reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS

Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS

Ewidencjonowanie środków przekazywanych do ZUS może przebiegać m.in. za pośrednictwem konta 220 - Rozrachunki publicznoprawne. Na koncie tym zapisywane są również zasiłki chorobowe wypłacane pracownikowi przez pracodawcę. Jak ewidencjonować środki przekazywane do ZUS?

Środki przekazywane do ZUS


Zgodnie z przepisami o systemie ubezpieczeń społecznych pracodawcy zobowiązani są do pobierania i przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe wyrażone są w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Natomiast stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników i ustalana w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń. I tak w 2013 r. składki wynoszą:


- ubezpieczenie emerytalne - 19,52 proc. podstawy wymiaru - płacone w połowie przez pracownika i pracodawcę,

- ubezpieczenia rentowe - 8,00 proc. podstawy wymiaru - 1,5 proc. pokrywa pracownik, a 6,5 proc. pracodawca,

- ubezpieczenie chorobowe - 2,45 proc. podstawy wymiaru - pokrywa pracownik,

- ubezpieczenie wypadkowe - od 0,67 proc. do 3,86 proc. podstawy wymiaru - pokrywane przez pracodawcę.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Natomiast składka na ubezpieczenie zdrowotne - 9 proc. finansowana jest przez pracowników. Przy tym 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki potrącane jest z zaliczki na podatek dochodowy.

Z kolei pracodawca płaci też składki na fundusze pozaubezpieczeniowe (Fundusz Pracy 2,45 proc. i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 0,1 proc.).


Rozliczanie


W księgach rachunkowych rozliczenia z ZUS mogą być ujmowane na koncie 220 - Rozrachunki publicznoprawne lub 227 - Rozrachunki z ZUS. Przykładowo gdy dotyczą one pensji pracownika, stanowią koszt operacyjny (ujmowany na koncie 430 - Wynagrodzenia).


Obciążenia, które musi pokryć pracownik z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, ujmuje się w ewidencji zapisem: strona Wn konta 231 - Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń, strona Ma konta 227 - Rozrachunki z ZUS.


Natomiast obciążenia pracodawcy z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne i fundusze pozaubezpieczeniowe księguje się następująco: strona Wn konta 440 - Ubezpieczenie społeczne i inne świadczenia, strona Ma konta 227 - Rozrachunki z ZUS.


Inaczej będzie, gdy wynagrodzenie pracownika zwiększa wartość środka trwałego w budowie. W ciężar konta 080 - Środki trwałe w budowie odnosi się ogólną wartość robocizny, czyli wynagrodzeń - wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne i innymi świadczeniami na rzecz pracowników. W takim przypadku ewidencja księgowa obciążeń pracodawcy z tytułu składek ZUS może przebiegać następująco: strona Wn konta 080 - Środki trwałe w budowie, strona Ma konta 227 - Rozrachunki z ZUS.


Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź


reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Dobrzycka

Wykładowca Wyższej Szkoły Agrobiznesu w Łomży, gdzie prowadzi zajęcia z autorskiego przedmiotu “Dyplomacja w służbach publicznych”

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama