REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca z końmi to przygotowanie do bycia liderem zespołu

Julia Moczak: Osoby zarządzające zespołami powinny uczyć się od czterokopytnych
Julia Moczak: Osoby zarządzające zespołami powinny uczyć się od czterokopytnych

REKLAMA

REKLAMA

Osoby zarządzające zespołami powinny uczyć się od czterokopytnych - mówi Julia Moczak, która zarządzanie zespołem ocenia z perspektywy osoby pracującej z końmi oraz mającej doświadczenie w pracy z zarządzaniem zespołami ludzi.

Czego osoby zarządzające, liderzy mogą nauczyć się od koni?

Konie są zwierzętami stadnymi, żyją wedle ustalonej hierarchii, podobnie jak ludzie. W stadzie również jest przywódca/lider, jednak inaczej niż w przypadku ludzi, konie nie posiadają w zanadrzu różnych socjotechnik, którymi posługujemy się my. Kiedy do stada trafia nowy koń, nie ważne jest to jakiej jest płci czy koloru, paleta nierówności nie ma znaczenia.

REKLAMA

Jest to główna lekcja, jaką mogą wyciągnąć ludzie, w tym liderzy - mówi Julia Moczak.

Ćwiczenia dla lidera

REKLAMA

Świetnym ćwiczeniem jest pozostawienie takiej osoby pośród koni i danie mu zadania  „spraw, żeby koń do Ciebie przyszedł, jak go przekonasz”, to są zadania przed którymi stają liderzy np.  „jak sprawisz by pracownik Ci zaufał, czym go przekonasz, jak zbudujesz więzi?” W przypadku współpracy z końmi osoba zarządzająca pozbawiona jest narzędzi manipulacyjnych, polega jedynie na swoim instynkcie i umiejętnościach. Jest to ciekawe doświadczenie, gdyż stajemy przed sytuacją, gdzie swoją pozycję musimy wypracować, nie zostaje ona nam nadana z góry.

To też nie tak, że jeździectwo jest tylko po to by uczyć się pokory i cierpliwości, jest to sport dla wszystkich. Poza kontaktem z naturą oraz wysiłkiem fizycznym, mamy szansę na integrację z rodziną czy znajomymi, oraz ze względu na pozycję jeździectwa w opinii społecznej – prestiż - przekonuje Julia Moczak.

Czym jest bezkompromisowe połączenie?

W trakcie studiów oraz pracy uczyłam się jak stawiać cele, jak je realizować, jak zarządzać czasem, zespołem czy finansami, wszystkie te elementy po głębszej analizie wprowadzałam wiele lat wcześniej w stajni, jednak dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu mam szansę je doskonalić i wykorzystywać do celów sportowych, które od zawsze były moim priorytetem. Uwielbiam rywalizację, równie mocno jak wygrywanie. Jazda konna, wyjazdy na zawody, opieka nad koniem jest bardzo dużym przedsięwzięciem logistycznym. Jednym z przedmiotów, które rozszerzałam na studiach była właśnie logistyka, również w tym obszarze pracowałam i pisałam pracę dyplomową. Staram się łączyć jeździectwo z moim zamiłowaniem do biznesu, ekonomii i logistyki. Wbrew pozorom, jeździectwo to nie tylko konie - przekonuje Moczak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czego lidera mogą nauczyć konie?

REKLAMA

Praca z końmi, przebywanie z nimi uczą pokory, cierpliwości, dokładności i wyrozumiałości. Wiele mechanizmów na linii koń – jeździec wykorzystuje z powodzeniem w trakcie pracy czy studiów, a nawet w codziennym życiu podczas zwykłych relacji międzyludzkich. Konie są świetnymi nauczycielami, ludzie nie doceniają możliwości jakie płyną z obcowania z nimi! Ja osobiście widzę wiele przełożeń między zachowaniem stadnym wśród koni a np. pracą z ludźmi. Osoby zarządzające zespołami powinny uczyć się od czterokopytnych! Mówię to z perspektywy osoby pracującej z końmi oraz mającej doświadczenie w pracy z zarządzaniem zespołami ludzi - podsumowuje Moczak

Julia Moczak – 24-letnia zawodniczka ujeżdżenia, absolwentka uczelni biznesowej w Niemczech oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Multimedalistka Mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Wielokrotna medalistka Akademickich Mistrzostw Polski, dwukrotnie reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy. Do największych sukcesów zaliczyć można podwójne mistrzostwo Polski juniorów z roku 2014, brązowy medal halowych Mistrzostw Polski Młodych Jeźdźców w 2016 roku, brązowy medal Halowych Mistrzostw Polski Seniorów 2020 oraz wielokrotne starty na zawodach międzynarodowych, w tym 4 miejsce na zawodach 5* CDI Achleiten 2018, 1 miejsce na CDI Ochaby czy 2 miejsce w konkursie Freestyle podczas CDI Budapeszt 2020. Fanka turystyki kulinarnej oraz literatury kryminalnej.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA