reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Nowe zasiłki chorobowe dla przedsiębiorców w 2014 r.

Nowe zasiłki chorobowe dla przedsiębiorców w 2014 r.

Nowe zasiłki chorobowe dla przedsiębiorców będą naliczane jak dla osób zatrudnionych na umowie o pracę. Nowelizacja miałaby wejść w życie w styczniu 2014 r.

Zmiany zaproponowane prze Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dotyczące wyliczania wysokości zasiłku chorobowego na podobnych zasadach jak dla pracowników są wynikiem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 maja 2012 r. (P 12/10). Zmiany w sposobie naliczania zasiłku dotyczą sytuacji w stosunku do osoby dobrowolnie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, której niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego z tego tytułu, w sytuacji gdy było ono poprzedzone ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu. TK orzekł, iż przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2010.77.512) dotyczące zasiłku chorobowego są niezgodne z art. 32 ust. 1 w zw. z art. 2 Konstytucji (każdy ma prawo do równego traktowania przez władze publiczne).


Na podstawie obowiązujących przepisów osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od dnia wskazanego we wniosku, jednakże nie wcześniej niż dzień złożenia wniosku. Pracownicy natomiast podlegają ubezpieczeniu chorobowemu od dnia zatrudnienia. Istotne jest, że zarówno przedsiębiorcy  jak i pracownicy opłacają składkę w wysokości 2,45% podstawy wymiaru z zastrzeżeniem, ze przedsiębiorcy odprowadzają składki od dowolnie zdeklarowanej kwoty nie niższej niż 60% prognozowanego wynagrodzenia (30%, jeżeli odprowadza się składkę preferencyjną) i nie wyższej niż 250% przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał. Pracownicy natomiast opłacają składkę od kwoty przychodu określonego w umowie o pracę. Zgodnie z uchwałą SN z dnia 21 kwietnia 2010 r. (sygn. akt II UZP 1/10) ZUS nie ma prawa kwestionować wysokości kwoty zadeklarowanej przez ubezpieczonego przedsiębiorcę jako podstawy wymiaru składek, jeśli tylko mieści się ona w granicach określonych ustawą systemową. Przedsiębiorca - zależnie od tego, jak pojmuje swój interes - może więc zadeklarować jako podstawę wymiaru składek zarówno przychód znacząco przewyższający jego przychody faktyczne (co wprawdzie gwarantuje wysokie świadczenia, ale zarazem wiąże się z koniecznością uiszczania stosownie wysokich składek na wszystkie ubezpieczenia), jak i - mimo wysokich przychodów faktycznych - może zadeklarować minimalną podstawę wymiaru składek (co oznacza relatywnie niskie składki na wszystkie ubezpieczenia, ale zarazem niskie świadczenia) - takie stanowisko przedstawił TK w uzasadnieniu wyroku z 2010 r.


Zobacz również:
Wysokość zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy

reklama

Czytaj także

Autor:

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama