REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena ryzyka zawodowego na jednakowych stanowiskach

Monika Pązik

REKLAMA

 Do obowiązków pracodawcy należy ocena ryzyka zawodowego oraz zastosowanie środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko. Takie działanie związane jest z oceną stanowiska pracy nie zaś z osobą pracownika wobec czego może być prowadzone dla jednakowych stanowisk.

Zgodnie z art. 226 kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do oceny i sporządzenia dokumentacji związanej z występowaniem ryzyka zawodowego w związku z wykonywaną pracą. Ważne jest, aby pracodawca zastosował niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko. Do samej oceny ryzyka zawodowego ważne jest jego zdefiniowanie. Zgodnie z rozporządzeniem MPiPS w sprawie ogólnych przepisów bhp ryzyko określone jest jako prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy. Dodatkowo na mocy przepisu art. 304 k.p. pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom fizycznym świadczącym pracę na podstawie innej niż umowa o pracę. Wobec tego pracodawca powinien ocenić ryzyko zawodowe nie tylko w zakładzie pracy, ale również w innym miejscu wyznaczonym pracownikom do świadczenia pracy. Istotne jest, że oceny ryzyka dokonuje się na podstawie rodzaju stanowiska, wobec czego rodzaj zawartej umowy nie ma znaczenia. Przy ocenie pracodawca powinien wziąć pod uwagę osoby pracujące na danych stanowiskach, a w szczególności kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne. W związku z powyższym ocena ryzyka zawodowego jest związana ze stanowiskiem pracy a nie z osobą pracownika, wobec czego może być przeprowadzana jedna wspólna ocena dla kilku stanowisk jednocześnie.

REKLAMA


Zobacz również:
Hormonogram czasu pracy - nowy obowiązek przedsiębiorców


Informowanie pracowników


Z treści art. 226 k.p. wynikają trzy rodzaje obowiązków po stronie pracodawcy ściśle ze sobą powiązane, a mianowicie ocena ryzyka zawodowego i jego udokumentowanie oraz obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym oraz zasadach ochrony przed zagrożeniem. Udokumentowanie przeprowadzonej oceny ryzyka powinno zawierać w głównej mierze szczegółowy opis ocenianego stanowiska bądź stanowisk, wyniki przeprowadzonej oceny oraz profilaktyczne sposoby zmniejszające ryzyko. Po dokonaniu pierwszych dwóch czynności pracodawca zobowiązany jest poinformować pracowników o  ryzyku zawodowym, które jest związane z wykonywaną przez nich pracą oraz jakie mogą występować środki ochrony przed zagrożeniami. Ustawodawca nie precyzuje terminu oraz częstotliwości przekazywania informacji na temat ryzyka, natomiast istotne jest, aby każdy z pracowników mógł zapoznać się z tą informacją. Z przepisów odrębnych wynika, iż pracodawcy powinni umieścić treści związane z występowaniem ryzyka na danych stanowiskach oraz o działaniach profilaktycznych w regulaminach zakładu pracy. Jeżeli u danego pracodawcy nie ma obowiązku ogłaszania regulaminu to jest on zobowiązany do przekazania wszelkich informacji bezpośrednio każdemu pracownikowi. Każde informacje związane z ryzykiem zawodowym powinny być przekazywane systematycznie i być ze sobą ściśle merytorycznie powiązane. Wykonanie tego obowiązku decyduje o poziomie bezpieczeństwa na danych stanowiskach oraz o ochronie zdrowia każdego pracownika niezależnie od ilości osób zatrudnionych w zakładzie pracy.

 
Zadaj pytanie na forum:
Moja Firma - Kadry i ZUS

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA