REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje również dla firm budowlanych!

Tomasz Wydra
Specjalista w dziedzinie dotacji unijnych

REKLAMA

REKLAMA

W tym roku o rolne dotacje będą mogli także powalczyć mikroprzedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie prac budowlano-drogowych, pozyskania drewna lub wytwarzania energii elektrycznej. Jak pozyskać taką dotacje - przeczytaj poradę eksperta.

Taką możliwość przewiduje bowiem projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (PROW 2007-2013). 

REKLAMA

Rozszerzenie katalogu wnioskodawców

Nowelizacja rozporządzenia przewiduje rozszerzenie wykazu działalności nierolniczych, dla których może być przyznana pomoc w ramach PROW 2007-2013. Zgodnie z postulowaną zmianą w załączniku 1 do rozporządzenia pomoc unijna będzie mogła zostać przyznana także podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie pozyskiwania drewna, wytwarzania energii elektrycznej oraz robót związanych z budową dróg i autostrad. W opinii wielu ekspertów jest to pozytywna i potrzebna zmiana, gdyż udostępnia większej liczbie mikroprzedsiebiorstw możliwość starania się o przyznanie unijnej pomocy. To także wyjście na przeciw sytuacji w gminach, które realizują inwestycje w zakresie budowy dróg, ulic, chodników, ścieżek dla pieszych i rowerzystów, a także potencjalnym beneficjentom, którzy są zainteresowani realizacją tego typu inwestycji. 

Polecamy: Dotacje unijne - poradnik przedsiębiorcy

REKLAMA

O wsparcie w ramach tego działania mogą ubiegać się osoby fizyczne, które nie są ubezpieczone w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) i mają miejsce zamieszkania i zamierzają wykonywać działalność na wsi lub w mieście do 5 tys. Pomoc wypłacana jest w formie refundacji poniesionych kosztów i wysokości nie większej niż 300 tys. złotych. W ciągu jednego roku można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy.

W ramach projektowanych zmian przewiduje się możliwość wspierania działalności związanych z produkcją drewna. Potencjalni beneficjenci tego działania będą mogli otrzymać pomoc finansową na produkcję wyrobów tartacznych, czy też produkcję pozostałych wyrobów z drewna, z korka, słomy i materiałów służących do wyplatania. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj także: Czy dotacja unijna może być dziedziczona?

Inne proponowane zmiany

REKLAMA

Propozycja zmiany rozporządzenia dotyczy także doprecyzowania zapisów odnoszących się do możliwości zakupu w ramach projektów pojazdów samochodowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przypadku prowadzenia przez wnioskodawcę działalności gospodarczej wyłącznie w zakresie świadczenia usług transportowych koszty kwalifikowane zakupu pojazdów samochodowych (naczep, przyczep) nie mogą przekroczyć trzykrotności pozostałych inwestycyjnych kosztów kwalifikowanych. Jeżeli natomiast wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w obszarze innym niż usługi transportowe to koszty kwalifikowane zakupu pojazdów samochodowych nie mogą przekroczyć wartości pozostałych inwestycyjnych kosztów kwalifikowanych w projekcie.

Zaproponowana zmiana przewiduje możliwość finansowania zakupu pojazdów samochodowych w 100%, ale pod pewnymi warunkami. Otóż do grupy pojazdów samochodowych, czyli pojazdów silnikowych, których konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością 25 km/h zaliczane są także specjalistyczne samojezdne maszyny np. budowlane, drogowe, wykorzystywane do robót ziemnych, rolnicze. Ze względu na odmienne zastosowanie tego typu pojazdów, aniżeli do przewozu osób i towarów, intencją Ministra było umożliwienie refundacji zakupu tego typu pojazdów w 100 % kosztów kwalifikowanych.

Polecamy: serwis Dotacje

W odróżnieniu od obecnie obowiązujących zapisów, po wejściu w życie nowelizacji rozporządzenia możliwy będzie zakup maszyn rolniczych, spełniających wymogi pojazdów samochodowych, który zostanie pokryty w 100% kosztów kwalifikowanych ze środków PROW 2007-2013.

Inna proponowana zmiana ma uniemożliwić finansowanie tych samych wydatków ponoszonych w ramach projektu z dwóch źródeł. Dlatego też propozycja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczy wyłączenia z możliwości ubiegania się o pomoc podmiotów, którym w ciągu ostatnich 2 lat od dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy, przyznano pomoc inwestycyjną w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Warto podkreślić znaczenie sformułowania „pomoc inwestycyjna”, gdyż z możliwości ubiegania się o pomoc nie wyłączono podmiotów, którym została przyznana pomoc inna niż inwestycyjna np. pomoc doradcza albo pomoc szkoleniowa.

W założeniu proponowane zmiany pozytywnie wpłyną na rozwój przedsiębiorczości na obszarach wiejskich całego kraju dzięki wprowadzeniu korzystniejszych rozwiązań dla potencjalnych beneficjentów działania. Proponowane zmiany spotkały się z życzliwym przyjęciem różnych organizacji rolniczych, które nie zgłosiły zastrzeżeniem do treści projektowanego rozporządzenia.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem prac legislacyjnych wejście w życie rozporządzenia planowane jest na koniec I kwartału 2011 roku.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA