| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Okresowe szkolenie BHP dla pracowników

Okresowe szkolenie BHP dla pracowników

Okresowe szkolenia BHP mają za zadanie przypomnienie i rozwój wiedzy zatrudnionych pracowników z zakresu BHP. Jakie cechy posiada okresowe szkolenie BHP dla pracowników?

Szkolenia BHP


Okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane w czasie trwania stosunku pracy. Ma to na celu przypomnienie i ugruntowanie wiedzy z zakresu bhp oraz zapoznanie pracowników z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi. Częstotliwość okresowych szkoleń BHP zależna jest od rodzaju i warunków wykonywania pracy.


Kto musi przejść okresowe szkolenie BHP?


Szkoleniu okresowemu z tematyki bezpieczeństwa i higieny pracy poddawani są pracownicy zatrudnieni na stanowiskach robotniczych, pracodawcy i inne osoby kierujące pracownikami, pracownicy służby BHP, pracownicy administracyjno-biurowi, a także pracownicy inżynieryjno-techniczni.


Zobacz: Obowiązki służby bhp

 


Czy pracownik może być zwolniony od udziału w okresowym szkoleniu BHP?


Pierwsze szkolenie okresowe pracodawca i inne osoby kierujące pracownikami, w szczególności kierownicy, mistrzowie i brygadziści, powinni odbyć w okresie do 6 miesięcy od momentu rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach pracy. Pozostałe grupy pracowników, powinny odbyć pierwsze szkolenie okresowe w okresie do 12 miesięcy.


Ze szkolenia okresowego można zwolnić tylko te osoby, które:


1.       przedstawią aktualne zaświadczenie o odbyciu w ww. okresie (6 lub 12 miesięcy) u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego oraz

2.       osoby, które w tym samym terminie odbyły szkolenie okresowe wymagane dla osób zatrudnionych na stanowiskach należących do innej grupy stanowisk, jeżeli zakres tematyczny programu szkolenia na stanowisku dotychczasowym odpowiada programowi szkolenia, obowiązującego na nowym stanowisku pracy.


Zobacz:Jakie przepisy najczęściej naruszają pracodawcy


Kto przeprowadza okresowe szkolenie BHP?


Szkolenie okresowe może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Przez jednostkę taką należy rozumieć:


1.       placówkę kształcenia ustawicznego, placówkę kształcenia praktycznego, ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego,

2.       szkołę ponad gimnazjalną,

3.       jednostkę badawczo - rozwojową, szkołę wyższą lub inną placówkę naukową,

4.       stowarzyszenie, którego celem statutowym jest działalność związana z bezpieczeństwem i higieną pracy,

5.       osobę prawną lub fizyczną, prowadzącą działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej, jeżeli prowadzą działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

 
Zobacz: Szkolenia BHP dla pracowników

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »