Leasing w Rosji. Wady i zalety
REKLAMA
REKLAMA
Kryzys finansowy poważnie wpłynął na działalność firm leasingowych w Rosji. Niemniej jednak, spółki zajmujące się leasingiem w tym kraju trzymają ster. Portal Promocji Eksportu przy Ministerstwie Gospodarki podaje, że rosyjski rynek usług leasingowych rośnie w tempie 22-26 proc. rocznie.
REKLAMA
Ulgi podatkowe
Do jednych z głównych zalet leasingu zaliczane są ulgi podatkowe. Opłaty leasingowe płacone przez dzierżawcę są uwzględniane przez niego w pozostałych kosztach związanych z produkcją i eksploatacją. Środki na ich zapłatę odliczane są przed powstaniem zysku podlegającego opodatkowaniu – „tarcza podatkowa”.
Leasingobiorca korzysta także z mechanizmów przyspieszonej amortyzacji, czyli zmniejszenia całkowitej kwoty należności z tytułu podatku od mienia za cały okres trwania umowy leasingu – „tarcza amortyzacyjna”.
Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej - porada
Ryzyko zawsze jest
Przy zawieraniu umowy leasingowej istnieje możliwość rozłożenia ryzyka finansowego między kilkoma partnerami. Wiąże się to jednak z podwyższonym stopniem złożoności organizacji z powodu większej liczby uczestników transakcji.
Za leasingiem przemawia między innymi to, że wymagania dotyczące kondycji finansowej leasingobiorcy są zwykle znacznie mniejsze, niż osób ubiegających się o kredyt. Jednak słabą stroną takiego podejścia są problemy, które mogą pojawić się w związku z określeniem zdolności kredytowej partnerów.
Koszty leasingu
REKLAMA
Kolejną zaletą leasingu jest możliwość szybkiego inwestowania bez poniesienia wysokich kosztów początkowych i stosunkowo krótkie terminy przeprowadzania operacji leasingowych w porównaniu z załatwianiem kredytu. Jednak leasingobiorca powinien także wiedzieć o dodatkowych kosztach, którymi są ubezpieczenia nabywanego mienia.
Podobnie jak i w Polsce na ostateczny koszt leasingu wpływają także raty leasingowe, opłaty towarzyszące, takie jak wpłata początkowa i opłaty manipulacyjne.
W niektórych przypadkach firma leasingowa może spodziewać się również wpłaty depozytu gwarancyjnego, który ma zabezpieczyć roszczenia finansującego w przypadku nienależytego wykonania umowy przez leasingobiorcę.
Zobacz: Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych - porada
Nie zawsze szybko
Proces załatwiania formalności urzędowych trwa niewiele dłużej niż w przypadku kupna środków transportu i znacznie szybciej, niż w przypadku załatwiania kredytu. Jednak, jeśli firma leasingowa działa za pośrednictwem przedstawicielstwa proces załatwiania formalności urzędowych może się przedłużyć.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.