REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasiłki chorobowe dla przedsiębiorców w 2014 r.

Monika Pązik

REKLAMA

Nowe zasiłki chorobowe dla przedsiębiorców będą naliczane jak dla osób zatrudnionych na umowie o pracę. Nowelizacja miałaby wejść w życie w styczniu 2014 r.

REKLAMA

Zmiany zaproponowane prze Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dotyczące wyliczania wysokości zasiłku chorobowego na podobnych zasadach jak dla pracowników są wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 maja 2012 r. (P 12/10). Zmiany w sposobie naliczania zasiłku dotyczą sytuacji w stosunku do osoby dobrowolnie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, której niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego z tego tytułu, w sytuacji gdy było ono poprzedzone ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu. TK orzekł, iż przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2010.77.512) dotyczące zasiłku chorobowego są niezgodne z art. 32 ust. 1 w zw. z art. 2 Konstytucji (każdy ma prawo do równego traktowania przez władze publiczne).

REKLAMA


Na podstawie obowiązujących przepisów osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od dnia wskazanego we wniosku, jednakże nie wcześniej niż dzień złożenia wniosku. Pracownicy natomiast podlegają ubezpieczeniu chorobowemu od dnia zatrudnienia. Istotne jest, że zarówno przedsiębiorcy  jak i pracownicy opłacają składkę w wysokości 2,45% podstawy wymiaru z zastrzeżeniem, ze przedsiębiorcy odprowadzają składki od dowolnie zdeklarowanej kwoty nie niższej niż 60% prognozowanego wynagrodzenia (30%, jeżeli odprowadza się składkę preferencyjną) i nie wyższej niż 250% przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał. Pracownicy natomiast opłacają składkę od kwoty przychodu określonego w umowie o pracę. Zgodnie z uchwałą SN z dnia 21 kwietnia 2010 r. (sygn. akt II UZP 1/10) ZUS nie ma prawa kwestionować wysokości kwoty zadeklarowanej przez ubezpieczonego przedsiębiorcę jako podstawy wymiaru składek, jeśli tylko mieści się ona w granicach określonych ustawą systemową. Przedsiębiorca - zależnie od tego, jak pojmuje swój interes - może więc zadeklarować jako podstawę wymiaru składek zarówno przychód znacząco przewyższający jego przychody faktyczne (co wprawdzie gwarantuje wysokie świadczenia, ale zarazem wiąże się z koniecznością uiszczania stosownie wysokich składek na wszystkie ubezpieczenia), jak i - mimo wysokich przychodów faktycznych - może zadeklarować minimalną podstawę wymiaru składek (co oznacza relatywnie niskie składki na wszystkie ubezpieczenia, ale zarazem niskie świadczenia) - takie stanowisko przedstawił TK w uzasadnieniu wyroku z 2010 r.


Zobacz również:
Wysokość zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy

 


Nowelizacja w wypłacie zasiłków

REKLAMA


Obecnie zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy, mimo iż przepracował faktycznie tylko część miesiąca. W odniesieniu do przedsiębiorców, którzy rozpoczęli opłacanie ubezpieczenia z działalności nie przepracowując faktycznie pełnego miesiąca nie istnieje odpowiednia regulacja. Zasiłek dla przedsiębiorcy wyliczany jest bowiem na podstawie zadeklarowanego przychodu z niepełnego miesiąca w taki sposób jak za cały pełny miesiąc. Wobec tego przedsiębiorcy otrzymują zasiłek wyliczony na mniej korzystnych zasadach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Projekt nowelizacji ustawy zakłada wprowadzenie zmian w zasadach ustalania podstaw wymiaru zasiłku dla przedsiębiorców. Wobec tego zmiany dotyczą sytuacji, kiedy będą podlegali ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy, a w tym czasie będą opłacać składkę od podstawy wyższej niż minimalna podstawa wymiaru. W założeniach nowelizacji ma nastąpić ustalenie średniej podstawy wymiaru składki a w konsekwencji podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli zadeklarowany przychody przekraczające najniższą podstawę wymiaru składki i okres ubezpieczenia chorobowego był krótki. Celem wprowadzenie tych zmian jest ograniczenie nadużyć z związku z ustalaniem wysokiej podstawy wymiaru a w rezultacie wypłat wysokich świadczeń. Nowelizacja miałaby wejść w życie 1 stycznia 2014 r. z wyjątkiem ustalania podstawy wymiaru składki, ponieważ regulacje te miałyby obowiązywać od pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy.


Zadaj pytanie na Forum:
Moja Firma - Kadry i ZUS

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA