reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje również dla firm budowlanych!

Dotacje również dla firm budowlanych!

W tym roku o rolne dotacje będą mogli także powalczyć mikroprzedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie prac budowlano-drogowych, pozyskania drewna lub wytwarzania energii elektrycznej. Jak pozyskać taką dotacje - przeczytaj poradę eksperta.

Taką możliwość przewiduje bowiem projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013). 

Rozszerzenie katalogu wnioskodawców

Nowelizacja rozporządzenia przewiduje rozszerzenie wykazu działalności nierolniczych, dla których może być przyznana pomoc w ramach PROW 2007-2013. Zgodnie z postulowaną zmianą w załączniku 1 do rozporządzenia pomoc unijna będzie mogła zostać przyznana także podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie pozyskiwania drewna, wytwarzania energii elektrycznej oraz robót związanych z budową dróg i autostrad. W opinii wielu ekspertów jest to pozytywna i potrzebna zmiana, gdyż udostępnia większej liczbie mikroprzedsiebiorstw możliwość starania się o przyznanie unijnej pomocy. To także wyjście na przeciw sytuacji w gminach, które realizują inwestycje w zakresie budowy dróg, ulic, chodników, ścieżek dla pieszych i rowerzystów, a także potencjalnym beneficjentom, którzy są zainteresowani realizacją tego typu inwestycji. 

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

O wsparcie w ramach tego działania mogą ubiegać się osoby fizyczne, które nie są ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) i mają miejsce zamieszkania i zamierzają wykonywać działalność na wsi lub w mieście do 5 tys. Pomoc wypłacana jest w formie refundacji poniesionych kosztów i wysokości nie większej niż 300 tys. złotych. W ciągu jednego roku można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy.

W ramach projektowanych zmian przewiduje się możliwość wspierania działalności związanych z produkcją drewna. Potencjalni beneficjenci tego działania będą mogli otrzymać pomoc finansową na produkcję wyrobów tartacznych, czy też produkcję pozostałych wyrobów z drewna, z korka, słomy i materiałów służących do wyplatania. 

Przeczytaj także: Czy dotacja unijna może być dziedziczona?

Inne proponowane zmiany

Propozycja zmiany rozporządzenia dotyczy także doprecyzowania zapisów odnoszących się do możliwości zakupu w ramach projektów pojazdów samochodowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku prowadzenia przez wnioskodawcę działalności gospodarczej wyłącznie w zakresie świadczenia usług transportowych koszty kwalifikowane zakupu pojazdów samochodowych (naczep, przyczep) nie mogą przekroczyć trzykrotności pozostałych inwestycyjnych kosztów kwalifikowanych. Jeżeli natomiast wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w obszarze innym niż usługi transportowe to koszty kwalifikowane zakupu pojazdów samochodowych nie mogą przekroczyć wartości pozostałych inwestycyjnych kosztów kwalifikowanych w projekcie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Wydra

Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto może ubiegać się o dotacje dla firm budowlanych.
Kto może ubiegać się o dotacje dla firm budowlanych.

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama