Okresowe szkolenie BHP dla pracowników
REKLAMA
Szkolenia BHP
Okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane w czasie trwania stosunku pracy. Ma to na celu przypomnienie i ugruntowanie wiedzy z zakresu bhp oraz zapoznanie pracowników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi. Częstotliwość okresowych szkoleń BHP zależna jest od rodzaju i warunków wykonywania pracy.
REKLAMA
Kto musi przejść okresowe szkolenie BHP?
Szkoleniu okresowemu z tematyki bezpieczeństwa i higieny pracy poddawani są pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, pracodawcy i inne osoby kierujące pracownikami, pracownicy służby BHP, pracownicy administracyjno-biurowi, a także pracownicy inżynieryjno-techniczni.
Zobacz: Obowiązki służby bhp
Czy pracownik może być zwolniony od udziału w okresowym szkoleniu BHP?
Pierwsze szkolenie okresowe pracodawca i inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści, powinni odbyć w okresie do 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach pracy. Pozostałe grupy pracowników, powinny odbyć pierwsze szkolenie okresowe w okresie do 12 miesięcy.
Ze szkolenia okresowego można zwolnić tylko te osoby, które:
1. przedstawią aktualne zaświadczenie o odbyciu w ww. okresie (6 lub 12 miesięcy) u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego oraz
2. osoby, które w tym samym terminie odbyły szkolenie okresowe wymagane dla osób zatrudnionych na stanowiskach należących do innej grupy stanowisk, jeżeli zakres tematyczny programu szkolenia na stanowisku dotychczasowym odpowiada programowi szkolenia, obowiązującego na nowym stanowisku pracy.
Zobacz:Jakie przepisy najczęściej naruszają pracodawcy
Kto przeprowadza okresowe szkolenie BHP?
Szkolenie okresowe może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przez jednostkę taką należy rozumieć:
1. placówkę kształcenia ustawicznego, placówkę kształcenia praktycznego, ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego,
2. szkołę ponad gimnazjalną,
3. jednostkę badawczo - rozwojową, szkołę wyższą lub inną placówkę naukową,
4. stowarzyszenie, którego celem statutowym jest działalność związana z bezpieczeństwem i higieną pracy,
5. osobę prawną lub fizyczną, prowadzącą działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej, jeżeli prowadzą działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Zobacz: Szkolenia BHP dla pracowników
Forma okresowych szkoleń BHP
Okresowe szkolenia BHP, z wyjątkiem szkolenia pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, może być przeprowadzone w formie:
1. kursu - trwa nie krócej niż 15 godzin lekcyjnych; składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych,
2. seminarium - obejmuje nie mniej niż pięć godzin lekcyjnych,
3. samokształcenia kierowanego - rozumie się przez to formę szkolenia umożliwiającego uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bhp, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu poczty, Internetu, przy jednoczesnym zapewnieniu konsultacji z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.
Jak udokumentować odbycie przez pracownika okresowego szkolenia BHP?
Okresowe szkolenie BHP kończy się egzaminem, przeprowadzanym przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia, sprawdzającym opanowanie materiału z zakresu kursu. W przypadku pozytywnego wyniku egzaminu, organizator szkolenia wydaje zaświadczenia, których odpis przechowywany jest w aktach osobowych uczestnika szkolenia.
Zobacz: Nowa ustawa antykryzysowa
REKLAMA
REKLAMA