REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finansowanie robotyzacji – z czego mogą skorzystać firmy?

Subskrybuj nas na Youtube
Finansowanie robotyzacji – z czego mogą skorzystać firmy?
Finansowanie robotyzacji – z czego mogą skorzystać firmy?
Gordon Koelmel

REKLAMA

REKLAMA

Rynek robotyki od kilku lat bardzo dynamicznie się rozwija, a w Polsce blisko 1/3 małych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych planuje w ciągu najbliższych 3 lat robotyzację . Automatyzacja pozwala szybciej odpowiadać na warunki rynkowe i zwiększyć elastyczność, dzięki której firma może być przygotowana także na nieprzewidziane sytuacje. Robotyzacja przynosi wiele korzyści, natomiast jak każdą inwestycje warto ją zaplanować również od strony finansowej. Tym bardziej, że rynek oferuje różne możliwości i ułatwienia.

Roboty i coboty - praca ramię w ramię z człowiekiem

Roboty współpracujące (ang. collaborative robot, cobot) to przystosowane do bezpiecznej współpracy i proste w obsłudze ramiona robotyczne, które automatyzują czynności takie jak pick and place, wykańczanie powierzchni, obsługę maszyn, montaż, spawanie, pakowanie czy kontrolę jakości. Demokratyzują robotyzację – dostępne są dla firm niezależnie od ich rozmiaru, również dla małych i średnich, profilu produkcyjnego czy skali operacji. Coboty mogą być przezbrojone i przemieszczone w zależności od realizowanej aplikacji lub zmieniających się warunków w zakładzie. Charakteryzuje je również szybkość wdrożenia, łatwość programowania i obsługi oraz mały obrys pozwalający na pracę w ograniczonych przestrzeniach. Znajdują zastosowanie w przetwórstwie drewna, metalu, sektorze elektronicznym, automotive, a dzięki certyfikacji do pomieszczeń czystych mogą pracować także m.in. w branży farmaceutycznej, chemicznej lub kosmetycznej czy sektorze żywności i napojów.

REKLAMA

Robot w leasingu czy robot na godziny?

REKLAMA

Roboty są dostępne w leasingu, a także w drugiej elastycznej formie – robot jako usługa. DLL, globalna firma z sektora finansowego oferuje klientom dopasowane do potrzeb programy finansowe i leasingowe w zakresie robotów współpracujących Universal Robots. Oferta jest skierowana do przedsiębiorstw każdej wielkości. Klienci doceniają kilka aspektów, m.in. brak wkładu własnego, minimum formalności i elastyczny okres finansowania. Leasing obniża bariery inwestycji – firma zyskuje możliwość uelastycznienia produkcji, bez ponoszenia kosztów początkowych oraz ryzyka.

Na rynku znajdziemy też firmy oferujące wynajem cobotów na godziny. To elastyczne rozwiązanie zmniejsza ryzyko związane z inwestycją oraz pozwala na wdrożenie robota praktycznie z dnia na dzień. Po audycie i analizie ryzyka, firma otrzymuje gotowe do pracy zrobotyzowane stanowisko oraz wsparcie techniczne, a płaci za godziny pracy robota przy założonym minimalnym czasie pracy.

Transformacja cyfrowa – co obejmują programy wspierające?

REKLAMA

Jednym z podmiotów oferujących pomoc w kwestii finansowania robotyzacji jest Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości. Została powołana, aby wspierać firmy w transformacji cyfrowej, m.in. właśnie w procesie automatyzacji. FPPP oferuje obecnie 30 różnych instrumentów finansowych skupiających się na kilku obszarach: inwestycjach, dotacjach, pożyczkach i podatkach. Jednym z proponowanych narzędzi jest FPPP Nawigator Finansowy (przemyslprzyszlosci.gov.pl/nawigatorfinansowy/). Pozwala on przedsiębiorcy na przeanalizowanie potrzeb firmy i wybranie odpowiedniego źródła finansowania. Po wyborze wielkości firmy oraz rodzaju wsparcia, którym przedsiębiorstwo jest zainteresowane, narzędzie proponuje możliwe sposoby finansowania.

Nad nowym rozwiązaniem pracują Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju – od 2021 do 2025 roku ma działać ulga na robotyzację, która pozwoli firmie na odliczenie do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na inwestycje w robotyzację. Zgodnie z planem koszty na robotyzację będą mogły być odliczone podczas roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego będzie wymagane dokonanie dodatkowego odpisu. Prace nad ostateczną formą ulgi na robotyzację wciąż trwają.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krzysztof Hajzyk, Channel Development Manager, Universal Robots
Krzysztof Hajzyk ma 15 lat doświadczenia w sprzedaży komponentów automatyki przemysłowej. Jako Channel Development Manager w Universal Robots odpowiada przede wszystkim za rozwijanie sieci dystrybutorów oraz integratorów systemów na terenie Polski. Krzysztof ukończył studia na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Cobot UR10e

Cobot UR10e

Gordon Koelmel

***

O Universal Robots

Firma Universal Robots powstała w 2005 roku w celu rozpowszechnienia technologii robotów, tworząc niewielkie, łatwe w użyciu, przystępne cenowo oraz elastyczne i bezpieczne we współpracy roboty przemysłowe. Od 2008 r. kiedy został wprowadzony na rynek pierwszy robot współpracujący (cobot), firma rozwija się w szybkim tempie, a przyjazne użytkownikom coboty są obecnie sprzedawane na całym świecie. Firma, która jest częścią Teradyne Inc., ma swoją siedzibę w duńskim Odense, a jej przedstawicielstwa i oddziały mieszczą się w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii, Niemczech, Francji, Turcji, Meksyku, Czechach, Polsce, Chinach, Singapurze, Indiach, Japonii, Korei Południowej oraz na Tajwanie i we Włoszech. W 2018 r. przychód Universal Robots wyniósł 234 mln USD. Więcej informacji na www.universal-robots.com/pl/ oraz www.blog.universal-robots.com/

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA