REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co trzeba wiedzieć o kaucji aktorycznej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Co trzeba wiedzieć o kaucji aktorycznej?
Co trzeba wiedzieć o kaucji aktorycznej?

REKLAMA

REKLAMA

W przypadkach, gdy stroną powodową jest podmiot, który nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej musi on złożyć na żądanie pozwanego kaucję aktoryczną. Jaką pełni funkcję? Czy można się od niej uchylić? Odpowiedzi na te i inne pytania udziel nasz ekspert.

 Prawa i obowiązki pozwanego

Pozwany może zgłosić żądanie zabezpieczenia kosztów przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, bowiem późniejsze zgłoszenie żądania jest dopuszczalne dopiero w toku sprawy i to tylko jeżeli pozwany dowiedział się, że powód nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub gdy ustała podstawa prawna do zwolnienia powoda od obowiązku złożenia kaucji. 

REKLAMA

Pozwany nie ma również prawa domagać się złożenia kaucji, jeżeli uznana przez niego część roszczenia powoda wystarcza na zabezpieczenie kosztów. 

Polecamy: Czym jest kaucja aktoryczna i kiedy nie jest pobierana?

Jaka wysokość kaucji aktorycznej?

Warto wiedzieć, w jaki sposób sąd oznacza wysokość kaucji.

REKLAMA

Sprawa dotyczy zabezpieczenia kosztów procesu pozwanego, więc ustalenie wysokości poniesionych kosztów jest bardzo ważne. Otóż sąd dokonuje tego mając na względzie prawdopodobną sumę kosztów, które poniesie pozwany, jednak bez włączenia kosztów powództwa wzajemnego. Oczywiście jest to rachunek jedynie przybliżony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalając wysokość kaucji aktorycznej sąd weźmie pod uwagę między innymi prawdopodobne wynagrodzenie i wydatki pełnomocnika (adwokata lub radcy prawnego). Oprócz tego sąd weźmie pod uwagę koszty sądowe, w tym np. opinie biegłego, która w sprawach gospodarczych może okazać się bardzo potrzebna. Oczywiście możliwe jest uwzględnienie jeszcze innych kosztów. Pozwany powinien przedstawić sądowi listę spodziewanych kosztów, zaś ich uwzględnienie bądź nie, zależy już od sądu. 

Gdy kaucja aktoryczna nie wystarcza

Gdyby w toku sprawy okazało się, że kaucja nie wystarcza, bo pozwany poniósł wyższe, niż przewidziane koszty, może on żądać dodatkowego zabezpieczenia. Może np. mieć miejsce sytuacja, w której wynagrodzenie pełnomocnika obejmowało reprezentację w dwóch instancjach, zaś sprawa trafiła również do kasacji, w związku z czym koszty reprezentacji wzrosną, a co za tym idzie, wzrośnie  również żądane zabezpieczenie.

REKLAMA

Wysokość kaucji sąd oznacza w walucie polskiej. Powód powinien złożyć kaucję na rachunek depozytowy sądu, chyba że sąd określi inny sposób jej złożenia. Na postanowienie sądu oznaczające wysokość kaucji i wyznaczające powodowi termin do złożenia kaucji zażalenie nie przysługuje. Nie przysługuje również zażalenie na postanowienie sądu oddalające wniosek pozwanego o złożenie przez powoda kaucji.

Zgłaszając w przepisanym czasie wniosek o zabezpieczenie kosztów, pozwany nie ma obowiązku składać wyjaśnień co do istoty sprawy przed rozstrzygnięciem tego wniosku, ponieważ sąd wyznaczy wówczas powodowi termin do złożenia kaucji, a po bezskutecznym upływie terminu sąd odrzuci pozew lub środek odwoławczy, orzekając o kosztach jak w przypadku cofnięcia pozwu. W związku z tym wyjaśnienia pozwanego co do istoty sprawy nie są potrzebne.

Jeżeli w toku postępowania ustanie przyczyna zabezpieczenia, sąd na wniosek powoda, po wysłuchaniu pozwanego, zwolni powoda od obowiązku zabezpieczenia kosztów i zarządzi zwrot  złożonej kaucji.

Polecamy: Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Jeżeli sąd uzna, że konieczne jest zasądzenie od powoda na  rzecz pozwanego kosztów procesu, niezbędna będzie aktywność pozwanego. Sąd zarządza bowiem zaspokojenie z kaucji przyznanych  pozwanemu kosztów dopiero na jego wniosek. Wniosek taki powinien być zgłoszony w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia. Jeżeli wniosku nie zgłoszono, sąd po upływie tego terminu zarządzi wydanie kaucji powodowi, z tym że uczyni to na jego żądanie. Termin ten może być przywrócony na ogólnych zasadach. Gdyby jednak kaucja została już zwrócona powodowi, wniosek o przywrócenie terminu zostanie odrzucony jako bezzasadny.

Sąd zarządzi natomiast wydanie powodowi kaucji natychmiast po uprawomocnieniu się orzeczenia, jeżeli pozwanemu kosztów nie przyznano. Sąd zarządza zaspokojenie kosztów pozwanego z kaucji aktorycznej w wysokości tych kosztów. Oznacza, to, że jeżeli koszty były niższe, niż kaucja, nastąpi zwrot reszty na rzecz powoda.

Oczywiście ostateczne rozstrzygnięcie w przedmiocie złożonej kaucji sąd wydaje dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia w przedmiocie kosztów procesu. Gdyby więc sąd nie zasądził od powoda na rzecz pozwanego kosztów procesu, nastąpi zwrot kaucji powodowi. Postanowienie to powinno nastąpić natychmiast po uprawomocnieniu się orzeczenia.

Należy pamiętać, że pozwanemu przysługuje pierwszeństwo zaspokojenia z kaucji złożonej przez powoda przed wszystkimi innymi wierzycielami powoda. Wynika to z faktu, że złożona kaucja ma zabezpieczać koszty procesu należne pozwanemu, więc jest przeznaczona na zaspokojenie tylko tych kosztów. Gdyby zaś pozwany zgłosił wniosek o zaspokojenie z kaucji przyznanych mu kosztów, a wniosek ten zostałby uwzględniony, z kaucji nie mogą być zaspokojeni inni wierzyciele powoda.

Zaspokojenie wierzycieli może mieć również miejsce w sytuacji, gdy pozwany nie złoży wniosku o zaspokojenie jego kosztów z kaucji, zaś na zarządzenie sądu nastąpi jej zwrot powodowi. Pozwany nie skorzysta wówczas z pierwszeństwa zaspokojenia przed innymi wierzycielami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA