REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing w Rosji. Wady i zalety

Irina Nowochatko
Leasing w Rosji. Wady i zalety
Leasing w Rosji. Wady i zalety
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Najczęściej przedmiotem leasingu małych i średnich przedsiębiorstw w Rosji są środki transportu. Przemawia za tym możliwość pozyskania nowoczesnego parku maszynowego bez wysokich kosztów początkowych. Jednak podpisując umowę leasingową należy także poznać jej słabe strony.

Kryzys finansowy poważnie wpłynął na działalność firm leasingowych w Rosji. Niemniej jednak, spółki zajmujące się leasingiem w tym kraju trzymają ster. Portal Promocji Eksportu przy Ministerstwie Gospodarki podaje, że rosyjski rynek usług leasingowych rośnie w tempie 22-26 proc. rocznie.

REKLAMA

Ulgi podatkowe

Do jednych z głównych zalet leasingu zaliczane są ulgi podatkowe. Opłaty leasingowe płacone przez dzierżawcę są uwzględniane przez niego w pozostałych kosztach związanych z produkcją i eksploatacją. Środki na ich zapłatę odliczane są przed powstaniem zysku podlegającego opodatkowaniu – „tarcza podatkowa”.

Leasingobiorca korzysta także z mechanizmów przyspieszonej amortyzacji, czyli zmniejszenia całkowitej kwoty należności z tytułu podatku od mienia za cały okres trwania umowy leasingu – „tarcza amortyzacyjna”.

Zobacz: Zawieszenie działalności gospodarczej - porada

Ryzyko zawsze jest

Przy zawieraniu umowy leasingowej istnieje możliwość rozłożenia ryzyka finansowego między kilkoma partnerami. Wiąże się to jednak z podwyższonym stopniem złożoności organizacji z powodu większej liczby uczestników transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za leasingiem przemawia między innymi to, że wymagania dotyczące kondycji finansowej leasingobiorcy są zwykle znacznie mniejsze, niż osób ubiegających się o kredyt. Jednak słabą stroną takiego podejścia są problemy, które mogą pojawić się w związku z określeniem zdolności kredytowej partnerów.

Koszty leasingu

REKLAMA

Kolejną zaletą leasingu jest możliwość szybkiego inwestowania bez poniesienia wysokich kosztów początkowych i stosunkowo krótkie terminy przeprowadzania operacji leasingowych w porównaniu z załatwianiem kredytu. Jednak leasingobiorca powinien także wiedzieć o dodatkowych kosztach, którymi są ubezpieczenia nabywanego mienia.

Podobnie jak i w Polsce na ostateczny koszt leasingu wpływają także raty leasingowe, opłaty towarzyszące, takie jak wpłata początkowa i opłaty manipulacyjne.
W niektórych przypadkach firma leasingowa może spodziewać się również wpłaty depozytu gwarancyjnego, który ma zabezpieczyć roszczenia finansującego w przypadku nienależytego wykonania umowy przez leasingobiorcę.

Zobacz: Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych - porada

Nie zawsze szybko

Proces załatwiania formalności urzędowych trwa niewiele dłużej niż w przypadku kupna środków transportu i znacznie szybciej, niż w przypadku załatwiania kredytu. Jednak, jeśli firma leasingowa działa za pośrednictwem przedstawicielstwa proces załatwiania formalności urzędowych może się przedłużyć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA