REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zorganizować szkolenie BHP w czasie pandemii?

Jak będą wyglądać szkolenia BHP po ustaniu pandemii koronawirusa?
Jak będą wyglądać szkolenia BHP po ustaniu pandemii koronawirusa?

REKLAMA

REKLAMA

Jak obecna sytuacja epidemiologiczna wpłynęła na możliwość organizacji standardowych szkoleń pracowniczych? Jakie są obecnie wymogi prawne? Jaką formę szkoleń wybrać?

Jak pandemia wpłynęła na możliwość organizacji standardowych szkoleń pracowniczych?

W Polsce powstały akty prawne, które miały być udogodnieniem dla pracodawców, w tym min.  ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, która wskazuje możliwość przeprowadzenia szkolenia BHPza pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej”.

REKLAMA

REKLAMA

Do czasu wybuchu pandemii koronawirusa, zdecydowana większość szkoleń BHP była realizowana w formie stacjonarnej, czyli „na żywo” w ramach spotkań ze specjalistami ds. bhp. Samo szkolenie było więc doskonałą okazją do spotkania się z pracownikami i zwrócenia ich uwagi na zagadnienia oraz profilaktykę ochrony zdrowia. Jednak obecna sytuacja epidemiologiczna, w tym głównie ograniczenia w gromadzeniu się, zmusiła pracodawców oraz szkoleniowców, aby spojrzeć dużo szerzej na możliwość realizacji szkoleń.

Ostatnie miesiące pokazują, że ciągłe zakazy, nakazy czy odstępstwa związane z nowymi regulacjami prawnymi bądź wytycznymi, są dla wielu pracowników niezrozumiałe. Pracodawcy wiedzą, że muszą chronić zdrowie i życie pracowników, ale ze względu na pojawiające się wciąż nowe, często sprzeczne informacje, nie wiedzą, co mogą, co powinni, a czego nie. Eksperci BHP podczas szkolenia rozwiewają wątpliwości z tym związane, jak również przybliżają aktualne regulacje prawne i wytyczne odnoszące się do przepisów obowiązujących od lat, na które do tej pory, mało kto zwracał większą uwagę.

Szkolenia okresowe BHP - szkolić pracowników czy nie?

REKLAMA

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. dopuszcza zawieszenie obowiązku szkoleń okresowych. Ich ważność wydłuża się o 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Stąd wielu pracodawców początkowo zdecydowało się zrezygnować z organizacji szkoleń okresowych swoich pracowników. Głównym argumentem przemawiającym za taką postawą jest ograniczenie organizowania spotkań zbiorowych w celu minimalizowania ryzyka zakażenia. Każdy medal ma jednak dwie strony. Warto zwrócić uwagę na fakt, że brak systematycznej aktualizacji wiedzy oraz wymiany doświadczeń w zakresie bezpieczeństwa może realnie wpływać na obniżenie jego poziomu w zakładach pracy. Dodatkowo należy pamiętać, że ustawodawca jednoznacznie wskazuje, że czas na wykonanie szkoleń okresowych od momentu odwołania stanu epidemii wynosi 60 dni.

Czy zorganizowanie szkolenia dla wszystkich wyznaczonych pracowników będzie realnie możliwe? Czy nie zakłóci to ciągłości procesów produkcyjnych? Czy kadra szkoleniowców będzie wystarczająca? Odpowiedzi na te pytania musi zadać sobie indywidualnie każdy pracodawcy. Natomiast na pewno nie można odkładać tej analizy „na później”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaką formę szkoleń BHP wybrać?

Kluczowym aspektem, na którym warto się skoncentrować, jest oczywiście bezpieczeństwo pracowników i szkoleniowców. Podstawowe zasady są wszystkim dobrze znane, dlatego warto zadbać, aby podczas organizacji szkoleń były one wdrażane z dużą starannością. Odpowiednie odległości pomiędzy pracownikami, dezynfekcja, wietrzenie pomieszczeń, kontrola zdrowia uczestników to tylko wybrane z nich. Należy zwrócić uwagę na wielkość sal szkoleniowych i liczebność grup.

Warto tutaj skonsultować się z firmą organizującą szkolenia, która po przeanalizowaniu ilości osób na szkolenia może zaproponować gotowy scenariusz i harmonogram szkoleń z uwzględnieniem możliwych dopuszczonych form, w tym również szkoleń zdalnych „na żywo” z trenerem. Odpowiedzialne podejście do organizacji szkoleń jest pierwszym krokiem, który należy z rozwagą wykonać, następnie pozostaje nam już dostosowanie formy i programu szkolenia do obecnych warunków i możliwości, które nie muszą być ograniczone. Wręcz przeciwnie, wykorzystanie nowoczesnych metod szkoleniowych, w tym komunikacja za pomocą środków elektronicznych otworzyła przed nami nowe horyzonty i sposoby przekazywania wiedzy.

Szkolenia zdalne z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej – przyszłość branży

Mimo iż początkowo wiele osób niechętnie podchodziło do szkoleń w trybie zdalnym, teraz po roku trwającej epidemii, można jednoznacznie stwierdzić, że są one tak samo efektywne, co szkolenia przeprowadzane stacjonarnie. Warto zauważyć, że szkolenia BHP w formie internetowej oparte na ramowym programie wskazanym w rozporządzeniu posiadają niezbędne minimum, które pracownik powinien poznać, dlatego pracodawca może być pewny, że spełniają one normy prawne. Dodatkowo uczestnicy szkolenia online mają „na żywo” kontakt z trenerem oraz innymi uczestnikami przez co zostaje zachowana możliwość interakcji pomiędzy nimi i wymiany doświadczeń.

Warto zwrócić również uwagę, że cześć grup pracowników może odbyć szkolenie w formie samokształcenia, czyli e-learningu. Do głównych zalet tej formy należą: brak konieczności wychodzenia z domu i możliwość wzięcia udziału w kursie o dogodnej godzinie. Obecnie rynek branżowy oferuje szeroki wachlarz możliwości w tym zakresie, warto podczas dokonywania wyboru zwrócić uwagę zarówno na aspekt merytoryczny, jak i formę przekazu. Jeśli szkolenie ma być efektywne musi skupić uwagę uczestnika i poprzez wykorzystane narzędzia np. filmy instruktażowe czy ćwiczenia interaktywne pomóc w przyswojeniu niezbędnej wiedzy.

Jak będą wyglądać szkolenia BHP po ustaniu pandemii koronawirusa?

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami dotyczącymi zachowywania dystansu, wiele wskazuje na to, że nawet po skończonej pandemii, szkolenia z wykorzystaniem środków elektronicznego przekazu będą nieodłącznym elementem funkcjonowania firm, a te bezpośrednie, będą realizowane tylko dla małych grup.

Z punktu widzenia osób prowadzących szkolenia, mniejsza liczba osób uczestniczących w kursie, pozwala na zrealizowanie większej liczby ćwiczeń praktycznych, a także dyskusje połączone z wymianą doświadczeń. Aktywny udział uczestników szkolenia pozwala na łatwiejsze przyswojenie zagadnień, co dostrzec można było podczas szkoleń online. Wykorzystywanie interaktywnych elementów, takich jak quizy czy gry, pozwoliły nie tylko zainteresować uczestników spotkania, ale także stały się doskonałym przerywnikiem pomiędzy kolejnymi omawianymi zagadnieniami.

Firmy, które szybko i elastycznie dostosowały swoją ofertę do aktualnej sytuacji epidemiologicznej są obecnie w dużo lepszej sytuacji. Materiały przez nich przygotowane świetnie sprawdzą się także podczas klasycznych szkoleń. Filmy instruktażowe dotyczące pierwszej pomocy czy umiejętnego korzystania z gaśnicy, pozwolą w różnorodny i ciekawy sposób przedstawić często sprawiające kłopoty treści.

Trudno przewidzieć rozwój sytuacji w kolejnych miesiącach. Dlatego nie warto odkładać tematu szkoleń na później, lecz zaplanować je zgodnie z tym, co wiemy na dzień dzisiejszy.

Dominika Rozmus Kierownik Działu BHP

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

REKLAMA

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA

Ustawa wiatrakowa 2025 przyjęta: 500 metrów odległości wiatraków od zabudowań

Ustawa wiatrakowa 2025 została przyjęta przez rząd. Przedsiębiorcy, szczególnie województwa zachodniopomorskiego, nie kryją zadowolenia. Wymaganą odległość wiatraków od zabudowań zmniejsza się do 500 metrów.

Piękny umysł. Jakie możliwości poznania preferencji zachowań człowieka daje PRISM Brain Mapping?

Od wielu lat neuronauka znajduje zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pracy rozwojowej – indywidualnej i zespołowej. Doskonałym przykładem narzędzia diagnostycznego, którego metodologia jest zbudowana na wiedzy o mózgu, jest PRISM Brain Mapping. Uniwersalność i dokładność tego narzędzia pozwala na jego szerokie wykorzystanie w obszarze HR.

REKLAMA