REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop?

Monika Pązik

REKLAMA

Pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi zaległego urlopu, niewykorzystanego zgodnie z ustalonym planem urlopów do 30 września następnego roku kalendarzowego. Obowiązek ten nie obejmuje urlopu na żądanie.

REKLAMA

Co do zasady zgodnie z art. 161 kodeksu pracy pracodawcy zobowiązany jest udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on prawo do urlopu. Urlopy udzielane są zgodnie z planem urlopów, który ustala pracodawca biorąc pod uwagę wszelkie wnioski pracowników i konieczność zapewnienia normalnego toku pracy. Jednakże zgodnie z sentencją wyroku Sądu Najwyższego z dnia 20 sierpnia 2001 r. (I PKN 590/00) pracodawca nie jest związany wnioskiem pracownika zawierającym propozycję terminu udzielenia mu urlopu wypoczynkowego. Jest jednak związany takim wnioskiem pochodzącym od pracownicy, która urodziła lub ma urodzić dziecko i chciałaby skorzystać z urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Ustalanie samego planu urlopów powinno następować w okresie poprzedzającym nabycie prawa do urlopu. Należy jednak mieć na względzie, iż plan urlopów nie obejmuje urlopu na żądanie. Wskazany plan urlopów podawany jest do wiadomości zgodnie z przyjętymi u danego pracodawcy zasadami. Od momentu uchwalenia planu urlopów, pracownicy mogą korzystać z przyjętych terminów urlopowych.


Wiążący charakter planu urlopów


Ustalone w planie urlopów terminy są wiążące strony stosunku pracy, czyli zarówno pracownika jak i pracodawcę. Można je zmienić jedynie na mocy określonych przepisów kodeksu pracy. Wobec czego przesunięcie terminu urlopu może nastąpić na wniosek strony umotywowany ważnymi powodami. Pracodawca również może przesunąć termin urlopu, jeżeli wykaże, że nieobecność pracownika w pracy spowoduje poważne zakłócenia w normalnym toku pracy. Pracodawca musi natomiast pamiętać, że niewykorzystanie przez pracownika urlopu wiąże się z koniecznością udzielenia go w terminie z nim uzgodnionym. Wskazane uzgodnienie terminu wyraża się w obustronnej zgodzie stron stosunku pracy na wyznaczenie nowego terminu. Wobec czego, aby udzielić pracownikowi urlopu w innym terminie należy osiągnąć kompromis.


Zobacz również:
Udzielenie urlopu na żądanie tylko za zgodą pracodawcy


Zaległy urlop pracownika


Zgodnie z art. 168 k.p. urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z planem urlopów należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet gdy pracownik nie wyraża na to zgody (wyr. SN z dnia 24 stycznia 2006 r., I PK 124/05). Wskazana regulacja kodeksowa oznacza, iż do wykorzystania zaległego urlopu przez pracownika wystarczy, aby 30 września był pierwszym dniem tego urlopu. Udzielenie zaległego urlopu należy do obowiązków pracodawcy co oznacza, iż niewywiązanie się z niego może narazić pracodawcę na odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Jednakże naruszenie przez pracodawcę obowiązku udzielania pracownikowi urlopu wypoczynkowego za dany rok do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego, nie uprawnia pracownika do rozpoczęcia po tym terminie urlopu bez zgody pracodawcy (wyr. SN 5 grudnia 2000 r., I PKN 121/00). W przypadku zaistnienia przedstawionej sytuacji pracownik powinien liczyć się, że jego zachowanie zostanie potraktowane jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu przepisów kodeksu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Regulacje związane z obowiązkiem udzielenia przez pracodawcę zaległego urlopu nie mają zastosowania do udzielania urlopu na żądanie w wymiarze 4 dni w roku kalendarzowym.


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA