogły się starać projekty realizowane na terenie gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich (do 25 tys. mieszkańców).

W jakiej wysokości dotacja?

Na obecny nabór wniosków o dofinansowanie władze województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczyły kwotę w wysokości 12 mln PLN, z czego wkład unijny wynosi ponad 10 mln PLN. W przypadku pojedynczego wnioskodawcy wkład unijny wynosi 85% kosztów kwalifikowanych projektu poniesionych zgodnie z wytycznymi, o których mowa powyżej. Oznacza to, że pozostałą cześć tej kwoty oraz koszty niekwalifikowane, czyli te niespełniające wymogów kwalifikowalności wnioskodawca musi pokryć ze środków własnych.

Kiedy można składać wnioski o przyznanie dotacji?

Wnioski o dofinansowanie przyjmowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w terminie od 21 lutego 2011 r. do 21 marca 2011 r.

Jak aplikować o przyznanie dotacji?

Wnioski o dofinansowanie można składać za pośrednictwem aplikacji Generator Wniosków Aplikacyjnych. Można ją pobrać ze strony internetowej: www.generatorwnioskow.efs.gov.pl (wersja on-line) oraz www.efs.gov.pl (wersja off-line).

Wniosek o dofinansowanie powinien zostać wypełniony zgodnie z zasadami określonymi w dokumencie pn. „Instrukcja do wniosku o dofinansowanie w ramach PO KL v 6.4.0”. Stanowi on załącznik do dokumentacji konkursowej i jest dostępny do pobrania ze strony internetowej: http://efs.warmia.mazury.pl .

Wniosek o dofinansowanie powinien zostać dostarczony w dwóch wersjach – papierowej i elektronicznej. Wersję papierową wniosku należy wydrukować z pliku PDF natomiast wersję elektroniczną, tj. plik ZIP_POKL, należy zapisać na płycie CD/DVD.

Po wydrukowaniu wniosku w wersji papierowej należy pamiętać o jego odręcznym podpisaniu oraz złożeniu imiennej pieczęci w części V.

Wnioski można dostarczyć osobiście, za pośrednictwem poczty lub przesyłki kurierskiej. W tym roku zostało także zniesione ograniczenie w ilości składanych wniosków. Do tej pory obowiązywała zasada, że jeden wnioskodawca nie mógł złożyć więcej niż 2 wnioski o dofinansowanie. Podczas tegorocznego naboru zasada ta nie obowiązuje.

Do chwili obecnej na realizację projektów związanych z upowszechnianiem edukacji przedszkolnej przeznaczono w województwie warmińsko-mazurskim z funduszy unijnych kwotę w wysokości 29 mln PLN. Środki do rozdysponowania w ramach tegorocznego naboru pozwolą zwiększyć tą kwotę do 41 mln PLN. Dzięki tym środkom do tej pory na terenie województwa powstało 170 nowych placówek przedszkolnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złoto w tym roku jest najlepszym sposobem na ulokowanie oszczędności? Rekordowe ceny kruszców na koniec roku

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  REKLAMA

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  REKLAMA

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  REKLAMA