REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie inwestować w niepewnych czasach?

Jak bezpiecznie inwestować w niepewnych czasach?
Jak bezpiecznie inwestować w niepewnych czasach?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ubiegłym roku wiele inwestycji przestało przynosić zyski lub straciło na bezpieczeństwie transakcji. Eksperci wskazują, że sposobem na zminimalizowanie ryzyka jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

Co oznacza zdywersyfikowany portfel?

REKLAMA

Potencjalny inwestor powinien zdawać sobie sprawę z tego, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem, a im wyższa stopa zwrotu, tym ryzyko jest wyższe. Do najbardziej popularnych zagrożeń należą: ryzyko utraty środków wynikające np. z utraty płynności finansowej emitenta, czyli podmiotu zajmującego się sprzedażą papierów wartościowych, ryzyko otoczenia prawnego, politycznego, ryzyko czasu, a więc przedłużenie inwestycji, a także ryzyko walutowe bądź koniunkturalne. Sposobem na ograniczenie tego typu zagrożeń jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, a więc inwestowanie kapitału w różne aktywa w ramach odmiennych branż. W celu osiągnięcia najlepszej możliwej płynności finansowej konieczne jest wybór instrumentów długo i krótkoterminowych.

REKLAMA

- W czasie niestabilnej sytuacji gospodarczej wywołanej pandemią, szczególnie widoczne jest, jak dla bezpieczeństwa i efektywności inwestycji ważne jest posiadanie zdywersyfikowanego portfela, który pozwala znacznie ograniczyć ryzyko inwestycyjne. Niezmiernie istotne jest dysponowanie różnymi instrumentami o innym współczynniku korelacji stóp zwrotu. Rynek finansowy oferuje obecnie szereg możliwości inwestycyjnych w aktywa stałe, w aktywa płynne typu papiery wartościowe, inwestycje kapitałowe, a także dobra materialne takie jak złoto, nieruchomości czy ziemia. To ostatnie zasługuje na szczególną uwagę - inwestowanie w ziemię uznawane jest za bezpieczną przystań w czasach kryzysu. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje tu wybór gruntu. Ciekawą propozycją są Mazury, które posiadają wysoki potencjał wzrostu wartości, a wciąż są regionem niedoszacowanym - w porównaniu do nieruchomości europejskich w podobnych lokalizacjach jest tam po prostu tanio - mówi Cezary Chybowski, prezes Reliance Polska, właściciel portalu inwestycyjnego Obligain.

Kim jest licencjonowany podmiot pośredniczący?

REKLAMA

Poza dywersyfikacją portfela inwestycyjnego, ważnym elementem minimalizującym czynniki ryzyka jest współpraca z licencjonowanym podmiotem, który regularnie poddaje się badaniu biegłego rewidenta, posiada radę nadzorczą czy działa pod kuratelą renomowanego domu maklerskiego.

-  Inwestycja może cechować się różnymi stopniami ryzyka, jednak gwarantem bezpieczeństwa transakcji powinien być sprawdzony podmiot pośredniczący. Dlatego w tym niepewnym czasie, gdy łatwo jest paść ofiarą oszustwa finansowego, właściciele platformy inwestycyjnej Obligain postanowili rozpocząć działalność na rynku regulowanym, dobrowolnie poddając się kontroli Komisji Nadzoru Finansowego. W tym celu powołana została pierwsza w pełni zautomatyzowana spółka Nordheim, pełniąca, po uzyskaniu licencji, funkcje agenta firmy inwestycyjnej - mówi Cezary Chybowski. - Co dzięki temu zyska klient? Przede wszystkim pełną anonimowość w podejmowaniu decyzji oraz całkowite bezpieczeństwo transakcji. Wszystko będzie transparentne, będziemy posiadali wewnętrznego inspektora nadzoru, a nasi pracownicy będą zobligowani do informowania o swoich własnych transakcjach. Poza tym cały proces naszej działalności będzie zdigitalizowany, począwszy od powiadomień dla klientów o specjalnych okazjach po raportowanie do KNF. Spółką zarządzać będą pasjonaci z długoletnim doświadczeniem w branży, pracujący wcześniej w renomowanych domach maklerskich czy towarzystwach funduszy inwestycyjnych - dodaje właściciel portalu inwestycyjnego Obligain.

Nieprzewidziane zdarzenia na globalną skalę i ich ekonomiczne konsekwencje, powodujące niestabilną sytuację wielu spółek, utwierdzają w przekonaniu, że w trakcie kryzysu bezpieczeństwo podejmowanych inwestycji i ochrona posiadanego kapitału są priorytetowe. Niezależnie od wyboru produktów inwestycyjnych i ich stopnia ryzyka, ważne, aby były to produkty zróżnicowane o odmiennym horyzoncie inwestycyjnym, a podejmowane decyzje poprzedzone zostały wnikliwą analizą, najlepiej z doświadczonym doradcą u boku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA