Zasiłek opiekuńczy przysługuje przedsiębiorcy również gdy zachoruje niania
REKLAMA
REKLAMA
W dniu 13 lipca 2013r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U.2011.45.235) oraz innych ustaw m.in. ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.2010.77.512). Nowelizacja ustaw wprowadza zmianę w katalogu przypadków uprawniających rodziców do otrzymywania zasiłku opiekuńczego. W związku z tym rodzicom będzie przysługiwał zasiłek w razie konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8 w przypadku:
- nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a od 13 lipca 2013 r. również w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą na podstawie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem,
- porodu lub choroby małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, jeżeli poród lub choroba uniemożliwia temu małżonkowi sprawowanie opieki,
- pobytu małżonka ubezpieczonego, stale opiekującego się dzieckiem, w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej.
Zobacz również: Przedsiębiorca może starać się o zasiłek opiekuńczy
Zatrudnienie niani
Zmiana wprowadzona od 13 lipca 2013 r. będzie odnosiła się tylko do niani zatrudnionej na podstawie art. 50 ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3, zgodnie z którym nianią jest osoba fizyczna sprawująca opiekę nad dziećmi na podstawie umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanej "umową uaktywniającą". Niania sprawuje opiekę nad dzieckiem od ukończenia 20 tygodnia życia, a umowę z nianią zawiera się w formie pisemnej. ZUS opłaca składki, gdy zostaną łącznie spełnione przesłanki:
- niania została zgłoszona przez rodzica do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego,
- rodzice albo rodzic samotnie wychowujący dziecko są zatrudnieni, świadczą usługi na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowiącej tytuł do ubezpieczeń społecznych, prowadzą pozarolniczą działalność lub działalność rolniczą (wprowadzone zmianą od 13 lipca 2013 r.),
- dziecko nie jest umieszczone w żłobku, klubie dziecięcym oraz nie zostało objęte opieką sprawowaną przez dziennego opiekuna.
Zmiany wprowadzone z dniem 13 lipca 2013 r. obejmą również art. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592) określają działalność socjalną również jako usługi świadczone przez pracodawców na rzecz opieki nad dziećmi sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię.
Zasiłek opiekuńczy
Zasiłek opiekuńczy ma na celu ochronę osoby ubezpieczonej przed utratą wynagrodzenia w przypadkach koniecznych do sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Prawo do zasiłku opiekuńczego przyznawane jest bez okresu wyczekiwania a jego wysokość jest finansowana w całości z funduszu ubezpieczeń społecznych. Podmiotami uprawnionymi są wszystkie osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu, zatem mogą to być osoby prowadzące działalność gospodarczą opłacające dobrowolnie składki na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek opiekuńczy wypłacany jest w sytuacji konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do ukończenia lat 8 w przypadkach określonych w ustawie (od 13 lipca 2013 r. prawo do zasiłku będzie przyznawane również w przypadku choroby niani), sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 14 oraz innym chorym członkiem rodziny. Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Zadaj pytanie na forum: Moja Firma - Kadry i ZUS
REKLAMA
REKLAMA