Jak otrzymać dotację unijną na prowadzenie przedszkola?
REKLAMA
REKLAMA
W trosce o najmłodszych Unia Europejska oferuje pomoc finansową na uruchomienie i prowadzenie placówek przedszkolnych. Środki finansowe przeznaczone na ten cel mają służyć zwiększeniu dostępności i upowszechnianiu edukacji przedszkolnej, zwłaszcza na obszarach wiejskich. Są one dostępne w ramach komponentu regionalnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Oznacza to, że za ich wydatkowanie odpowiedzialne są władze każdego z 16 województw.
REKLAMA
Pieniądze otrzymane w ramach przyznanej dotacji mogą służyć pokryciu wydatków związanych z uruchomieniem nowej placówki lub sfinansowania działalności już istniejącej. Konkursy ogłaszane są w terminach naboru określonych przez władze województwa w harmonogramach zamieszczonych na stronach internetowych. Nabór takich projektów prowadzony jest obecnie przez władze województwa warmińsko-mazurskiego.
Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy
Dotacje na przedszkola w województwie warmińsko-mazurskim
Nabór projektów dotyczących tworzenia i wsparcia istniejących przedszkoli prowadzony jest obecnie przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach działania 9.1 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Polecamy: Kiedy należy składać wnioski o płatność?
Kompletna dokumentacja konkursowa dostępna jest na stronach internetowych urzędu.
Zapoznanie się z dokumentacją konkursową jest czynnością obowiązkową dla wszystkich wnioskodawców. Informacje w niej zawarte pozwolą uniknąć błędów podczas składania aplikacji. Jest ona dostępna pod adresem strony internetowej: http://efs.warmia.mazury.pl, w zakładce „Konkursy”, a następnie „nr 1/POKL/9.1.1/2011”.
Na co można otrzymać dotację?
REKLAMA
W ramach prowadzonego przez władze województwa warmińsko-mazurskiego naboru można zasadniczo otrzymać dofinansowanie na dwa typy projektów:
1. Tworzenie przedszkoli na obszarach i w środowiskach o niskim upowszechnianiu edukacji przedszkolnej (w szczególności na obszarach wiejskich),
2. Wsparcie istniejących przedszkoli przyczyniające się do zwiększenia liczby dzieci uczestniczących w wychowaniu przedszkolnym lub jej utrzymania w przypadku placówek zagrożonych likwidacją
W przypadku drugiego typu projektów wsparcie mogą otrzymać działania prowadzące do wydłużenia godzin pracy, uruchomienia dodatkowego naboru dzieci, zatrudnienia dodatkowego personelu itp.
Kategorie wydatków, które mogą są podstawą kwalifikowalności, a następnie refundacji ze środków unijnych są szczegółowo opisane w dokumencie pn. „Wytyczne w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO KL”.
Dokument ten jest dostępny dla wnioskodawców pod adresem strony internetowej: http://www.efs.gov.pl/, w zakładce „Dokumenty i wytyczne”.
Jedną z kategorii wydatków rozważaną przez potencjalnych wnioskodawców konkursu jest wynagrodzenie zatrudnionych w danej placówce nauczycieli. Zgodnie z dokumentacją konkursową nie ma możliwości finansowania wynagrodzeń nauczycieli realizujących podstawę programową oraz zatrudnianych w oparciu o Kartę Nauczyciela. Inaczej rzecz ma się w przypadku przedszkoli niepublicznych, które nie zatrudniają nauczycieli w oparciu o Kartę Nauczyciela, zatem nie mają również zastosowania ograniczenia z niej wynikające.
Kto może otrzymać dotację?
W ramach konkursu o dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty, z wyłączeniem osób fizycznych (nie dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą lub oświatową na podstawie przepisów odrębnych).
Polecamy: Dotacje na modernizację gospodarstw rolnych w 2011 roku
REKLAMA
Warto pamiętać, że w przypadku placówki oświatowej prowadzonej przez osobę fizyczną/ prawną, wnioskodawcą może być jedynie organ prowadzący tę placówkę. We wniosku o dofinansowanie projektu jako wnioskodawca nie może być wskazana sama placówka, bowiem nie posiada ona zdolności prawnej, ani zdolności do czynności prawnych.
W odróżnieniu od dotychczasowych naborów, podczas obecnego konkursu o dofinansowanie będą mogły się starać projekty realizowane na terenie gmin wiejskich oraz miejsko-wiejskich (do 25 tys. mieszkańców).
W jakiej wysokości dotacja?
Na obecny nabór wniosków o dofinansowanie władze województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczyły kwotę w wysokości 12 mln PLN, z czego wkład unijny wynosi ponad 10 mln PLN. W przypadku pojedynczego wnioskodawcy wkład unijny wynosi 85% kosztów kwalifikowanych projektu poniesionych zgodnie z wytycznymi, o których mowa powyżej. Oznacza to, że pozostałą cześć tej kwoty oraz koszty niekwalifikowane, czyli te niespełniające wymogów kwalifikowalności wnioskodawca musi pokryć ze środków własnych.
Kiedy można składać wnioski o przyznanie dotacji?
Wnioski o dofinansowanie przyjmowane są przez Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w terminie od 21 lutego 2011 r. do 21 marca 2011 r.
Jak aplikować o przyznanie dotacji?
Wnioski o dofinansowanie można składać za pośrednictwem aplikacji Generator Wniosków Aplikacyjnych. Można ją pobrać ze strony internetowej: www.generatorwnioskow.efs.gov.pl (wersja on-line) oraz www.efs.gov.pl (wersja off-line).
Wniosek o dofinansowanie powinien zostać wypełniony zgodnie z zasadami określonymi w dokumencie pn. „Instrukcja do wniosku o dofinansowanie w ramach PO KL v 6.4.0”. Stanowi on załącznik do dokumentacji konkursowej i jest dostępny do pobrania ze strony internetowej: http://efs.warmia.mazury.pl .
Wniosek o dofinansowanie powinien zostać dostarczony w dwóch wersjach – papierowej i elektronicznej. Wersję papierową wniosku należy wydrukować z pliku PDF natomiast wersję elektroniczną, tj. plik ZIP_POKL, należy zapisać na płycie CD/DVD.
Po wydrukowaniu wniosku w wersji papierowej należy pamiętać o jego odręcznym podpisaniu oraz złożeniu imiennej pieczęci w części V.
Wnioski można dostarczyć osobiście, za pośrednictwem poczty lub przesyłki kurierskiej. W tym roku zostało także zniesione ograniczenie w ilości składanych wniosków. Do tej pory obowiązywała zasada, że jeden wnioskodawca nie mógł złożyć więcej niż 2 wnioski o dofinansowanie. Podczas tegorocznego naboru zasada ta nie obowiązuje.
Do chwili obecnej na realizację projektów związanych z upowszechnianiem edukacji przedszkolnej przeznaczono w województwie warmińsko-mazurskim z funduszy unijnych kwotę w wysokości 29 mln PLN. Środki do rozdysponowania w ramach tegorocznego naboru pozwolą zwiększyć tą kwotę do 41 mln PLN. Dzięki tym środkom do tej pory na terenie województwa powstało 170 nowych placówek przedszkolnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.