REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie testy przesiewowe można wykonać pracownikom?

Testy na koronawirusa stały się codziennością. Jaki wpływ na działanie firmy mają badania molekularne i testy antygenowe? Czy robić je na własną rękę czy oddać ich organizację firmom, które specjalizują się w tym temacie?

Umowy w nowym prawie zamówień publicznych - część 2

Nowa ustawa zasadniczo zachowuje obowiązujące w poprzednim stanie prawnym regulacje dotyczące przesłanek unieważnienia umowy oraz porządkuje przepisy w tym zakresie. Jak wygląda zarządzanie procesem wykonania umowy?

Co krajowi przedsiębiorcy wiedzą o restrukturyzacji?

Hasłem ostatniego kwartału była m.in. “restrukturyzacja”, o której jak się okazuje, krajowy biznes wie sporo, bo chętnie stosuje instrumenty szybkiego reagowania.

Kredyty frankowe: UOKiK spodziewa się korzystnej uchwały SN

25 marca Sąd Najwyższy ma wydać orzeczenie w sprawie zagadnień prawnych związanych z kredytami wyrażonymi w walutach obcych. Najważniejsze będzie rozstrzygnięcie dwóch kwestii: możliwości żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz przedawnienia roszczeń banku w przypadku unieważnienia umowy.

REKLAMA

Pieniądze na rachunku sprzedawcy dostępne zaraz po wpłacie? Tak działa bramka płatnicza Paynow dla klientów korporacyjnych

mBank wprowadził nowy system płatności online dla największych sklepów internetowych. Teraz dzięki bramce Paynow – bo o niej mowa – sprzedawcy dostaną pieniądze w zasadzie od ręki.

Umowy w nowym prawie zamówień publicznych - część 1

Po ponad 14 latach obowiązywania i blisko 70 nowelizacjach 1 stycznia 2021 roku weszła w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. Ma ona stanowić odpowiedź na zgłaszane postulaty dotyczące rozwiązania głównych problemów rynku zamówień publicznych, w tym przerzucania zbyt dużego ryzyka w realizacji umowy na wykonawców i brak skutecznego zarządzania realizacją kontraktu.

Dorota Dublanka: o ludzi i technologię trzeba dbać tak samo

Dział HR wspiera firmę najlepiej, kiedy jest blisko pracowników, wsłuchuje się w to, co mówią i odpowiednio reaguje. Dzięki temu efektywność, a także komfort wykonywanej pracy są na oczekiwanym poziomie.

Aleksandra Włodarczyk: Niewykorzystany potencjał kobiet to strata dla spółki [PODCAST]

Jak zmienia się udział kobiet w zarządach firm? Czy to ma wpływ na wyniki finansowe? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

REKLAMA

Jak zorganizować szkolenie BHP w czasie pandemii?

Jak obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na możliwość organizacji standardowych szkoleń pracowniczych? Jakie są obecnie wymogi prawne? Jaką formę szkoleń wybrać?

Zmiany dla młodych firm, które chcą skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS

Wiele firm, które powstały dopiero w 2020 roku może liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, czy dopłatę do wynagrodzeń pracowników. Sprawdź, co się zmieniło w tym zakresie? Jakie warunki musi spełnić firma?

Jakie są przyczyny awarii sprzetów firmowych na home office?

Czy w dobie home office, podczas którego wielu pracowników korzysta ze służbowego sprzętu pracując z własnego M4 awaria musi oznaczać przerwę w świadczeniu pracy?

W pandemii przybywa zaległości w opłatach za media

Występujące zaległości w spłacie zobowiązań najczęściej dotyczą opłat za media (gaz, woda, prąd), czynszu za mieszkanie, a także abonamentów (np. za telefon i telewizję). W jaki sposób negocjować spłatę należności?

Sąd doręczy pismo e-mailem. A co jeśli email nie dotrze?

Pismo sądowe zostanie teraz wysłane e- mailem. Sądy online badają skuteczność takich doręczeń mailowych. Jednak co w przypadku, kiedy mail z sądu nie dotrze do adresata z różnych przyczyn technicznych?

Śniadania online na home office coraz popularniejsze

Pracownicy na home office nie lubią samotnych posiłków. 46% pracowników z powodu zbyt późnego jedzenia już od rana pracuje mniej efektywnie, a 6% nie spożywa drugiego śniadania wcale.

Dane z sądów: Liczba wniosków o restrukturyzację spadła o jedną piątą

Temat restrukturyzacji mocno dryfuje. Do sądów wpłynęło o 20% mniej wniosków niż rok wcześniej. Największe spadki zanotowano w Częstochowie – o ponad 72%, w Opolu – o 55,5%, a także w Płocku – o ok. 55%.

Bankructwo - przybywa upadłości konsumenckich [AUDIO]

Druga połowa 2020 roku była rekordowa pod względem liczby upadłości konsumenckich. Sądy orzekły ją wobec 8,4 tys. osób - to blisko dwukrotnie więcej niż w pierwszym półroczu.

Jak bardzo polską walutę mogą osłabić decyzje SN dotyczące frankowiczów? [VIDEO]

25 marca Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozstrzygnie zagadnienia prawne związane z kredytami frankowymi. Straty dla banków mogą być bardzo duże. Ta decyzja może osłabić złotego, jeżeli nie dojdzie do interwencji NBP.

Dlaczego tylko co drugi manager jest empatyczny?

Wśród czołowych menedżerów tylko ok. 40% wykazuje cechy empatycznego lidera, który stara się zrozumieć, słuchać i uważnie odpowiadać na pytania pracowników. Czy empatyczny lider ma większy wpływ na wynik firmy?

Zdalnie, hybrydowo czy w biurze? Co wybiorą firmy w 2021 r.

Praca hybrydowa czy zdalna? Wraz z kolejnym rokiem pandemii zarządy zadają sobie pytanie – jaki model organizacji pracy sprawdzi się najlepiej dla ich firm? Czy nowe warunki wymagają dodatkowych zmian?

Przekształcenie spółki a przerwa w działalności

Spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru przedsiębiorców, a sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Czy pomiędzy wpisaniem do rejestru spółki przekształconej a wykreśleniem spółki przekształcanej dochodzi do przerwy w prowadzonej działalności?

Nowe prawo restrukturyzacyjne może się sprawdzić w warunkach postcovidowych

Nowe prawo restrukturyzacyjne wprowadza cztery nowe typy postępowań: postępowanie o zatwierdzenie układu, przyspieszone postę-powanie układowe, postępowanie układowe oraz postępowanie sanacyjne. Czy istnieje jednak szansa, aby ostatnie przepisy zagościły na dłuższą metę w krajowym prawodawstwie?

Pandemia wydłuża terminy płatności na fakturach [AUDIO]

Dłuższe terminy płatności stają się coraz częstsze. Ponad połowa firm z sektora MŚP wystawia na prośbę kontrahentów faktury z dłuższymi terminami płatności, niż miało to miejsce przed pandemią.

Trwa przyjmowanie zgłoszeń do projektu „Przywództwo w trybie COVID-19”

Projekt "Przywództwo w trybie COVID-19" jest w całości poświęcony liderom i liderkom i temu, w jaki sposób radzą sobie w czasach pandemii. Sprawdź, kto może wziąć udział w projekcie? Jak się zgłosić?

Jakie będzie stanowisko SN dotyczące kredytów frankowych?

Klienci banków, którzy mają kredyty frankowe, powinni poczekać na stanowisko Sądu Najwyższego, które ma być wyrażone 25 marca w kompleksowej uchwale Izby Cywilnej. Jakie będzie stanowisko SN? Co zmieni się w zakresie ugód dla frankowiczów?

Monika Pawelczak: Jak praca zdalna bezlitośnie obnaża braki liderów? [PODCAST]

W 2021 roku będziemy kontynuować pracę zdalną oraz funkcjonować mocno w zespołach rozproszonych i komunikować się na odległość – mówi Monika Pawelczak. Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

Czy promocja pracodawcy jest przyszłością branży logistycznej?

Popyt na pracownika w logistyce wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Problemem stało się jednak znalezienie odpowiednich kandydatów: z kompetencjami i chęcią do pracy.

Jak zintegrować zespół rozproszony w pandemii?

Integracja w czasie pandemii to wyzwanie dla menadżera. Brak bezpośredniego kontaktu między członkami rozproszonego zespołu utrudnia efektywną współpracę i budowanie atmosfery. Jak zintegrować zespół? Jakie metody są skuteczne?

Trendy w bankowości na 2021 rok

Dziś w bankowości funkcjonuje przekonanie, że ewolucyjna transformacja i znaczące zmiany ostatnich miesięcy będą kontynuowane w jeszcze większym stopniu w 2021 roku. Jaki nowe działania wprowadzą banki komercyjne?

Spadek w eksporcie - czy 2021 r. będzie lepszy?

Polski eksport zanotował spadek o 0,3% rok do roku, a jego wartość sięgała 237,5 mld euro. Tym samym, pandemia przerwała wieloletni okres wzrostu obrotów sprzedaży zagranicznej. Jak radzą sobie polskie firmy eksportowe?

Praca z końmi to przygotowanie do bycia liderem zespołu

Osoby zarządzające zespołami powinny uczyć się od czterokopytnych - mówi Julia Moczak, która zarządzanie zespołem ocenia z perspektywy osoby pracującej z końmi oraz mającej doświadczenie w pracy z zarządzaniem zespołami ludzi.

Kredyty frankowe. Banki w dużym pośpiechu przygotowują propozycje ugód

Banki muszą lepiej pochylić się nad ugodami frankowymi. Inaczej sądy czeka rekordowa liczba pozwów. Dotychczas niespełna 10% frankowiczów dochodziło swoich praw w postępowaniach sądowych. Jednak to może wkrótce się zmienić.

Jak branża szkoleniowa poradziła sobie w 2020 roku?

Miniony rok był wyzwaniem dla szkoleń. Firmy, które w swojej ofercie skupiały się przede wszystkim na szkoleniach stacjonarnych, niemalże z dnia na dzień straciły możliwość zarabiania.

Kto ponosi odpowiedzialność za wprowadzenie do obrotu produktu kosmetycznego?

Odpowiedzialność za wprowadzenie produktu kosmetycznego do obrotu ponosi „osoba odpowiedzialna”. Kto może być taką osobą i jaki jest jej zakres obowiązków?

Faktoring finansuje biznes w pandemii

Biznes w pandemii potrzebuje dopływu gotówki, ale to nie banki, a usługi faktoringowe leczyły i utrzymywały przy życiu firmy dotknięte Covidem. W tym roku będzie podobnie.

Restrukturyzacja - czy przedsiębiorcy korzystają z uproszczeń przepisów?

Uproszczona restrukturyzacja według obowiązującego stanu prawnego możliwa jest tylko do końca czerwca tego roku. Krajowe spółki decydują się więc na dynamiczny proces restrukturyzacji.

Czy członek zarządu spółki może pełnić funkcję IOD?

Czy członek zarządu spółki może pełnić funkcję IOD? W związku z tym, że przepisy RODO obowiązują już od dłuższego czasu, podmioty zobowiązane do powołania inspektora ochrony danych (IOD) obowiązek ten zrealizowały już dawno. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo to w praktyce wciąż pojawiają się wątpliwości co do tego, kto bez ryzyka naruszenia RODO może zostać wyznaczony do pełnienia tej funkcji.

(G)rywalizacja przepisem na integrację w dobie pandemii?

Pandemia przekreśliła szanse na integrację zespołu. Wspólne oglądanie meczów w ulubionych pubach, a wyjścia na stadion stały się już pre-covidową historią. Czy amatorom oczekiwań na decydującą bramkę, set, czy rundę pozostaje jakaś alternatywa?

Gotówka cały czas w użyciu. Prawie 69% Polaków uważa, że jest ona potrzeba [BADANIE]

Gotówka w czasach pandemii jest istotnym elementem stabilizacji infrastruktury finansowej państwa. Większość (81%) Polaków deklaruje, że na co dzień nosi ją w swoich portfelach. Czy na co dzień preferujemy korzystanie z gotówki?

Pierwsze informacje o przyszłych bankrutach pojawiają się w KRD

Druga połowa 2020 r. przyniosła upadłość 210 firm. 63 proc. z nich było notowanych w KRD. W przypadku połowy upadłych firm bankructwo widać było na horyzoncie już pół roku wcześniej.

Kredyty frankowe. Czy ugody banków są korzystne?

Banki coraz częściej proponują zmiany warunków umowy kredytu, nie oznacza to jednak, że są one korzystne dla frankowiczów. O czym należy pamiętać podpisując ugodę z bankiem?

Prawie 60% pracowników chce, aby praca zdalna została [BADANIE]

Przestawienie się na pracę zdalną w związku z pandemią, było dla wielu osób łatwe lub bardzo łatwe. Nad Wisłą dużą rolę w dostosowaniu się do nowych realiów odegrało zaufanie współpracowników.

Jak bezpiecznie inwestować w niepewnych czasach?

W ubiegłym roku wiele inwestycji przestało przynosić zyski lub straciło na bezpieczeństwie transakcji. Eksperci wskazują, że sposobem na zminimalizowanie ryzyka jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

Pracodawcy stawiają na firmowe śniadania online dla zespołu

Firmowe śniadanie online przygotowane w oparciu o dostarczone do pracowników na home office produkty, firmowy life cooking online z kulinarnym mistrzem – to przykłady niestandardowych rozwiązań, po które zaczynają sięgać pracodawcy.

Jak założyć fundację rodzinną?

Ustawa o fundacji rodzinnej ma wejść do polskiego porządku prawnego w styczniu 2022 roku. Wielu właścicieli firm rodzinnych upatruje w niej rozwiązania swoich dylematów związanych z przekazaniem firmy następnym pokoleniom, dlatego warto już teraz zacząć przygotowania do jej założenia.

Rośnie ilość postępowań restrukturyzacyjnych otwieranych przez przedsiębiorców

Restrukturyzacja jest niedocenionym narzędziem. Jak mówi Mariusz Grajda ilość i rodzaj otwieranych przez przedsiębiorstwa postępowań restrukturyzacyjnych może być istotnym wskaźnikiem koniunktury gospodarczej.

5 wskazówek jak pozbyć się długów

Zadłużenie Polaków rośnie. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że co trzeci Polak nie radzi sobie ze spłatą należności. Powody są różne – nieprzemyślane zakupy czy konsekwencje pandemii.

W jaki sposób pracownik na home office wykorzystuje sprzęt firmowy?

83% Polaków na home office chce ustawowej gwarancji pracy zdalnej. Praca zdalna wymusza jednak na wielu z nich używania sprzętu służbowego w domu.

Piotr Winek: Tworzenie społeczności, która się nawzajem wspiera to najlepsze wsparcie dla biznesu [WYWIAD]

Relacje inwestorskie, ale i szerzej – kontakty w biznesie to element, który z jednej strony jest niezbędnym fundamentem każdej działalności, jednak z drugiej (paradoksalnie) – bywa często pomijany. Czy przedsiębiorcy mają czas na budowanie szczerych relacji?

Klauzule spreadowe banku BPH uznane za niedozwolone

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny uznał za niedozwolone tzw. klauzule spreadowe stosowane przez bank BPH w aneksach do umów o kredyt hipoteczny. Jaką karę otrzymał bank BPH?

Jak chronić dane osobowe w czasie pandemii?

Rodo w czasie pandemii - okazuje się, że najbardziej boimy się wycieku z bazy firm i instytucji oraz tego, że damy się oszukać przestępcom wyłudzającym dane.

REKLAMA