REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponad 3 tysiące osób straci pracę. Są już pierwsze wypowiedzenia

Podkarpaccy pracodawcy zgłosili do PUP zamiar zwolnienia 3 341 pracowników
Podkarpaccy pracodawcy zgłosili do PUP zamiar zwolnienia 3 341 pracowników

REKLAMA

REKLAMA

Jak podkreślił Tomasz Czop, dyrektor WUP patrząc z perspektywy ostatnich miesięcy zwolnienia najczęściej pojawiały się podmioty branży automotive i lotniczej.

Ponad 3 tysiące ludzi bez pracy

Od początku roku do 27 listopada br. podkarpaccy pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy (PUP) zamiar zwolnienia 3 341 pracowników. Z tej liczby wypowiedzenia wręczono 2 391 pracownikom – poinformował Wojewódzki Urząd Pracy (WUP) w Rzeszowie.

REKLAMA

Jak dodał dyr. WUP Tomasz Czop, wręczone wypowiedzenia stanowią 71,6 proc. wszystkich zgłoszeń.

„Patrząc z perspektywy tych ostatnich miesięcy wśród pracodawców zgłaszających do PUP zwolnienia najczęściej pojawiały się podmioty branży automotive i lotniczej. Samo zjawisko wydaje się normalizować, na co wskazuje zmniejszający się od sierpnia br. poziom zwolnień grupowych” - podkreślił.

Polecamy: PPK Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy

Spowolnienie w firmach

Zdaniem Czopa, na trudną sytuację przede wszystkim w branży motoryzacyjnej i lotniczej, poza pandemią, nałożył się również spadek popytu, wynikający ze spowolniania gospodarki światowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zauważył dyrektor WUP, pandemia nie dotknęła w takim zakresie, jak się pierwotnie spodziewano, budownictwa czy turystyki. „Jednak sytuacja wciąż jest trudna, a długofalowe skutki SARS-CoV-2 są trudne do przewidzenia” – zastrzegł.

Czop podkreślił, że w ciągu tego roku niektórzy pracodawcy zdecydowali się na redukcję planowanych zwolnień, w całości lub części. „W sumie zredukowano liczbę zapowiedzianych zwolnień o 1 362 miejsca pracy tj. o prawie 41 proc. ogółu zgłoszeń. Istotnym czynnikiem łagodzącym negatywne skutki pandemii są również kolejne edycje rządowych Tarcz Antykryzysowych” – powiedział.

Rynek pracy 2021

REKLAMA

W ocenie Czopa w nadchodzącym 2021 roku, pomimo trudniejszych warunków funkcjonowania, niektóre firmy będą musiały zareagować na spadek popytu dostosowaniem poziomu realizacji zamówień do nowych warunków. „Część pracodawców będzie musiała kooperować czy szukać nowych kontrahentów i możliwości zbytu dla własnej produkcji. Dotyczyć to będzie jednak nielicznych branż, jak na przykład produkcji elementów dla budownictwa” – uważa dyr. WUP.

Czop dodał, że większe przedsiębiorstwa mogą rozpocząć produkcję nowego asortymentu lub usług. „Takie możliwości otwiera posiadanie zaawansowanego parku maszynowego oraz produkcji i obróbki metalu czy tworzyw sztucznych na wysokim, światowym poziomie” – zaznaczył.

Na Podkarpaciu w październiku br. było zarejestrowanych 84,8 tys. osób bezrobotnych. W porównaniu do września br. liczba bezrobotnych spadła o ok. 0,6 tys. osób. Stopa bezrobocia w końcu października br. wyniosła tyle samo, co na koniec września br. to jest 8,9 proc.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA   

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA