Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownia Finansowa z rekordowym kapitałem w nośnikach wartości - na czym polega fenomen inwestycji grupowych?

.

wiceprezes spółki - Tomasz Wiśniewski

Zawodzące lokaty, rosnąca inflacja oraz widmo kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa – tak większość inwestorów mogłaby podsumować miniony rok. Czy w tym pełnym wyzwań okresie był biznes, który poradził sobie wyjątkowo dobrze? Zdecydowanie tak można powiedzieć o inwestycjach grupowych w realną wartość, stanowiących coraz popularniejszy sposób na zabezpieczenie nadwyżek finansowych przed inflacją. Czy ten rok przyniesie kolejne rekordy? Jakie są szanse na dochód pasywny w obecnej sytuacji gospodarczej? Przedstawiamy opinie Grupy Pracownia Finansowa i zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem wiceprezesa spółki - Tomasza Wiśniewskiego.

Miniony rok był pełen niewiadomych, a jednak Pracownia Finansowa odnotowała rekordowe wyniki – jakie dokładnie?

Tomasz Wiśniewski: Na realizację naszych projektów pozyskaliśmy w zeszłym roku rekordowe 44 miliony złotych. Proporcje pomiędzy udziałem elektrowni wiatrowych a nieruchomości rozłożyły się niemal po równo, z przewagą projektów deweloperskich. W powszechnej opinii, nieruchomości są uważane za jedne z najbardziej bezpiecznych aktywów, a w obliczu kryzysu, gdybyśmy byli w stanie rozpocząć więcej projektów, ten wynik byłby jeszcze lepszy. Łącznie, od 2013 roku, nasi Inwestorzy sfinansowali projekty kwotą 194 milionów złotych.

Przy mało atrakcyjnych lokatach, nośniki wartości widocznie zyskały na popularności. Czym charakteryzuje się inwestowanie grupowe w tego typu aktywa?

Tomasz Wiśniewski: Nie tylko nieruchomości pozwalają zachować wartość posiadanego majątku nawet przy hiperinflacji. Elektrownie wiatrowe to również aktywa o realnej wartości i nawet jeśli wartość pieniądza spadnie o połowę, Inwestorzy nadal będą pośrednio współwłaścicielami elektrowni wiatrowej, z infrastrukturą towarzyszącą, umowami i koncesjami. W dodatku wzrost cen energii spowoduje, że elektrownia będzie więcej zarabiała, rekompensując inflację. Zakup nieruchomości jako lokaty kapitału wymaga na ogół posiadania kilkuset tysięcy złotych. Nie każdy Inwestor, chcący chronić kapitał przed inflacją w ten sposób, jest w stanie sobie na to pozwolić. W modelu grupowym wystarczy często już kilkadziesiąt tysięcy złotych, aby dołączyć do projektu, którego sami nie moglibyśmy sfinansować. Nawet jeśli posiadamy sporą kwotę, potrzebną do zakupu np. mieszkania w Warszawie, to czasem lepszym rozwiązaniem jest dywersyfikacja ryzyka, czyli rozłożenie jej na większą liczbę projektów niż jeden. Szczególnie, że rynek mieszkaniowy także dynamicznie się zmienia. Pojawia się konkurencja ze strony dużych graczy budujących całe blokowiska na wynajem, zwiększa się udział pracy zdalnej, a ceny nieruchomości już obecnie są bardzo wysokie. Nie licząc pustostanów związanych z narodową kwarantanną, rentowność najmu oscyluje obecnie w okolicach 5-7% rocznie, czyli mniej niż prognozowana rentowność proponowanych przez nas projektów deweloperskich. Ta wynosi na ogół 13-15% rocznie, w pełni pasywnie – zarządzanie i kwestie formalne procesuje Pracownia Finansowa, bez zaangażowania inwestora. Z góry też ustalony jest prognozowany termin i sposób wyjścia z inwestycji, co szczególnie cenią nasi Inwestorzy, bo nie muszą się zajmować ewentualną sprzedażą inwestycji.

Jakie było największe wyzwanie, z którym Pracownia Finansowa mierzyła się w zeszłym roku w zakresie projektów inwestycyjnych?

Tomasz Wiśniewski: Najbardziej dotknęły nas ograniczenia w pracy urzędów i spadek cen energii. Te pierwsze spowodowały opóźnienia w realizacji niektórych projektów lub uniemożliwiły start kolejnym, gdzie procedowane są pozwolenia na budowę. Ogólne zamrożenie gospodarki i zamknięcie zakładów produkcyjnych w wyniku lockdownu, spowodowało zmniejszenie popytu na energię, a w konsekwencji spadek jej ceny. Na szczęście zielona energia ma pierwszeństwo w sieci energetycznej i wszystkie elektrownie wiatrowe pracowały bez ograniczeń, podczas gdy moc elektrowni konwencjonalnych była ograniczana.

Czy inwestor zmienił się w dobie pandemii? Jakie są opinie Pracowni Finansowej?

Tomasz Wiśniewski: Inwestorzy się nie zmieniają. W większości kierują się bardziej emocjami niż dogłębną analizą, rządzi nimi owczy pęd, FOMO, czyli strach przed przeoczeniem, niecierpliwość i kilka innych emocji. Wchodzą do inwestycji za późno, wychodzą za wcześnie, kupują drogo, sprzedają tanio, inwestują zbyt ostrożnie lub zbyt zuchwale, oraz nie stosują dywersyfikacji. O 10 najczęściej popełnianych błędach inwestora nagraliśmy VIDEO o inwestowaniu >>. Nauczeni wieloletnim doświadczeniem wiemy, który inwestor będzie dobrym partnerem w biznesie, myślącym odpowiedzialnie o inwestycjach i przyszłości. Czasem wystarczy krótka rozmowa, żeby się przekonać, czy jest nam razem po drodze, czy nie. W Pracowni Finansowej każdy Inwestor ma osobistego opiekuna, który posiada wiedzę na temat różnych rodzajów inwestycji i potrafi ją przekazać. Można by pomyśleć, że powinno zależeć nam na tym, aby Inwestor dołączył do naszych projektów, więc możemy nieobiektywnie wypowiadać się na temat innych form pomnażania pieniędzy, jednak proszę zwrócić uwagę, że my w ogóle nie proponujemy Inwestycji, w których sami nie jesteśmy wspólnikami. Wybieramy najlepsze okazje inwestycyjne i zapraszamy wspólników do dołączania do nich w modelu win-win, gdzie łączy nas z Inwestorami wspólnota interesów. Dzięki Inwestorom zwiększamy skalę działania, a to także przekłada się na efektywność biznesu. Przy każdej okazji zachęcamy też do dywersyfikacji, zgodnie z zasadą „nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku”, co podnosi bezpieczeństwo portfela inwestycyjnego.

Co spowodowało, że jednak projekty Pracowni Finansowej nie odczuły tak mocno skutków kryzysu związanego z pandemią, a wręcz zyskały na popularności?

Tomasz Wiśniewski: Na szczęście nawet w pandemii można było budować domy, a wiatr nie przestał napędzać wiatraków. Spadek cen energii spowodował tylko zmniejszenie rentowności o parę punktów procentowych w tym konkretnym roku, a nie obniżył wartości aktywów, ani nie spowodował wygenerowania straty. Już w drugim kwartale ceny energii zaczęły ponownie rosnąć, a eksperci nadal prognozują systematyczny ich wzrost przez najbliższe kilkanaście lat. Kiedy całe rodziny zostały zamknięte w mieszkaniach i w dodatku musiały w nich uczyć się i pracować zdalnie, stały się one dla nich za ciasne. To zwiększyło jeszcze bardziej zainteresowanie niszowym produktem jaki dostarcza nasz deweloper, czyli domami jednorodzinnymi w obrębie miasta, blisko stacji metra, gdzie każdy członek rodziny może mieć swój pokój i możliwość wyjścia na zewnątrz czy to do ogrodu, czy na ogromny taras na dachu. Przy czym poprawiając sobie standard życia, rodzina ta nie musi zmieniać dzielnicy, a tym bardziej wyprowadzać się na wieś, dlatego takie inwestycje deweloperskie, jakie realizuje Grupa PF stały się wręcz pożądane. Dodatkowo inwestorzy rozumieją, że nasze projekty pozwalają chronić kapitał przed inflacją, która da o sobie znać jak tylko popyt na rynku zacznie wracać i będzie skutkiem dodrukowania przez rząd setek miliardów złotych na tarczę antykryzysową.

Można powiedzieć, że jest to całkiem poważna konkurencja dla innych opcji lokowania nadwyżek finansowych i zabezpieczania kapitału. Ile można zyskać?

Tomasz Wiśniewski: Projekty deweloperskie dają szansę na zysk na poziomie 15-20% w skali kilkunastu miesięcy, na elektrowniach wiatrowych zysk prognozowany jest na poziomie 11-12% rocznie z tendencją wzrostową, wraz z przewidywanymi wzrostami cen energii. Tu również możemy liczyć nawet na kilkukrotny wzrost wartości samej elektrowni po tzw. repoweringu, czyli wymianie turbiny na nowszą, wydajniejszą, być może wyższą, o większej mocy.

Pracownia Finansowa istnieje na rynku od 2013 roku i jako jedna z największych spółek inwestowania grupowego w Polsce prężnie się rozwija. Jakie plany na najbliższy miesiąc, kwartał, rok?

Tomasz Wiśniewski: W zakresie energetyki wiatrowej planujemy zbudować jeszcze 16 elektrowni wiatrowych, po czym zaczniemy przejmować z rynku te już działające, ale też przyglądamy się innym projektom wytwarzania energii. W nieruchomościach mamy zamiar zacząć prowadzić projekty deweloperskie w miastach innych niż Warszawa i Zakopane. Grupa PF prężnie się rozwija, więc wiele wskazuje na to, że pojawi się także zupełnie nowy, innowacyjny projekt inwestycyjny z branży internetowej.

Jakie sugestie dla potencjalnych inwestorów odnośnie prognoz gospodarczych na ten rok? Na co powinni szczególnie zwracać uwagę w zakresie budowania własnej niezależności finansowej?

Tomasz Wiśniewski: W naszej opinii najważniejsza jest wiedza i plan na inwestowanie. Zachęcamy tu do zaglądania do naszej Akademii Inwestowania na stronie Pracowni Finansowej. Obserwujemy, że jednym z błędów Inwestora w aktualnej sytuacji rynkowej jest powstrzymywanie się od inwestowania. Pamiętajmy, że zysk zawsze wiąże się z ryzykiem, zatem unikanie ryzyka równa się unikaniu zysku, a wręcz uszczuplaniu wartości naszych środków przez inflację. Po tylu latach wzrostu gospodarczego, wielu wytrawnych Inwestorów tylko czekało na kryzys dający szansę na złapanie okazji. Wypatrujmy ich i nie bójmy się podejmować decyzji, szczególnie gdy dysponujemy nadwyżkami finansowymi. W niepewnych czasach najważniejsza jest płynność, czyli powinniśmy dysponować kapitałem z przeznaczeniem na okazje, które będą się pojawiały, ale też w odpowiedniej ilości, żeby nie zjadała ich inflacja. Podobnie jak ze sprzedawaniem na hossie, tak i przy zakupach na bessie - rozłóżmy te transakcje w czasie, bo nigdy nie znamy prawej strony wykresu – czy już jest dołek, czy będzie jeszcze taniej. Pamiętajmy też, o naszym celu w inwestowaniu – czy jest to bogacenie się, czy dochód pasywny? Jeśli dochód pasywny, to wahania wartości aktywów na ogół nie będą miały wielkiego wpływu na nasz nastrój, za to warto zwrócić uwagę na poziom zaangażowania czasu jaki wymagany jest przy danej inwestycji. Jest on kosztem, którego często nie uwzględniamy.

Instrukcje księgowego
Instrukcje księgowego – książka z aktualizacjami w serwisie online

Zawiera zestaw 96 aktualnych instrukcji objaśniających wybrane procedury podatkowe, księgowe, kadrowe oraz z dziedziny prawa cywilnego i gospodarczego. Instrukcje w serwisie są powiązane z kalkulatorami, formularzami, wskaźnikami, materiałami wideo i aktami prawnymi.

Teraz 17% taniej!
Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak oznaczać posty sponsorowane w Internecie?
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował rekomendacje dotyczące oznaczania treści reklamowanych przez influencerów w mediach społecznościowych. Przedstawił w nich podstawy prawne, przykłady współpracy, sposoby oznaczania materiałów sponsorowanych, a także konsekwencje prawne. Jeśli publikujesz tego rodzaju treści zapoznaj się z rekomendacją.
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych w praktyce
  Zakaz korzystania z telefonu na przejściu dla pieszych? Co oznacza? Zobaczmy o czym w praktyce mówi art. 14 pkt 8 Prawa o ruchu drogowym.
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. 80 proc. w 12 minut
  Nowe baterie do samochodów elektrycznych. Castrol i Sprint Power mają pomysł. Pracują nad akumulatorem, który można ładować z mocą 800 kW!
  Oprocentowanie lokat w 2022 roku
  Nominalne oprocentowanie lokat jest obecnie dużo wyższe niż jeszcze na początku roku. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy to wystarczyło, aby przyciągnąć oszczędności Polaków.
  Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie?
  Co to jest RegTech i jaką rolę odgrywa w biznesie? Na czym polegają usługi RegTech? Jak działają firmy RegTech? Wyjaśnia Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.
  Jak zabezpieczyć budynek przed ulatnianiem się tlenku węgla, czyli czadu? Obowiązki zarządcy
  Najczęstszymi przyczynami zatrucia tlenkiem węgla, czyli czadem oraz wybuchów gazu i pożarów są: brak szczelności i sprawności urządzeń spalających paliwa, instalacji kominowych i gazowych oraz brak drożności i właściwego ciągu przewodów wentylacyjnych.
  Drewno opałowe: Lasy Państwowe sprzedają więcej ale zasoby są ograniczone
  Do końca sierpnia br. Lasy Państwowe sprzedały 545 tys. m sześc. tzw. gałęziówki; to o 46 proc. więcej niż w 2021 r. - poinformowały PAP Lasy Państwowe. Dodano, że o ponad 40 proc. wzrosła też sprzedaż grubszego drewna opałowego.
  Branża eventowa – odbudowa po pandemii
  Klienci biznesowi coraz częściej szukają wydarzeń nie tylko dla firmy, ale też dla odbudowy motywacji i więzi wśród pracowników po pandemii. Wyzwań jest więcej – technologia i ekologia stawiają operatorom coraz wyższe wymagania.
  Czy robotyzacja sprawdzi się w każdej firmie? Kto może skorzystać z najnowszych technologii?
  Myśląc o robotach, wiele osób wciąż wyobraża sobie zaawansowaną maszynę wykonującą zlecone jej prace. Tymczasem roboty to także oprogramowania, które doskonale sprawdzają się w pracy biurowej. Nie zajmują przestrzeni, nie wymagają dodatkowego sprzętu ani wykwalifikowanego personelu.
  Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!
  Nowa definicja skrzyżowania obowiązuje od 21 września 2022 roku. I choć zmiana miała być kosmetyczna, może oznaczać dla kierowców mandat.
  125 tys. Yarisów Cross w Europie. Kupujemy głównie hybrydy
  125 tys. Yarisów Cross w Europie, czyli miejski crossover bije rekordy popularności. 94 proc. pojazdów opuszcza salon z silnikiem hybrydowym.
  Wysokie rachunki, wzrost cen. Piekarze przerażeni obecną sytuacją
  Północna Izba Gospodarcza apeluje o natychmiastowe przyjęcie programu wsparcia dla rzemieślniczych piekarni oraz dla piekarzy prowadzących wypiek tradycyjnymi metodami.
  Hakerzy coraz lepsi, koszty ponoszą konsumenci
  Zaniedbania w cyberbezpieczeństwie słono kosztują. Firmy tracą średnio ponad 4 mln dolarów rocznie z powodu ataków hakerów, wynika z najnowszego raportu IBM Security. Kto za to płaci? Na pewno nie korporacje – aż 6 na 10 ankietowanych firm przyznaje, że kosztami obarcza swoich klientów.
  Handel hurtowy w sierpniu 2022 i nowe zamówienia w przemyśle
  Handel hurtowy w sierpniu 2022, zgodnie z danymi GUS, zanotował wyraźne wzrosty – zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym. Rośnie również dynamika nowych zamówień w przemyśle oraz zamówień eksportowych. Daje to nadzieję, że wbrew niektórym pesymistycznym prognozom polskie firmy nie będą aż tak bardzo spowalniać aktywności w najbliższych miesiącach.
  Ciężkie czasy branży sadowniczej. Brak pracowników i rynków zbytu
  Dramatycznie brakuje ludzi do zrywania jabłek, część zbiorów prawdopodobnie pozostanie w sadach - poinformował prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. "W sadownictwie jest mnóstwo problemów, najważniejsze to braki siły roboczej, koszty energii i brak rynków zbytu w związku z wojną”.
  Samochody elektryczne sposobem na kryzys energetyczny
  Samochody elektryczne. W związku z rosnącymi stawkami za prąd i brakami w dostawach gazu oraz węgla coraz więcej mówi się o kryzysie energetycznym. Jak wskazują eksperci, sposobem na niedobory prądu mogą być samochody elektryczne. Każdy z nich to potencjalny bank energii dla budynków i odciążenie dla sieci. Czy kierowcy zostaną prosumentami tak jak właściciele fotowoltaiki?
  Konfederacja Lewiatan: bezrobocie przynajmniej do końca roku będzie na niskim poziomie
  Wszystko wskazuje na to, że bezrobocie jeszcze przynajmniej do końca roku utrzyma się na niskim poziomie – podano w piątkowym komentarzu Konfederacji Lewiatan do danych GUS.
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego?
  Ile można jeździć bez przeglądu technicznego? Oto pytanie, które postawiliśmy przed dzisiejszym materiałem. Odpowiedź jest prosta.
  Podwyżka abonamentu za radio w samochodzie 2023
  Abonament za radio w samochodzie - podwyżka w 2023 roku. Tak, kierowcy zapłacą więcej. Nowe stawki zaczną obowiązywać już za kilka miesięcy.
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu?
  Jak dojechać na przegląd bez przeglądu? Tak, pytanie może wydawać się podchwytliwe, ale podchwytliwe nie jest. Poszukajmy zatem odpowiedzi.
  Frank szwajcarski przebił 5 zł. Polska waluta tanieje
  Frank szwajcarski kosztuje ponad 5 zł, euro jest po 4,77 zł, a kurs dolara przebił poziom 4,83 zł.
  Kara za spóźniony przegląd 2022 r.
  Kara za spóźniony przegląd 2022 r.? Nowy taryfikator mandatów zwiększył mandat za to wykroczenie. Teraz wynosi on... Będziecie naprawdę zdziwieni!
  3 mln gospodarstw domowych wciąż bez szybkiego Internetu
  Polacy najchętniej kupują usługi u małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Ich udział w rynku stacjonarnych usług dostępu do Internetu nieustannie rośnie i na koniec 2021 r. osiągnął rekordowe 38%. W czasie pandemii, w latach 2020-2021, na 900 tys. sprzedanych usług aż 530 tys. (59%) stanowiły te oferowane przez mniejszych dostawców.
  Test: Audi S8 po liftingu. Przyspiesza jak RS3, jeździ jak limuzyna FOTO
  Test: Audi S8 po liftingu. Choć waży 2,3 tony, sprint do 100 km/h zajmuje mu tylko 3,8 s. Choć 4.0 V8 bulgocze spod maski, to nadal prawdziwa limuzyna.
  Samozapłon samochodu a odszkodowanie OC
  Samozapłon samochodu a odszkodowanie OC. Czyli czy gdy zapali się mój samochód, mogę liczyć na odszkodowanie z polisy OC?