REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop macierzyński 2013

REKLAMA

Urlop macierzyński 2013 będzie można wykorzystać razem z nowym urlopem rodzicielskim. Dzięki zmianom w kodeksie pracy możliwe będzie skorzystanie z rocznego, płatnego urlopu dla rodziców.

Urlop macierzyński 2013


Nowe przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego 2013 umożliwią elastyczne korzystanie z urlopów przez rodziców dziecka. Matka i ojciec, po uwzględnieniu sytuacji rodzinnej i zawodowej, będą mogli zdecydować, które z nich zaopiekuje się dzieckiem i przez jaki czas. Będą też sprzyjać częstszemu wykorzystywaniu urlopów przez ojca, co przyczyni się do postrzegania matki i ojca jako równorzędnych, wartościowych pracowników. W efekcie nowe regulacje powinny poprawić sytuację kobiet na rynku pracy i zmienić nastawienie pracodawców do matek często postrzeganych jako pracownicy, których zatrudnienie jest obarczone ryzykiem przerwy w pracy w związku z urodzeniem i wychowaniem dziecka. Nowe przepisy zapewnią rodzicom nie tylko niezbędną opiekę nad niemowlakiem, ale także łączenie jej z pracą. Będą sprzyjać godzeniu ról zawodowych i rodzinnych zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

REKLAMA


Zobacz: Minimalne wynagrodzenie 2014


Urlop rodzicielski od 17 czerwca 2013 

Od 17 czerwca 2013 r. urlop po urodzeniu dziecka wydłuży się z 6 miesięcy do roku (52 tygodnie). Obecny wymiar urlopu macierzyńskiego to 20 tygodni i do 4 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Po zmianach dodatkowy urlop macierzyński wydłuży się o 2 tygodnie. W rezultacie będzie to: 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i do 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego (4+2). Najważniejsza ze zmian to wprowadzenie nowego urlopu - 26. tygodniowego urlopu rodzicielskiego - bez względu na liczbę dzieci urodzonych przy jednym porodzie. To urlop do dyspozycji zarówno matki, jak i ojca. I będzie go można wziąć  w całości lub częściach (nie więcej niż trzech).


Zmiany dotyczą także wysokości wynagrodzeń wypłacanych rodzicom w przypadku korzystania z urlopów i sposobu wnioskowania o nie.


Zobacz: Zasiłek chorobowy dla przedsiębiorców - nowe zasady

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Wysokość zasiłku macierzyńskiego

REKLAMA


Rodzic, który zdecyduje się na półroczny pobyt z dzieckiem otrzyma 100 proc. pensji. Będzie mógł go jednak przedłużyć o kolejne pół roku, i wtedy jego pensja wyniesie 60 proc. Z kolei rodzic, który chciałby od razu skorzystać z rocznego urlopu (pół roku macierzyńskiego i pół roku rodzicielskiego) będzie otrzymywał 80 proc. wynagrodzenia.


W związku z możliwością elastycznego korzystania z tych urlopów przewidziano dwie ścieżki wnioskowania o nie. W pierwszym przypadku, gdy rodzic będzie występował u pracodawcy o każdy urlop osobno, to będzie musiał za każdym razem składać odrębny wniosek: o urlop macierzyński, o dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Drugi przypadek to sytuacja, kiedy rodzic od razu zdecyduje się na roczny urlop - wtedy będzie musiał złożyć jeden wniosek.


Założono także, że ze wszystkich urlopów związanych z pełnieniem funkcji rodzicielskich - na zasadach przewidzianych dla pracowników - będą mogli korzystać funkcjonariusze służb mundurowych i żołnierze zawodowi.

Przewiduje się także możliwość łączenia pracy maksymalnie na pół etatu z możliwością korzystania z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Wtedy pracownik otrzyma połowę zasiłku macierzyńskiego. Jednak pracodawca nie będzie musiał się zgodzić na łączenie zatrudnienia i urlopu, bo nie na każdym stanowisku możliwa jest praca w niepełnym wymiarze. Jednak w takiej sytuacji musiałaby poinformować pracownika o przyczynach odmowy.

 
Zobacz: Wypłata wynagrodzenia - w jakiej formie?

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA