REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dotacje również dla firm budowlanych!

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych
Kto może ubiegać się o dotacje dla firm budowlanych.
Kto może ubiegać się o dotacje dla firm budowlanych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W tym roku o rolne dotacje będą mogli także powalczyć mikroprzedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie prac budowlano-drogowych, pozyskania drewna lub wytwarzania energii elektrycznej. Jak pozyskać taką dotacje - przeczytaj poradę eksperta.

Taką możliwość przewiduje bowiem projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013). 

REKLAMA

Rozszerzenie katalogu wnioskodawców

Nowelizacja rozporządzenia przewiduje rozszerzenie wykazu działalności nierolniczych, dla których może być przyznana pomoc w ramach PROW 2007-2013. Zgodnie z postulowaną zmianą w załączniku 1 do rozporządzenia pomoc unijna będzie mogła zostać przyznana także podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie pozyskiwania drewna, wytwarzania energii elektrycznej oraz robót związanych z budową dróg i autostrad. W opinii wielu ekspertów jest to pozytywna i potrzebna zmiana, gdyż udostępnia większej liczbie mikroprzedsiebiorstw możliwość starania się o przyznanie unijnej pomocy. To także wyjście na przeciw sytuacji w gminach, które realizują inwestycje w zakresie budowy dróg, ulic, chodników, ścieżek dla pieszych i rowerzystów, a także potencjalnym beneficjentom, którzy są zainteresowani realizacją tego typu inwestycji. 

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

REKLAMA

O wsparcie w ramach tego działania mogą ubiegać się osoby fizyczne, które nie są ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) i mają miejsce zamieszkania i zamierzają wykonywać działalność na wsi lub w mieście do 5 tys. Pomoc wypłacana jest w formie refundacji poniesionych kosztów i wysokości nie większej niż 300 tys. złotych. W ciągu jednego roku można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy.

W ramach projektowanych zmian przewiduje się możliwość wspierania działalności związanych z produkcją drewna. Potencjalni beneficjenci tego działania będą mogli otrzymać pomoc finansową na produkcję wyrobów tartacznych, czy też produkcję pozostałych wyrobów z drewna, z korka, słomy i materiałów służących do wyplatania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Czy dotacja unijna może być dziedziczona?

Inne proponowane zmiany

REKLAMA

Propozycja zmiany rozporządzenia dotyczy także doprecyzowania zapisów odnoszących się do możliwości zakupu w ramach projektów pojazdów samochodowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku prowadzenia przez wnioskodawcę działalności gospodarczej wyłącznie w zakresie świadczenia usług transportowych koszty kwalifikowane zakupu pojazdów samochodowych (naczep, przyczep) nie mogą przekroczyć trzykrotności pozostałych inwestycyjnych kosztów kwalifikowanych. Jeżeli natomiast wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w obszarze innym niż usługi transportowe to koszty kwalifikowane zakupu pojazdów samochodowych nie mogą przekroczyć wartości pozostałych inwestycyjnych kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Zaproponowana zmiana przewiduje możliwość finansowania zakupu pojazdów samochodowych w 100%, ale pod pewnymi warunkami. Otóż do grupy pojazdów samochodowych, czyli pojazdów silnikowych, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością 25 km/h zaliczane są także specjalistyczne samojezdne maszyny np. budowlane, drogowe, wykorzystywane do robót ziemnych, rolnicze. Ze względu na odmienne zastosowanie tego typu pojazdów, aniżeli do przewozu osób i towarów, intencją Ministra było umożliwienie refundacji zakupu tego typu pojazdów w 100 % kosztów kwalifikowanych.

Polecamy: serwis Dotacje

W odróżnieniu od obecnie obowiązujących zapisów, po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia możliwy będzie zakup maszyn rolniczych, spełniających wymogi pojazdów samochodowych, który zostanie pokryty w 100% kosztów kwalifikowanych ze środków PROW 2007-2013.

Inna proponowana zmiana ma uniemożliwić finansowanie tych samych wydatków ponoszonych w ramach projektu z dwóch źródeł. Dlatego też propozycja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczy wyłączenia z możliwości ubiegania się o pomoc podmiotów, którym w ciągu ostatnich 2 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, przyznano pomoc inwestycyjną w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Warto podkreślić znaczenie sformułowania „pomoc inwestycyjna”, gdyż z możliwości ubiegania się o pomoc nie wyłączono podmiotów, którym została przyznana pomoc inna niż inwestycyjna np. pomoc doradcza albo pomoc szkoleniowa.

W założeniu proponowane zmiany pozytywnie wpłyną na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich całego kraju dzięki wprowadzeniu korzystniejszych rozwiązań dla potencjalnych beneficjentów działania. Proponowane zmiany spotkały się z życzliwym przyjęciem różnych organizacji rolniczych, które nie zgłosiły zastrzeżeniem do treści projektowanego rozporządzenia.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac legislacyjnych wejście w życie rozporządzenia planowane jest na koniec I kwartału 2011 roku.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA