REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Delegowanie pracowników do krajów UE - proponowane zmiany

REKLAMA

Rada i Parlament Europejski chcą zmienić sposób delegowania pracowników do krajów UE. Co roku polskie firmy, w celu świadczenia swoich usług, delegują około 230 tysięcy pracowników do innych krajów Unii Europejskiej. Oznacza to, że około 25 proc. wszystkich delegowanych pracowników w Europie to Polacy

Delegowanie pracowników

REKLAMA


Nowe przepisy nad którymi pracuje Rada i Parlament Europejski mogą jednak znacznie pogorszyć sytuację naszych przedsiębiorstw - uważa Konfederacja Lewiatan.
Najpopularniejszymi państwami przyjmującymi z perspektywy polskich przedsiębiorców są Niemcy, Francja i Holandia. Do tej pory proceder delegowania opierał się na Dyrektywie dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług z 1996 roku. Jednak ze względu na brak jej odpowiedniej implementacji do porządków prawnych państw Unii Europejskiej powstała inicjatywa stworzenia dyrektywy tzw. wdrażającej, której celem jest właściwe przełożenie przepisów dyrektywy z 1996 roku.

REKLAMA


- Na tym etapie legislacyjnym prace nad dyrektywą wdrażającą trwają równolegle zarówno w Radzie jak i Parlamencie Europejskim. Najbardziej niepokojącymi zmianami z perspektywy polskich przedsiębiorców w projekcie poprawek do tekstu dyrektywy, który będzie przegłosowywany w Parlamencie Europejskim jest m.in. propozycja wprowadzenia jednorazowego charakteru delegowania. Nieodłącznym elementem delegowania jest jego tymczasowy charakter, oznacza to że pracownik nie może być delegowany do innego państwa członkowskiego w celu stałego świadczenia w nim stosunku pracy. Wynika to z faktu, iż delegowanie pracowników jest związane ze swobodą świadczenia usług, a nie swobodnym przepływem pracowników. Nie musi to jednak oznaczać, że dany pracownik może być delegowany tylko raz albo że różni pracownicy nie mogą być delegowani na to samo stanowisko pracy. Byłoby to rozwiązanie zmieniające samą definicję delegowania co wykracza poza cel i zakres pierwotnej dyrektywy dotyczącej delegowania - mówi Ewelina Pietrzak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.


Poza tym zmieniłby się charakter formularza A1 wydawanego na żądanie pracodawcy lub pracownika delegowanego. Dotychczas był on potwierdzeniem dla delegowanego pracownika, że jego delegowanie ma miejsce zgodnie z obowiązującymi przepisami. Projekt zmiany dyrektywy zakłada, że posiadanie A1 byłoby jedynie jednym z elementów legalizujących delegowanie. Takie rozwiązanie burzy stabilność sytuacji zarówno pracownika jak i pracodawcy delegującego. Jego wprowadzenie byłoby o tyle niezrozumiałe, że dotychczasowa formuła funkcjonowała bardzo poprawnie.


Zobacz: Obowiązki pracodawców w czasie upałów

REKLAMA


Konfederacja Lewiatan jest także przeciwna wyposażaniu państw członkowskich w uprawnienia związane z poszerzaniem elementów delegowania. Taki zapis oznaczałby, że państwa cieszące się dużym zainteresowaniem ze strony delegowanych pracowników mogłyby poszerzać warunki, które należałoby spełnić by móc świadczyć w nich swoje usługi. Zdaniem Konfederacji Lewiatan w celu zapewnienia przejrzystości i pewności prawa należy wprowadzić jeden, identyczny dla wszystkich państw katalog przesłanek delegowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Unifikacji wymagają także środki kontrolne i wymagania o charakterze administracyjnym, które mogą być podejmowane przez państwa członkowskie do których delegowany jest pracownik w celu zapewnienia efektywnego monitorowania wypełniania obowiązków związanych z delegowaniem. Pozostawienie tej kwestii do swobodnej decyzji każdego z państw doprowadzi do chaosu, ponieważ pracodawcę delegującego pracowników do Francji i Włoch będą obowiązywać różne reżimy prawne. Taka sytuacja stoi w sprzeczności z celem wydania dyrektywy wdrażającej.


Konfederacja Lewiatan wspierana przez większość europejskich organizacji pracodawców postuluje usunięcie z treści dyrektywy mechanizmu odpowiedzialności solidarnej wykonawcy oraz jego podwykonawcy. Solidarna odpowiedzialność dotyczy przypadku niewypłacenia w terminie wynagrodzenia pracownikowi delegowanemu oraz zaległości w podatkach czy świadczeniach socjalnych. Konstrukcja prawna odpowiedzialności solidarnej jest znana tylko w ośmiu państwach członkowskich, dlatego też jej obligatoryjne wprowadzenie we wszystkich systemach prawnych jest zbędne i zahamuje rozwój delegowania.


Zobacz: Urlop macierzyński 2013


Dyrektywa wdrażająca wprowadza także obowiązek tłumaczenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej w miejscu delegowania. Takie rozwiązanie w dużym stopniu zwiększy koszty jakie pracodawca będzie musiał ponieść w związku z delegowaniem. Szczególnie, biorąc pod uwagę że na gruncie prawa polskiego nie ma możliwości archiwizowania dokumentów w formie elektronicznej, dlatego też przechowywanie dokumentacji będzie musiało się odbywać w formie tradycyjnych teczek pracowniczych.


Głosowanie nad projektem w Komisji ds. Zatrudnienia i spraw Socjalnych w Parlamencie Europejskim odbędzie się 20 czerwca br..

 
Zobacz: Kontrola pracownika na zwolnieniu lekarskim

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA