REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS może przebiegać m.in. za pośrednictwem konta 220 - Rozrachunki publicznoprawne. Na koncie tym zapisywane są również zasiłki chorobowe wypłacane pracownikowi przez pracodawcę. Jak ewidencjonować środki przekazywane do ZUS?

Środki przekazywane do ZUS


Zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych pracodawcy zobowiązani są do pobierania i przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe wyrażone są w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Natomiast stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników i ustalana w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń. I tak w 2013 r. składki wynoszą:

REKLAMA


- ubezpieczenie emerytalne - 19,52 proc. podstawy wymiaru - płacone w połowie przez pracownika i pracodawcę,

- ubezpieczenia rentowe - 8,00 proc. podstawy wymiaru - 1,5 proc. pokrywa pracownik, a 6,5 proc. pracodawca,

- ubezpieczenie chorobowe - 2,45 proc. podstawy wymiaru - pokrywa pracownik,

- ubezpieczenie wypadkowe - od 0,67 proc. do 3,86 proc. podstawy wymiaru - pokrywane przez pracodawcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne - 9 proc. finansowana jest przez pracowników. Przy tym 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki potrącane jest z zaliczki na podatek dochodowy.

Z kolei pracodawca płaci też składki na fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy 2,45 proc. i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 0,1 proc.).


Rozliczanie

REKLAMA


W księgach rachunkowych rozliczenia z ZUS mogą być ujmowane na koncie 220 - Rozrachunki publicznoprawne lub 227 - Rozrachunki z ZUS. Przykładowo gdy dotyczą one pensji pracownika, stanowią koszt operacyjny (ujmowany na koncie 430 - Wynagrodzenia).


Obciążenia, które musi pokryć pracownik z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, ujmuje się w ewidencji zapisem: strona Wn konta 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń, strona Ma konta 227 - Rozrachunki z ZUS.


Natomiast obciążenia pracodawcy z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i fundusze pozaubezpieczeniowe księguje się następująco: strona Wn konta 440 - Ubezpieczenie społeczne i inne świadczenia, strona Ma konta 227 - Rozrachunki z ZUS.


Inaczej będzie, gdy wynagrodzenie pracownika zwiększa wartość środka trwałego w budowie. W ciężar konta 080 - Środki trwałe w budowie odnosi się ogólną wartość robocizny, czyli wynagrodzeń - wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne i innymi świadczeniami na rzecz pracowników. W takim przypadku ewidencja księgowa obciążeń pracodawcy z tytułu składek ZUS może przebiegać następująco: strona Wn konta 080 - Środki trwałe w budowie, strona Ma konta 227 - Rozrachunki z ZUS.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź


 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

REKLAMA