REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy operator wózka widłowego musi nosić maseczkę w pracy?

Operator wózka widłowego nie musi nosić maseczki w pracy
Operator wózka widłowego nie musi nosić maseczki w pracy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy operator wózka widłowego ma obowiązek zakrywania nosa i ust w zakładzie pracy w razie przebywania w pomieszczeniu z więcej niż 1 osobą? Okazuje się, że nie musi. Taki obowiązek zakwestionowała branża BHP.

Czy noszenie maseczek w pracy jest obowiązkowe?

W myśl nowego rozporządzenia o obowiązku noszenia maseczki w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż 1 osoba, decyduje pracodawca. Rozporządzenie z 26 listopada 2020 r. wprowadzające obowiązek zakrywania nosa i ust w zakładach pracy w razie przebywania w pomieszczeniu przez więcej niż 1 osobę obowiązywało tylko przez 4 dni. Powód? Zostało natychmiast zakwestionowane przez branżę BHP, która zwróciła uwagę na wynikające z tego aktu zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Obowiązek noszenia maseczek z wyjątkami

We wtorek (2 grudnia) weszło w życie kolejne rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Akt ten został ogłoszony dzień wcześniej. Dzięki protestom branży BHP w nowym rozporządzeniu usunięto błędy z poprzedniej regulacji.

Wiele stanowisk pracy zgodnie z oceną ryzyka wymaga stosowania ochron oczu w postaci okularów czy gogli ochronnych, które muszą gwarantować odpowiednią widoczność. Obowiązek zakrywania nosa i twarzy przy jednoczesnym stosowania ochron oczu powoduje ich parowanie oraz istotne ograniczenie widoczności.

- W takiej sytuacji na niebezpieczeństwo narażone są w szczególności osoby obsługujące maszyny, urządzenia ruchome, operatorzy wózków widłowych czy pracownicy wykonujący prace szczególnie niebezpieczne, m.in. na wysokościach – stwierdza Rafał Hrynyk, przewodniczący Platformy ds. Promocji Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy przy Pracodawcach RP.

Pracodawca decyduje czy nosić maseczkę

W myśl nowego rozporządzenia o obowiązku noszenia maseczki w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż 1 osoba, decyduje pracodawca. To postanowienie umożliwi dokonanie racjonalnej oceny, czy i w jakich przypadkach można odstąpić od tego obowiązku. To przecież na pracodawcy ciąży obowiązek dbania o zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienia odpowiednich standardów BHP. Ponadto zachowana została możliwość wdrażania dobrych praktyk, polegających na stosowaniu przez pracodawców w pierwszej kolejności rozwiązań organizacyjnych i technicznych oraz środków ochrony zbiorowej.

- Rozwiązania mające na celu ochronę zdrowia i życia pracowników powinny być wcześniej konsultowane w ramach dialogu społecznego, a nie uchwalane w tempie ekspresowym. Przykład modyfikacji obowiązku zasłaniania nosa i ust w miejscu pracy pokazuje, że błędów merytorycznych, nie mówiąc już o legislacyjnych, można było w prosty sposób uniknąć – zauważa Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP ds. prawa pracy.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

REKLAMA

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

REKLAMA