REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca i ubezpieczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zezwolenie na pracę cudzoziemca - zmiany

Szykują się zmiany w zezwoleniach na prcę cudzoziemców. Przedsiębiorcy powinni mieć możliwość, tak jak do tej pory, po uzyskaniu zezwolenia na pracę cudzoziemca, na jednoczesne złożenie wniosku o jego przedłużenie - uważa Konfederacja Lewiatan.

Wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

Za pracę w godzinach nadliczbowych uznaje się pracę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Czy za pracę w nadgodzinach przysługuje inna wysokość wynagrodzenia?

Czy pracownik może nie zgodzić się na wypowiedzenie zmieniające?

Wypowiedzenie zmieniające ma na celu zmianę warunków pracy i płacy, czyli istotnych elementów treści stosunku pracy. Za pomocą takiego wypowiedzenia nie dochodzi jednak do jego rozwiązania. Czy pracownik ma prawo odmówić wprowadzenia zmian?

Umowa o zakazie konkurencji

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem odrębną umowę, na podstawie której pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy. W przypadku naruszenia postanowień umownych pracownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Czy umowa wiąże również po ustaniu stosunku pracy?

REKLAMA

Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?

Pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi zaległego urlopu, niewykorzystanego zgodnie z ustalonym planem urlopów do 30 września następnego roku kalendarzowego. Obowiązek ten nie obejmuje urlopu na żądanie.

Odmowa ponownego zatrudnienia

Pracodawca ma prawo odmówić ponownego zatrudnienia pracownika przywróconego do pracy, jeżeli pracownik w ciągu 7 dni nie zgłosi gotowości do podjęcia pracy, chyba że przekroczenie terminu nastąpiło nie z winy pracownika.

Składki ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy

Wynagrodzenie zleceniobiorcy, który nie posiada statusu studenta musi zostać objęte obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym, wypadkowym i zdrowotnym, jeżeli wykonywana praca stanowi jedynie zatrudnienie. W jaki sposób zgłosić zleceniobiorcę do ZUS?

Przerwa w pracy przyznana pracownikowi przez pracodawcę

Pracodawca ma prawo wprowadzić jedną przerwę, niewliczaną do czasu pracy, przysługującą pracownikowi na spożycie posiłku oraz załatwienie spraw osobistych. Wymiar przerwy nieprzekraczający 60 minut powinien obejmować wszystkich pracowników.

REKLAMA

Składki ZUS od kosztów dojazdu pracownika do pracy

Pracodawca, który określi w regulaminie wynagradzania zwrot kosztów dojazdu pracownika do pracy potrącając zaliczkę na podatek dochodowy nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Czy przejazd prywatnym samochodem może być również traktowany jako przychód niepodlegający oskładkowaniu?

Odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Pracodawca, który uchyla się od wykonania ciążących na nim ustawowych obowiązków powinien liczyć się z sankcjami za popełnione wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Jakie kary nakłada ustawodawca na pracodawcę?

Konsekwencje prawne za niezgłoszenie ciężkiego wypadku przy pracy

Pracodawca ma obowiązek powiadomić odpowiedni okręgowy inspektorat pracy oraz prokuraturę, jeżeli wypadek, któremu uległ pracownik był kwalifikowany jako śmiertelny, ciężki lub zbiorowy. Jakie konsekwencje poniesie pracodawca w przypadku niezgłoszenia?

Czy przedsiębiorca posiadający zaległości składkowe otrzyma zasiłek?

Przedsiębiorca, którego zaległości składkowe w dniu wypadku przekraczają 6,60 zł nie jest uprawniony do pobierania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. Kiedy przedsiębiorca otrzyma przysługujące mu świadczenie?

Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron

Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić poprzez złożenie dwóch zgodnych oświadczeń woli. Ten sposób rozwiązania stosunku pracy ma charakter bezkonfliktowy bez konieczności składania wypowiedzenia.

Kiedy przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki?

Przedsiębiorca może opłacać preferencyjne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Jakie warunki musi spełnić?

Jak stosować elastyczny czas pracy?

Elastyczny czas pracy został już podpisany przez Prezydenta. Oznacza to, że od 2014 r. będzie można stosować 12-miesięczne okresy rozliczeniowe, ruchomy czas pracy oraz przerywany czas pracy. W jaki sposób stosować elastyczny czas pracy?

Indywidualna interpretacja ZUS

W przypadku gdy przedsiębiorca ma problem z interpretacją przepisów prawa podatkowego może ubiegać się o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, w której wybrany organ podatkowy wyjaśni czy tok rozumowania podatnika jest poprawny czy też wręcz przeciwnie. Okazuje się, że o interpretację przepisów można ubiegać się również w ZUS. Jak uzyskać indywidualną interpretację ZUS?

Urlop rodzicielski - czy to koniec urlopu wychowawczego?

Zmiany w przepisach prawa pracy spowodowały wprowadzenie nowego pojęcia: urlop rodzicielski. Obowiązuje on już od dnia 17 czerwca. Ponadto wydłużono o 2 tygodnie dodatkowy urlop macierzyński. Oznacza to, że z dzieckiem będzie można pozostać przez 1 rok czasu i będzie to okres płatny. Czy zatem urlop rodzicielski spowoduje mniejsze zainteresowanie urlopem wychowawczym?

Wypowiedzenie umowy e-mailem przez pracodawcę

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę może być dokonane drogą mailową, jednakże musi zostać opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy

Pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu na żądanie pracownika w terminie przez niego wskazanym w wymiarze nie więcej niż 4 dni w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik nie może bez zgody pracodawcy rozpocząć urlopu na żądanie.

Jak rozwiązać umowę zlecenia i umowę o dzieło?

Umowa zlecenia i umowa o dzieło może ulec rozwiązaniu po wykonaniu pracy albo w trakcie jej wykonywania. W zależności od rodzaju umowy zasadniczym sposobem zakończenia łączącego strony stosunku jest wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy.

Prowizyjny system wynagradzania - czy warto go wprowadzić?

Prowizyjny system wynagradzania pracodawca powinien wprowadzić wówczas, gdy chce osiągnąć wysoką wydajność pracy. W tym systemie wysokość płacy jest ściśle uzależniona od efektów wykonywanych przez pracownika zadań.

Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia

Pracodawca, który nieterminowo wypłaca wynagrodzenie musi liczyć się z wypłaceniem pracownikowi należnych odsetek. W jaki sposób obliczyć odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia?

Ograniczenie kosztów działalności - jak tego dokonać?

Wielu pracodawców jest zmuszonych do ograniczania kosztów swojej działalności. Najprostszą metodą jest zwolnienie określonej grupy pracowników oraz obniżenie wynagrodzenia pozostałym pracownikom. Pracodawcy mogą jednak obniżyć koszty działalności firmy także w inny sposób. W jaki sposób ograniczyć koszty swojej działalności?

Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS

Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS może przebiegać m.in. za pośrednictwem konta 220 - Rozrachunki publicznoprawne. Na koncie tym zapisywane są również zasiłki chorobowe wypłacane pracownikowi przez pracodawcę. Jak ewidencjonować środki przekazywane do ZUS?

Temperatura w miejscu pracy

Pracodawca ma obowiązek zapewnienia odpowiedniej temperatury w miejscu pracy. W pomieszczeniach pracy biurowej temperatura nie może być niższa niż 18°C. Natomiast maksymalna temperatura w biurze nie jest określona wprost w żadnych przepisach. Jaka powinna byc temperatura w miejscu pracy?

Ewidencja czasu pracy z korzyścią dla pracodawcy

Pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia pracownika oraz innych świadczeń związanych ze świadczoną pracą. Prowadzenie ewidencji pozwoli pracodawcy uniknąć problemów w postępowaniu dowodowym.

Nowe zasiłki chorobowe dla przedsiębiorców w 2014 r.

Nowe zasiłki chorobowe dla przedsiębiorców będą naliczane jak dla osób zatrudnionych na umowie o pracę. Nowelizacja miałaby wejść w życie w styczniu 2014 r.

Porzucenie pracy przez pracownika

Porzucenie pracy przez pracownika daje pracodawcy możliwość zwolnienia go dyscyplinarnie. Co więcej pracodawca może w takim przypadku żądać zapłaty szkody oraz zrekompensowania utraconych korzyści. Jakie konsekwencje powoduje porzucenie pracy przez pracownika?

Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?

Zatrudnianie na podstawie umowy zlecenia umożliwia ograniczenie kosztów prowadzenia działalności. Przy zawieraniu umowy zlecenia należy pamiętać, żeby była ona prawidłowo skonstruowana i nie narażała przedsiębiorcy na pozew o ustalenie stosunku pracy. Jak zawrzeć prawidłową umowę zlecenia?

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia umowy o pracę ma na celu chronić interesy pracownika lub pracodawcy, w zależności która ze stron stosunku pracy złożyła wypowiedzenie umowy. Jakie są okresy wypowiedzenia umowy o pracę?

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela - WZÓR PISMA

Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela można złożyć w przypadku, gdy nie zgadzamy się z ubezpieczycielem co do treści jego decyzji dotyczącej wypłaty odszkodowania. Co powinno zawierać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Zasiłek opiekuńczy przysługuje przedsiębiorcy również gdy zachoruje niania

Od 13 lipca 2013 r. rodzice dziecka nie będą musieli składać wniosków o udzielenie urlopu wypoczynkowego, gdy zachoruje niania. Podczas opieki nad dzieckiem będą uprawnieni do pobierania zasiłku opiekuńczego, który będzie przysługiwał również przedsiębiorcom.

Przywrócenie do pracy z prawem do wynagrodzenia

Prawo do wynagrodzenia pracownika za okres pozostawania bez pracy ma charakter kompensacyjny. Przesłanką nabycia takiego prawa jest podjęcie pracy w wyniku przywrócenia. Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż przysługujące pracownikowi roszczenie jest zgodne z konstytucją.

Ocena ryzyka zawodowego na jednakowych stanowiskach

 Do obowiązków pracodawcy należy ocena ryzyka zawodowego oraz zastosowanie środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko. Takie działanie związane jest z oceną stanowiska pracy nie zaś z osobą pracownika wobec czego może być prowadzone dla jednakowych stanowisk.

Elastyczny czas pracy - nadgodziny odchodzą do lamusa

Nadgodziny odchodzą aktualnie do lamusa. W zamian za to pracownikom został dany elastyczny czas oraz ruchome godziny pracy. Zmiany te są związane z wprowadzoną przez sejm nowelizacją Kodeksu Pracy, mającą na celu zniechęcenie pracodawców do zwalniania pracowników w okresach przestoju firmy.

Wysokość zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy

Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy jest nieobowiązkowe. Opłacanie go umożliwia jednak pobieranie zasiłku chorobowego. Na jaką wysokość zasiłku chorobowego może liczyć przedsiębiorca?

Oświadczenie sprawcy wypadku

Oświadczenie sprawcy wypadku komunikacyjnego często staje się kością niezgody pomiędzy poszkodowanym a Towarzystwem Ubezpieczeniowym. Ubezpieczyciel, w toku postępowania likwidacyjnego, musi mieć pewność, że roszczenie odszkodowawcze zostanie pokryte z właściwej polisy ubezpieczeniowej. Z drugiej strony, poszkodowany wymaga od ubezpieczyciela szybkiej i bezproblemowej wypłaty należnego mu odszkodowania.

Pracownicy tymczasowi z agencji pracy

Podstawą wykonywania pracy przez pracownika tymczasowego jest umowa o pracę lub umowa cywilnoprawna. Pracodawca-użytkownik wynagrodzenie za korzystanie z jego usług wypłaca agencji pracy tymczasowej, a ta rozlicza się z pracownikiem. Pracodawca i agencja mogą ustalić również zasady korzystania przez pracownika tymczasowego z urlopu wypoczynkowego.

Formy wypłaty wynagrodzeń

Wynagrodzenie powinno być wypłacane pracownikom w formie pieniężnej. Możliwe jest jednak wypłacanie wynagrodzenia w innej formie. W jakiej formie można dokonać wypłaty wynagrodzenia?

Kwota wolna od potrąceń 2014

Kwota wolna od potrąceń 2014 ustalona zostanie na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 roku. Zgodnie z zapowiedziami Rządu minimalne wynagrodzenie w 2014 roku ma wynosić 1680 zł. Ile będzie wynosiła kwota wolna od potrąceń w 2014 roku?

Kwota wolna od potrąceń 2013

Kwota wolna od potrąceń 2013 ustalona została na podstawie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku kalendarzowym. W roku 2013 minimalne wynagrodzenie wynosi 1600 zł. Ile wynosi kwota wolna od potrąceń w 2013 roku?

Systemy zatrudniania cudzoziemców

Systemy zatrudniania cudzoziemców w Polsce zostały określone w kilku aktach prawnych. Najważniejszą procedurą w zatrudnieniu jest system zezwoleń na pracę, jednakże prawo polskie przyznaje możliwość zatrudnienia cudzoziemców bez konieczności uzyskania takiego zezwolenia.

Badania kontrolne po zwolnieniu lekarskim

Badania kontrolne po zwolnieniu lekarskim są obowiązkowe dla pracownika, w przypadku niezdolności do pracy w wyniku choroby trwającej powyżej 30 dni. Obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie pracownika na tego rodzaju badania. Odmowa poddania się badaniom skutkuje niedopuszczeniem do pracy bez prawa do wynagrodzenia.

Hormonogram czasu pracy - nowy obowiązek przedsiębiorców

Tworzenie harmonogramu czasu pracy będzie obowiązkiem przedsiębiorców korzystających z eleastycznego czasu pracy. Uchwalona przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy wydłużyła do roku okres rozliczeniowy czasu pracy, ale równocześnie wprowadziła kosztowny i czasochłonny obowiązek tworzenia szczegółowych rozkładów czasu pracy dla pracowników.

Delegowanie pracowników do krajów UE - proponowane zmiany

Rada i Parlament Europejski chcą zmienić sposób delegowania pracowników do krajów UE. Co roku polskie firmy, w celu świadczenia swoich usług, delegują około 230 tysięcy pracowników do innych krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że około 25 proc. wszystkich delegowanych pracowników w Europie to Polacy

Obowiązki pracodawców w czasie upałów

Pracodawca ma obowiązek zapewnić napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C. Jakie są obowiazki pracodawcy w czasie upałów?

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim. Pracownik będący na zwolnieniu lekarskim może zostać sprawdzony przez pracodawcę. W jaki sposób przebiega kontrola pracownika pozostającego na zwolnieniu lekarskim?

Składka zdrowotna 2014

Składka zdrowotna 2014. Składka zdrowotna odprowadzana jest do instytucji ubezpieczenia zdrowotnego i wynosi 9 % dochodów osobistych. Ile wynosi składka zdrowotna 2014?

Urlop macierzyński 2013

Urlop macierzyński 2013 będzie można wykorzystać razem z nowym urlopem rodzicielskim. Dzięki zmianom w kodeksie pracy możliwe będzie skorzystanie z rocznego, płatnego urlopu dla rodziców.

Wypłata wynagrodzenia - w jakiej formie?

Wypłata wynagrodzenia może odbywać się w różnych formach. W dobie pieniądza wirtualnego większość ludzi przyzwyczajona jest do otrzymywania pensji na bankowe konto. Warto jednak pamiętać, że istnieją też inne formy przekazywania wynagrodzenia, co więcej - to wcale nie przelew jest tą podstawową.

REKLAMA