REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ocena ryzyka zawodowego na jednakowych stanowiskach

Monika Pązik

REKLAMA

 Do obowiązków pracodawcy należy ocena ryzyka zawodowego oraz zastosowanie środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko. Takie działanie związane jest z oceną stanowiska pracy nie zaś z osobą pracownika wobec czego może być prowadzone dla jednakowych stanowisk.

Zgodnie z art. 226 kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany do oceny i sporządzenia dokumentacji związanej z występowaniem ryzyka zawodowego w związku z wykonywaną pracą. Ważne jest, aby pracodawca zastosował niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko. Do samej oceny ryzyka zawodowego ważne jest jego zdefiniowanie. Zgodnie z rozporządzeniem MPiPS w sprawie ogólnych przepisów bhp ryzyko określone jest jako prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych w wyniku zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub sposobu wykonywania pracy. Dodatkowo na mocy przepisu art. 304 k.p. pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy osobom fizycznym świadczącym pracę na podstawie innej niż umowa o pracę. Wobec tego pracodawca powinien ocenić ryzyko zawodowe nie tylko w zakładzie pracy, ale również w innym miejscu wyznaczonym pracownikom do świadczenia pracy. Istotne jest, że oceny ryzyka dokonuje się na podstawie rodzaju stanowiska, wobec czego rodzaj zawartej umowy nie ma znaczenia. Przy ocenie pracodawca powinien wziąć pod uwagę osoby pracujące na danych stanowiskach, a w szczególności kobiety w ciąży oraz osoby niepełnosprawne. W związku z powyższym ocena ryzyka zawodowego jest związana ze stanowiskiem pracy a nie z osobą pracownika, wobec czego może być przeprowadzana jedna wspólna ocena dla kilku stanowisk jednocześnie.

REKLAMA


Zobacz również:
Hormonogram czasu pracy - nowy obowiązek przedsiębiorców


Informowanie pracowników


Z treści art. 226 k.p. wynikają trzy rodzaje obowiązków po stronie pracodawcy ściśle ze sobą powiązane, a mianowicie ocena ryzyka zawodowego i jego udokumentowanie oraz obowiązek informowania pracowników o ryzyku zawodowym oraz zasadach ochrony przed zagrożeniem. Udokumentowanie przeprowadzonej oceny ryzyka powinno zawierać w głównej mierze szczegółowy opis ocenianego stanowiska bądź stanowisk, wyniki przeprowadzonej oceny oraz profilaktyczne sposoby zmniejszające ryzyko. Po dokonaniu pierwszych dwóch czynności pracodawca zobowiązany jest poinformować pracowników o  ryzyku zawodowym, które jest związane z wykonywaną przez nich pracą oraz jakie mogą występować środki ochrony przed zagrożeniami. Ustawodawca nie precyzuje terminu oraz częstotliwości przekazywania informacji na temat ryzyka, natomiast istotne jest, aby każdy z pracowników mógł zapoznać się z tą informacją. Z przepisów odrębnych wynika, iż pracodawcy powinni umieścić treści związane z występowaniem ryzyka na danych stanowiskach oraz o działaniach profilaktycznych w regulaminach zakładu pracy. Jeżeli u danego pracodawcy nie ma obowiązku ogłaszania regulaminu to jest on zobowiązany do przekazania wszelkich informacji bezpośrednio każdemu pracownikowi. Każde informacje związane z ryzykiem zawodowym powinny być przekazywane systematycznie i być ze sobą ściśle merytorycznie powiązane. Wykonanie tego obowiązku decyduje o poziomie bezpieczeństwa na danych stanowiskach oraz o ochronie zdrowia każdego pracownika niezależnie od ilości osób zatrudnionych w zakładzie pracy.

 
Zadaj pytanie na forum:
Moja Firma - Kadry i ZUS

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA