Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych - porada
REKLAMA
REKLAMA
Do postępowania w przedmiocie uznania zagranicznego postępowania upadłościowego oraz postępowania w przedmiocie uchylenia lub zmiany orzeczenia o uznaniu takiego postępowania, w sprawach nieunormowanych przepisami niniejszego tytułu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości.
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli przepisy prawa nie stanowią inaczej, uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego obejmuje uznanie wydanych w jego toku orzeczeń dotyczących powołania, odwołania oraz zmiany zarządcy zagranicznego, a także orzeczeń dotyczących toku zagranicznego postępowania upadłościowego, jego zawieszenia i zakończenia.
Postępowanie w przedmiocie uznania zagranicznego postępowania upadłościowego wszczyna się na wniosek zarządcy zagranicznego. Do takiego wniosku o uznanie należy dołączyć odpis orzeczenia lub decyzji o wszczęciu zagranicznego postępowania upadłościowego i ustanowieniu zarządcy albo też zaświadczenie sądu zagranicznego potwierdzające prowadzenie postępowania i wyznaczenie zagranicznego zarządcy. Gdyby jednak miała miejsce sytuacja w której owych dokumentów by brakowało, do wniosku należy dołączyć inny wiarygodny dowód na piśmie, który potwierdzałby wszczęcie zagranicznego postępowania i wyznaczenie zagranicznego zarządcy. Do wniosku należy ponadto dołączyć oświadczenie zarządcy zagranicznego o innych postępowaniach zagranicznych prowadzonych wobec upadłego przedsiębiorcy, które są znane zarządcy zagranicznemu. Do wymienionych dokumentów lub dowodów na piśmie należy ponadto dołączyć ich uwierzytelnione tłumaczenie na język polski.
Polecamy: Kto jest uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości w spółkach?
REKLAMA
Jeżeli z przedłożonych dokumentów wynikałoby, że zagraniczne postępowanie jest głównym postępowaniem upadłościowym , czyli takim, które jest prowadzone jest w państwie, w którym znajduje się główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika, zaś zarządca jest zarządcą zagranicznym, sąd może przyjąć domniemanie zgodności dokumentów z rzeczywistym stanem rzeczy i nie prowadzić dalszych dowodów. Natomiast w razie wątpliwości sąd może zażądać uwierzytelnienia przedłożonych dokumentów lub urzędowego poświadczenia autentyczności podpisu.
Po wniesieniu wniosku o uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego , zarządca zagraniczny jest obowiązany niezwłocznie informować sąd o każdej zmianie uznawanego postępowania zagranicznego oraz o zmianie zarządcy, a także o wszelkich innych zagranicznych postępowaniach upadłościowych dotyczących upadłego oraz innych postępowaniach sądowych lub administracyjnych dotyczących majątku upadłego, które są znane zarządcy zagranicznemu.
Z dniem wniesienia wniosku o uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego sąd na wniosek zarządcy zagranicznego może wykonywać określone czynności, takie jak np. wydanie postanowienia o zabezpieczeniu lub zabezpieczenie dowodów potrzebnych do dochodzenia roszczeń przeciw upadłemu. Sąd może również odmówić wydania postanowienia o zabezpieczeniu, jeżeli zabezpieczenie to utrudniłoby zarządzanie majątkiem upadłego w głównym zagranicznym postępowaniu upadłościowym.
Zagraniczne postępowanie upadłościowe podlega uznaniu, jeżeli dotyczy sprawy, która nie należy do wyłącznej jurysdykcji sądów polskich, a także wówczas, gdy uznanie nie jest sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego w Rzeczypospolitej Polskiej.
W postanowieniu o uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego określa się:
1. imię i nazwisko albo firmę upadłego oraz odpowiednio miejsce zamieszkania albo siedzibę upadłego przedsiębiorcy,
2. sąd zagraniczny, który ogłosił upadłość,
3. zarządcę zagranicznego przez wskazanie jego imienia i nazwiska albo firmy oraz odpowiednio miejsca zamieszkania albo siedziby
4. czy uznane postępowanie jest postępowaniem głównym czy ubocznym.
Uczestnikami postępowania w przedmiocie uznania zagranicznego postępowania upadłościowego są upadły przedsiębiorca i zarządca zagraniczny. Zawiadomienia uczestników postępowania o pierwszym posiedzeniu sądu można dokonać za pośrednictwem poczty przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru.
W postanowieniu o uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego wzywa się wierzycieli upadłego przedsiębiorcy do zgłoszenia wierzytelności, wskazując termin zgłaszania wierzytelności oraz adres, pod którym wierzytelności należy zgłosić, jak również niezbędne dane, które należy podać w zgłoszeniu, i język zgłoszenia.
Egzekucja przeciwko upadłemu na podstawie zagranicznych tytułów egzekucyjnych wykonalnych w państwie, w którym zostały wydane w uznanym zagranicznym postępowaniu upadłościowym, w tym na podstawie listy wierzytelności lub innych podobnych dokumentów, jak również egzekucja na podstawie postanowień układu zawartego w uznanym zagranicznym postępowaniu upadłościowym, a także egzekucja na podstawie wyciągów, odpisów i innych podobnych dokumentów wystawionych na podstawie układu zawartego w uznanym postępowaniu upadłościowym może być prowadzona po stwierdzeniu ich wykonalności przez sąd uznający zagraniczne postępowanie upadłościowe. Stwierdzenie wykonalności następuje przez nadanie klauzuli wykonalności na wniosek wierzyciela. Przy stwierdzaniu istnienia podstaw wykonalności sąd zwraca uwagę, czy dotyczy sprawy, która nie należy do wyłącznej jurysdykcji sądów polskich, jak również czy uznanie nie jest sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego w Polsce.
Orzeczenie o uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego może być w każdym czasie zmienione lub uchylone w razie późniejszego wykrycia, że nie było podstaw do jego uznania albo podstawy te przestały istnieć. Postępowanie w przedmiocie uchylenia lub zmiany orzeczenia o uznaniu zagranicznego postępowania upadłościowego może być wszczęte na wniosek każdego, kogo uznanie może dotyczyć, a także z urzędu.
Polecamy: Czy upadłość firmy w Polsce oznacza jej upadłość w całej UE?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.