REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Mała firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Korzyści z leasingu

Leasing umożliwia realizację inwestycji bez znaczących nakładów kapitałowych. Koszty użytkowania przedmiotu leasingu są bowiem pokrywane z bieżących przychodów firmy, uzyskanych dzięki jego użytkowaniu. Daje to firmie możliwość działania bez zaangażowania własnych środków pieniężnych.

Pomoc dla przedsiębiorców odczuwających skutki kryzysu

Jeżeli Twoja firma odczuwa skutki kryzysu, spadły jej obroty i zastanawiasz się nad zwolnieniami, sprawdź czy możesz skorzystać z pomocy państwa na zasadach określonych w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.

Idealny sprzedawca rozkręci handel

Obraz idealnego sprzedawcy zmienia się wraz z rozwojem rynku sprzedaży towarów i usług. Z tegorocznych badań ekspertów Polish National Sales Awards (PNSA) wynika, że dobrego handlowca zdradza m.in. towarzyskość, umiejętność wzbudzania zaufania i kontrolowania rozmowy.

Handel detaliczny w czasie recesji

Handel, który jeszcze do niedawna nakręcał wzrost polskiej gospodarki wchodzi w fazę stagnacji. Klienci wybierają tańsze produkty, szukają okazji, a sklepy w centrach handlowych nie dają sobie rady z podstawowymi opłatami.

REKLAMA

Konkurencyjność w kryzysie

Kryzys gospodarczy sprawił, że wiele firm ratując sytuację finansową tnie koszty produkcji, redukuje zatrudnienie albo skraca czas pracy. Nie wiele traktuje kryzys, jako możliwość zajęcia lepszych pozycji startowych w walce o klienta po wyjściu z recesji. Przedsiębiorstwa często przejmują strategię przetrwania, zapominając o tym, że po ciężkim okresie nadejdzie ożywienie. Eksperci radzą, by firmy myślały przyszłościowo, szukały okazyjnych fuzji i przejęć i nie bały się zmian modeli biznesowych.

ZUS sprawdza wnikliwie zwolnienia lekarskie

Jak poinformował Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, kierowana przez niego instytucja rozpoczęła od 1 sierpnia 2009 r. realizację programu pod dźwięczną nazwą: "Zintensyfikowana kontrola absencji chorobowej". Należy się więc spodziewać częstszych i wnikliwszych kontroli w tym zakresie, bo zadanie to otrzymało aktualnie najwyższy priorytet.

Motywacja po zwolnieniach

Kryzys sprawił, że coraz częściej nie ma innej rady – trzeba zwalniać pracowników lub redukować ich pensje. Wśród zatrudnionych wywołuje to panikę, a ich wydajność pracy spada. Jak ograniczyć skutki tych trudnych decyzji?

Jak rozliczyć przekazywanie prezentów o małej wartości?

Prowadzę niewielką działalność produkcyjno – usługowo - handlową i jestem podatnikiem VAT. W ostatnim okresie żeby podnieść swoje obroty postanowiłem szerzej zareklamować swoją działalność. W tym celu zakupiłem różne artykuły reklamowe takie jak długopisy, kubki, koszulki itp., na których znajduje się nazwa mojej firmy i zakres jej działalności. Ponadto niektóre wyroby własne również są przekazywane przez nas. Przy różnych okazjach wydajemy naszym potencjalnym jak i dotychczasowym klientom niektóre własne wyroby jak i te artykuły reklamowe. Czy w związku z tym powinienem opodatkowywać VAT-em nieodpłatne przekazywanie klientom takich artykułów reklamowych i wyrobów własnych?

REKLAMA

Czy można odliczyć VAT od usług gastronomicznych?

Prowadzę niewielki hotel na obrzeżach miasta. W hotelu organizuję imprezy okolicznościowe, wesela, konferencje itp. Oprócz wynajmu pokoi dla gości, organizuję również wyżywienie dla gości. Zwykle podaję posiłki zakupione od firm cateringowych. Jestem VAT-owcem i w związku z tym nie wiem czy naliczony na fakturach za nabywane przeze mnie usługi gastronomiczne VAT mogę odliczać?

Jak obliczyć odsetki przy korekcie deklaracji VAT-7k?

Jestem małym podatnikiem VAT i mam zamiar złożyć korekty deklaracji VAT – 7k za czwarty kwartał 2008 r. oraz pierwszy kwartał 2009 r. Korekta deklaracji spowodowane są nieprawidłowym obliczeniem podatku naliczonego, a co za tym idzie zaniżeniem przeze mnie podatku należnego, który w związku z tym muszę dopłacić do urzędu skarbowego. Moje pytanie dotyczy kwestii odsetek, czy będę musiał doliczyć do powstałej zaległości podatkowej odsetki od różnicy jaka powstała z zaniżenia podatku należnego. Czy ewentualne odsetki mają charakter stały, czy też mogą być niższe?

Ubezpiecz się od kryzysu

Rośnie liczba przedsiębiorców i firm, profilaktycznie zabezpieczających się przed skutkami kryzysu i starających się minimalizować ryzyko działalności gospodarczej. Takie wnioski płyną z analiz firmy Euler Hermes, największego w Polsce ubezpieczyciela kredytu kupieckiego. W ciągu ostatnich 6 miesięcy firma odnotowała 30% wzrost przypisu składki w stosunku do pierwszego półrocza roku 2008.

Przedsiębiorcy słabo znają przepisy chroniące konkurencję

Zdecydowana większość (85%) przedsiębiorców bardzo słabo zna prawo ochrony konkurencji. Jednak w porównaniu do 2006 roku wzrosła ich wiedza o antykonkurencyjności konkretnych działań. To wyniki najnowszego badania przeprowadzonego w maju 2009 r. na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Które biuro tłumaczeń wybrać?

Rozpoczęła się współpraca z obcojęzycznym kontrahentem, prowadzone są rozmowy, negocjacje handlowe, przez ręce przewijają się dziesiątki stron dokumentów, które trzeba dać do przetłumaczenia. Niby prosta sprawa, ale od tych kilku kartek papieru, od jednej rozmowy może zależeć sukces bądź porażka firmy.

Ile firm upada w Polsce?

W pierwszym półroczu 2009 roku prawie 300 firm w Polsce ogłosiło upadłość. Jest to prawie 50% więcej niż rok temu. Upada sporo firm poligraficznych i transportowych.

Czy na podstawie biletów komunikacyjnych można odliczyć VAT?

Prowadzę działalność gospodarczą. Często wysyłam moich pracowników w delegację w celach służbowych na terenie całego kraju. Podróż służbową odbywają autem służbowym, ale bywa również, że korzystają z transportu kolejowego lub autobusowego. Czy bilety kolejowe oraz autobusowe można uznać tak jak faktury za dokumenty stanowiące podstawę do odliczenia wynikającego z nich podatku naliczonego VAT. Ponadto do biletów kolejowych wystawiane są odrębne blankiety dopłat za tzw. (miejscówki), które również zawierają kwotę podatku naliczonego.

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości w Polsce dotyczące zagranicznych przedsiębiorców

Coraz łatwiej jest nabywać cudzoziemcom nieruchomości w Polsce. Nasz kraj staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych przedsiębiorców do prowadzenia biznesu, jak również zakupu nieruchomości.

Refundacja składek ZUS - jak zarejestrować się w PFRON

Aby móc ubiegać się o refundację składek ZUS gdy jesteś osobą niepełnosprawną prowadzącym działalność gospodarczą, musisz figurować w wykazie PFRON. Jak i gdzie się rejestrować? Jakie dokumenty złożyć?

Najważniejszy pierwszy rok - czyli ile żyją firmy?

Główny Urząd Statystyczny cyklicznie prezentuje badania małych i mikro- przedsiębiorstw. Z suchych danych statystycznych można wysnuć bardzo ciekawe i praktyczne wnioski. Statycznie najczęstszą nową firmą jest jednoosobowa działalność osoby fizycznej, która prowadzi sklepik. Jeżeli przetrwa pierwszy rok działalności (udaje się to 70% nowych firm) ma większą szansę na sukces w dalszych latach.

ZUS przeszkoli za darmo

25 czerwca 2009 r. w siedzibach wszystkich oddziałów ZUS odbędą się szkolenia dla przedsiębiorców z zakresu rejestracji działalności gospodarczej w tzw. "jednym okienku".

Dofinansowanie elektronicznego biznesu B2B

Do 3 lipca można składać wnioski o dofinansowanie prowadzonej działalności gospodarczej w formie elektronicznego biznesu typu B2B z przeznaczeniem na realizację projektów o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej.

Obowiązek zapłaty składek na PFRON przedawnia się po 5 latach

Jeśli w firmie zatrudniającej ponad 25 osób niepełnosprawni stanowią mniej niż 6% załogi, to musi ona płacić składki na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Gdy firma nie dopełni tego obowiązku, PFRON może dochodzić przez pięć lat zaległych składek - orzekł w poniedziałek 15 czerwca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Czy można zapłacić podatek za wspólnika?

Razem z bratem prowadzimy firmę handlową. Przelewy na wszystkie podatki wysyłamy z rachunku bankowego naszej spółki jawnej, bo wszystko w spółce dzielimy po połowie. Podatek dochodowy każdy z nas płaci w innym urzędzie skarbowym. Brat nie ma problemów, a ja dostałem wezwanie że zalegam z podatkiem ponieważ mój urząd uważa że spółka nie może za mnie płacić. Poprzednio miałem spółkę jawną z żoną, przelewy były wysyłane z rachunku spółki i ten sam urząd nie miał zastrzeżeń. Czy to możliwe żeby w każdym urzędzie obowiązywały inne przepisy?

Czy praca kierowców jest podróżą służbową?

Pracuję jako kierowca w małej firmie transportowej. Ostatnio szef zapowiedział mi niekorzystną zmianę wynagrodzenia, ponieważ nie może już wypłacać diet za delegację. Podobno zmieniły się przepisy. Czy ktoś wie o co chodzi?

Jak chronić dobra osobiste?

Problem ochrony dóbr osobistych dotyczy zarówno osób fizycznych jak i osób prawnych. Przedsiębiorcy (zarówno indywidualni jak i spółki) powinni szczególnie znać zasady tej ochrony, bo brak reakcji na naruszanie tych dóbr może doprowadzić do utraty renomy niezbędnej dla funkcjonowania na każdym rynku.

Ubieganie się o refundację składek na ubezpieczenie społeczne przez pracodawcę niepełnosprawnego

Kto i na jakiej podstawie może ubiegać się o refundację? Jaki wniosek składać? W jakiej formie?

Jak uzyskać refundację składek ZUS płaconych przez niepełnosprawnych wykonujących działalność gospodarczą

Jeżeli jesteś niepełnosprawnym musisz płacić składki ZUS. Jednak możesz uzyskać z PFRON refundację tych składek. Jak to zrobić?

Sprawy w urzędzie załatwisz przez internet

Rząd przyjął 26 maja 2009 r. projekt ustawy ułatwiającej obywatelom i przedsiębiorcom elektroniczny kontakt z administracją państwową. W postępowaniu administracyjnym, taką samą moc jak dokument papierowy, będzie miał dokument w postaci elektronicznej. Co ważne dla użytkowników globalnej sieci – bez potrzeby stosowania tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Płatność oraz faktura w walucie innej niż polski złoty

Nasza Spółka planuje rozpocząć współpracę (sprzedaż towarów) na rzecz kontrahenta polskiego, przy czym kontrahent chce aby rozliczenia finansowe dokonywane były w walucie euro. W związku z tym prosimy o odpowiedź, czy dopuszczalnym jest aby pomiędzy dwoma polskimi podatnikami VAT rozliczenia finansowe z tytułu dokonywanej sprzedaży następowały w walucie obcej oraz czy istnieje możliwość wystawiania faktur VAT w tego rodzaju walucie (np. euro).

Kiedy można anulować fakturę wewnętrzną?

Anulowanie dokumentów jest często stosowanym procederem w działalności gospodarczej. Kiedy kontrahent wycofał się z transakcji lub zaistnieją inne przesłanki skutkujące zakończeniem współpracy, a uprzednio wystawiono fakturę, przedsiębiorcy dokonują anulacji ww. dokumentu handlowego.

Wymiana towaru w ramach reklamacji i gwarancji nie jest opodatkowana VAT

Spółka A dokonała sprzedaży na rzecz kontrahenta maszyny produkcyjnej. Z uwagi na wadliwość wskazanej maszyny i uznanie reklamacji nabywcy Spółka dokonuje obecnie jej wymiany na inny niewadliwy egzemplarz. Podstawą wydania towaru jest dokument WZ. Spółka powzięła wątpliwość w jaki sposób dokonać opisanej wymiany towaru. Czy ma obowiązek wystawiać fakturę korygującą i na jej podstawie korygować obrót (następnie zaś dokonać „ponownej sprzedaży”). Czy też może jest to czynność neutralna na gruncie ustawy o VAT?

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Jedno okienko dla przedsiębiorcy a ZUS

Rozpoczynasz, zawieszasz lub wznawiasz wykonywanie pozarolniczej działalności w ramach "jednego okienka"? Sprawdź jakie dokumenty sporządzi za Ciebie ZUS.

Pakiet na rzecz rozwoju przedsiębiorczości - raport z realizacji

Krok po kroku postępuje realizacja pakietu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. Poniżej przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki raport co już udało się zrobić, a co jest jeszcze w fazie projektowej.

Zmiana obowiązków rejestracyjnych przedsiębiorców w KRS

Procedura tzw. jednego okienka dotyczy również przedsiębiorców podlegających wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.

Czy warto przekształcić spółkę cywilną w jawną?

Od strony prawnej spółka cywilna jest tylko umową łączącą dwóch przedsiębiorców (jak umowa o dzieło czy zlecenia). Warto więc zastanowić się nad przekształceniem jej w spółkę jawną- która stanowi odrębny podmiot prawa.

Powszechne prawo do zgłaszania dłużników

Prawo do informowania biur informacji gospodarczych (BIG) o nierzetelnych dłużnikach przez osoby fizyczne, a nie tylko przedsiębiorców - to najważniejsza zmiana zawarta w rządowym projekcie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Służebność przesyłu – instytucja oraz procedura ustanowienia

Wiele urządzeń przesyłowych (służących do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu, energii elektrycznej) wybudowanych na prywatnych gruntach ma nieuregulowany stan prawny. Sytuacja taka prowadziła w wielu przypadkach do konfliktów między właścicielami nieruchomości a przedsiębiorstwami przesyłowymi, które nierzadko swój finał znajdowały przed sądem. Dzięki wejściu w życie nowych przepisów powstała szansa, aby dotychczasową praktykę w tym przedmiocie zmienić, a stan prawny uzdrowić . Przedsiębiorców ta kwestia powinna zainteresować tak jak innych właścicieli nieruchomości, na których znajdują się takie urządzenia.

Jak może reklamować się przedsiębiorca?

Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym wprowadziła nowy standard w ochronie praw konsumentów na linii przedsiębiorca - konsument. Jeżeli konsument stanie się ofiarą nieuczciwej praktyki rynkowej, może podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony swoich uprawnień.

Jak obniżyć etat pracownikowi

Ochrona pracowników rezygnujących z urlopu wychowawczego wprowadzona przez znowelizowane przepisy Kodeksu pracy nie gwarantuje w pełni utrzymania pracy kosztem obniżonego wymiaru czasu pracy. Pracodawca uzyskał inne możliwości rozstania się z podwładnymi.

Samozatrudnienie a podatek liniowy

Niezłożenie oświadczenia w urzędzie skarbowym z zachowaniem ustawowego terminu spowoduje niemożność rozliczenia dochodów podatkiem liniowym.

Kiedy mamy do czynienia z remontem a kiedy z ulepszeniem środka trwałego

Jestem przedsiębiorcą. Zamierzam dokonać generalnego remontu mojej niewielkiej hali produkcyjnej oraz infrastruktury na terenie zakładu. Remont ma dotyczyć: wymiany okien i dachu hali, wykonanie nowej posadzki, ocieplenie hali. Ponadto wykonany zostanie remont drogi dojazdowej do hali na terenie zakładu oraz placu wokół niej. Czy ww. prace mam zakwalifikować podatkowo jako remont, czy też może ulepszenie środków trwałych?

Wskaźniki dla przedsiębiorców

Prezentujemy zestaw aktualnych wskaźników potrzebnych przedsiębiorcom w codziennej działalności. Wskaźniki są sukcesywnie uaktualniane.

Dotacje szansą dla nowych firm

Według GUS-u w ciągu pierwszych trzech lat od rozpoczęcia działalności upada około 40% przedsiębiorstw, które rozpoczęły działalność. W ciągu pierwszego roku działalności ten odsetek jest znacznie wyższy i sięga 60- 70%. Przyczyn tego faktu upatrywać można w kilku powodach. Młodym przedsiębiorcom doskwiera brak kapitału, często również brak sprecyzowanego pomysłu na prowadzenie działalności gospodarczej i nieumiejętność prowadzenia tej działalności.

Co trzecia firma nie dostaje kredytu?

Z kwartalnego badania Narodowego Banku Polskiego kondycji polskich przedsiębiorstw wynika, że w II kwartale tego roku borykać się będą one z dalszymi znacznymi problemami. Przedstawiciele firm narzekają głównie na malejący popyt. Jednocześnie co trzecie przedsiębiorstwo nie było w stanie uzyskać kredytu bankowego.

Nie ma przymusu ustalania zobowiązań w złotówkach

Czy mogę ustalić w umowie zapłatę za towar w euro? Słyszałem, że nie trzeba już na taki zapis starać się o zezwolenie dewizowe.

Jak polski przedsiębiorca może odbyć staż w europejskiej firmie?

Polscy przedsiębiorcy mają okazję podpatrzeć jak działają europejskie firmy. Komisja Europejska zachęca właścicieli firm, zarówno początkujących jak i doświadczonych przedsiębiorców, do wzięcia udziału w Programie wymiany przedsiębiorców w Europie i odbycia półrocznego stażu w jednym z przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą na terenie UE.

Gdzie mogą szukać wsparcia finansowego innowacyjni przedsiębiorcy?

Prezentujemy listę istniejących możliwości pozyskania finansowania przez nowoczesnych przedsiębiorców inwestujących w innowacyjne technologie.

Czy wnoszenie aportów do spółek podlega opodatkowaniu VAT

Ministerstwo Finansów udzieliło szczegółowych wyjaśnień w kwestii opodatkowania VAT czynności wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego. Podatnicy planujący wnoszenie takich wkładów do spółek powinni koniecznie zapoznać się ze stanowiskiem Ministerstwa.

REKLAMA