REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zintegrować zespół rozproszony w pandemii?

Brak bezpośredniego kontaktu między członkami rozproszonego zespołu utrudnia efektywną współpracę i budowanie atmosfery.
Brak bezpośredniego kontaktu między członkami rozproszonego zespołu utrudnia efektywną współpracę i budowanie atmosfery.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Integracja w czasie pandemii to wyzwanie dla menadżera. Brak bezpośredniego kontaktu między członkami rozproszonego zespołu utrudnia efektywną współpracę i budowanie atmosfery. Jak zintegrować zespół? Jakie metody są skuteczne?

Integracja zespołu a praca zdalna

REKLAMA

Praca zdalna to wyzwanie dla każdego zespołu, jak również menedżerów, aby nadzorować wykonywanie zadań, zadbać o wysoką motywację i relacje między pracownikami. Brak bezpośredniego kontaktu między członkami rozproszonego zespołu utrudnia efektywną współpracę i budowanie atmosfery. Rosnące zmęczenie pracą zdalną, wpływa negatywnie także na kondycję psychiczną pracowników i wzajemne relacje. Pracodawcy zaczynają dostrzegać potrzebę zdalnej integracji zespołów, poszukując rozwiązań, które mają szansę sprawdzić się w pandemii.

REKLAMA

Coraz istotniejsze staje się zadbanie nie tylko o wyniki finansowe firm, ale również o społeczny aspekt pracy. Inwestycje w kompetencje związane ze zdalną pracą w trwającej już od ponad roku pandemii, zaczynają wychodzić poza obszar rozwiązań technologicznych. Przejście na tryb pracy zdalnej, pociągnęło za sobą nowe wyzwania w dziedzinie zarządzania zespołami, których członkowie nauczyli się już korzystać z narzędzi do współpracy na odległość.

Home office stał się dla wielu pracowników przymusową formą funkcjonowania zawodowego z rosnącym poczuciem izolacji i osamotnienia. Pracując zdalnie łatwo podzielić zadania, zorganizować spotkania online i raportować postępy prac. Jak jednak zadbać o właściwą integrację zespołu, aby wszyscy mieli poczucie wspólnoty i pewność, że podążają w tym samym kierunku?

Przed lockdownem pomysłów na integrowanie zespołu było mnóstwo: firmowe imprezy, gry terenowe, wizyty w escape roomie czy udział w drużynowych zawodach sportowych. Pandemia wymusiła na pracodawcach poszukiwanie alternatyw na nowe czasy, co zaowocowało nowymi pomysłami na zdalny team building. - komentuje Jacek Kwiecień CEO z firmy Dailyfruits, która w odpowiedzi na rosnące potrzeby przygotowała rozwiązania umożliwiające zdalną integrację zespołów rozproszonych.

Jakie są pomysły na integrację w czasie pandemii?

REKLAMA

Jednym z pomysłów, który pojawił się na rynku na zdalną integrację zespołów rozproszonych w pandemii, bazuje na wykorzystaniu wspólnego przygotowania i jedzenia posiłków. Jedzenie zbliża ludzi, a wspólne przygotowywanie posiłków ułatwia współdziałanie i wspiera nieformalne relacje. Wspólne jedzenie przybliża nas także do lepszej współpracy i buduje zaufanie, co potwierdzają wnioski z badań przeprowadzonych przez Kaitlin Woolley z Uniwersytetu Cornell oraz Ayelet Fishbach z Uniwersytetu w Chicago [1]. Badaczki poświęciły zagadnieniom wspólnego jedzenia wiele eksperymentów psychologicznych. Wynika z nich m.in., że nieznajomi, którzy jedzą to samo bardziej sobie ufają, a wspólny rytuał konsumowania tych samych potraw zwiększa chęć do rozstrzygania polubownie sporów. Dyskutując w nieformalnej atmosferze, potrafimy także aktywnie słuchać wyciągając wnioski, które mogą się przełożyć na dokonywanie właściwych wyborów biznesowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykorzystując dostępne narzędzia do wirtualnych spotkań i wysyłając pracownikom na home office zestawy produktów, zawierające wszystkie potrzebne składniki oraz przepisy od dietetyka, można zorganizować wspólny posiłek online ze swoim zespołem. Realizacja tej formy integracji niesie za sobą szereg korzyści, jak na przykład rozmowy w luźniejszej atmosferze, wzmacnianie przynależności do zespołu czy poczucia bezpieczeństwa. Firmowe śniadanie czy lunch online może także posłużyć jako forma edukacji żywieniowej, budującej zdrowe nawyki wśród pracowników, wspierające efektywność i wzmacniające odporność. - komentuje Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego Dailyfruits.

Innym pomysłem, który również można wykorzystać w integracji zespołów rozproszonych, funkcjonujących w pandemicznej rzeczywistości, jest firmowy life cooking online. Wykorzystując popularność programów o gotowaniu i rosnące zainteresowanie zdrowym stylem życia, można zaaranżować wspólne gotowanie na home office, po przesłaniu do pracowników produktów na ich przygotowanie.

Pracownicy zaproszeni do udziału w firmowym life cooking online, otrzymują na home office produkty do przygotowania wybranej potrawy i gotują online pod okiem kulinarnego mistrza. Największą zaletą takiego pokazu jest bezpośredni kontakt z prowadzącym i żywa interakcja między pracownikami. Czynny udział w tworzeniu dania to dobra zabawa i forma niestandardowej integracji dla pracowników. Każdy może zobaczyć się w procesie gotowania, czyli w sytuacji nieformalnej, co sprzyja integracji i budowaniu personalnych relacji. Liczne badania pokazują, że wspólne spożywanie posiłku wzmacnia więzi międzyludzkie. – dodaje Magdalena Kartasińska.

Team building online

Większość pracowników obecnie nie ma możliwości, aby spotkać się w biurowej kuchni i swobodnie porozmawiać. Rośnie więc potrzeba doświadczania robienia czegoś zespołowo i znaczenie podejmowanych przez pracodawców działań w obszarze team buildingu online. Potrzeba firmowej integracji w życiu na home office jest sygnalizowana przez samych pracowników. Jak potwierdzają dane z raportu Activy „Przyszłość wellbeingu i benefitów pracowniczych” aż 71,1% pracowników uważa, że podczas pandemii w firmie zmniejszyła się integracja pracowników, a wśród nich 59,4% deklaruje, że potrzebuje integracji z innymi pracownikami w nowej rzeczywistości.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

[1] K. Woolley, A. Fishbach, A Recipe for Friendship: Similar Food Consumption Promotes Trust and Cooperation, „Journal of Consumer Psychology” 2017, nr 27 (1), s. 1–10.

[2] Activy. Raport 2020 „Przyszłość wellbeingu i benefitów pracowniczych”

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA