REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

5 wskazówek jak pozbyć się długów

Jak zrobić porządki finansowe i pozbyć się długów?
Jak zrobić porządki finansowe i pozbyć się długów?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zadłużenie Polaków rośnie. Z danych Związku Przedsiębiorstw Finansowych wynika, że co trzeci Polak nie radzi sobie ze spłatą należności. Powody są różne – nieprzemyślane zakupy czy konsekwencje pandemii.

Ilu Polaków odczuwa pogorszenie sytuacji finansowej?

Pandemia zmieniła życie każdego z nas, nie tylko dlatego, że wprowadzono różne ograniczenia. Przyczyniła się także do pogorszenia sytuacji materialnej wielu polskich gospodarstw domowych.

REKLAMA

Z badań wynika, że 52% Polaków odczuło pogorszenie sytuacji finansowej, a 1/4 z nich wskazuje zdecydowanie spadki w domowym budżecie[1]. Z analiz ZPF wynika także, że wśród osób aktywnych zawodowo ok. 57% obawia się utraty źródła zarobku. Może to nasilać problemy konsumentów z terminową obsługą zobowiązań.

Początek roku jest dobrym czasem na przegląd sytuacji finansowej i zmianę nawyków, by spokojnie snuć plany na przyszłość.

- Na początku roku robimy podsumowania, stawiamy nowe cele w życiu zawodowym i prywatnym. To także dobry moment, by zmienić podejście do gospodarowania pieniędzmi i uporać się z długami. Bez uregulowania zaległości trudniej zabrać się za realizację nowych pomysłów. Tymczasem wartość zadłużenia obsługiwanego przez firmy windykacyjne zrzeszone w ZPF wynosi już 110 mld zł i ciągle rośnie – mówi Małgorzata Niemsowicz ze Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce

Jak zrobić porządki finansowe i pozbyć się długów?

Oto 5 wskazówek od ekspertów kampanii edukacyjnej "Windykacja? Jasna Sprawa!"

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Bądź na bieżąco, czyli analiza sytuacji

Pierwszym krokiem do wyjścia z zadłużenia jest ustalenie, jak duże ono jest. Przejrzyj wszystkie listy od firm windykacyjnych, umowy, stałe raty kredytów i pożyczek. Wypisz wszystko na kartce (lub w pliku elektronicznym) i podlicz. Możesz także sprawdzić zadłużenia w jednym z rejestrów dłużników.

Następnie ustal, jakie stałe koszty ponosisz co miesiąc. Weź pod uwagę tylko te, z których nie możesz zrezygnować – np. rachunki, opłaty za przedszkole, lekarstwa.

Teraz czas na podsumowanie dochodów. Wypisz wszystkie źródła zarobków i ich wysokość -wynagrodzenia, emerytury, alimenty, itp.

Jeśli suma wydatków jest wyższa od dochodów, musisz to zmienić, by wyjść z zadłużenia. Podpowiadamy, w jaki sposób.

  1. Szukaj oszczędności

REKLAMA

Zrezygnuj ze wszystkich dodatkowych kosztów, nieprzemyślanych zakupów pod wpływem chwili, abonamentów i subskrypcji,  z których nie korzystasz, np. z dodatkowych opcji telewizyjnych i komórkowych.  Im szybciej złożysz wypowiedzenie umowy, tym więcej zostanie w twojej kieszeni. Możesz też porozmawiać z operatorem o zmianie taryfy na tańszą.

Zbieraj paragony, sprawdzaj wszystkie wydatki na koncie. Naucz się rozróżniać, co jest koniecznym zakupem i potrzebą niezbędną do życia, a co tylko chwilową zachcianką. Podlicz i ogranicz wydatki związane z jedzeniem, zwróć uwagę, jakie produkty wybierasz i czy możesz kupić je taniej.

Zweryfikuj, które wydatki możesz zastąpić tańszą alternatywą lub zupełnie wykluczyć. Być może ta zmiana potrwa tylko kilka miesięcy, aż uzyskasz stabilność w domowym budżecie. Pamiętaj – oszczędność jest zawsze korzystna.

  1. Planuj wydatki

W pierwszej kolejności płać stałe i najważniejsze rachunki: czynsz, energię, raty kredytów ipożyczek. Pamiętaj o uregulowaniu tych płatności, aby nie zwiększać zobowiązań finansowych, które już posiadasz.

Im mniej masz pieniędzy do dyspozycji, tym lepiej musisz nimi gospodarować. Bieżące zakupy rób zawsze z wcześniej przygotowaną listą. Warto planować posiłki, żeby nie marnować żywności i razem z nią nie wyrzucać pieniędzy do kosza.

Zarówno nadmierna euforia, jak i złe samopoczucie skłaniają do nieprzemyślanych wydatków. Zwróć uwagę na nastrój, w jakim jesteś w trakcie zakupów. Porównuj oferty różnych sklepów, upewnij się, czy nie korzystniej będzie kupić w sieci.

  1. Spróbuj sprzedać to, czego nie używasz

Obecnie jest dostępnych mnóstwo stron lub portali aukcyjnych, gdzie możemy sprzedać używane rzeczy, a nawet używane ubrania, by odzyskać część poniesionych kosztów. Poświęć jeden dzień i zrób porządki, na półkach, w szafie, w piwnicy. Często gromadzimy przedmioty i urządzenia, które używamy sporadycznie lub wcale nie używamy, bo kupiliśmy je właśnie pod wpływem chwili, czy impulsu. Uzyskane z ich sprzedaży pieniądze zasilą twój budżet i pomogą zmniejszyć zadłużenie.

  1. Nawiąż kontakt z wierzycielem

Nadszedł czas na przygotowanie szczegółowego harmonogramu spłaty zadłużenia. Skontaktuj się z wierzycielem bądź wierzycielami, jeśli jest ich kilku. Nie obawiaj się tego – pamiętaj, że obu stronom zależy na porozumieniu. Jeśli zadłużenie przejęła firma windykacyjna, to przedstaw ekspertowi wyniki swoich dotychczasowych analiz. Przekaż swoją propozycję miesięcznej raty. Doradcy z firm windykacyjnych są otwarci na dialog. Jeśli okażesz wolę współpracy, z pewnością dojdziecie do porozumienia.

Być może dysponujesz dodatkową kwotą, którą możesz wpłacić od razu? To w szybszy sposób przybliży Cię do spłaty zadłużenia i zmniejszy wysokość miesięcznej raty.

Po otrzymaniu wszystkich informacji, firma windykacyjna opracuje dogodny harmonogram spłaty, dzięki któremu będziesz o krok od wyjścia z chwilowych trudności finansowych.

Każda zmiana zaczyna się od decyzji. Dlatego warto podjąć konkretne działania, żeby kolejny rok zakończyć „na plusie”.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

 

[1] badanie ABR SESTA, SYNO Poland, SGH i Federacji Konsumentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA