REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co trzeba wiedzieć o kaucji aktorycznej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Co trzeba wiedzieć o kaucji aktorycznej?
Co trzeba wiedzieć o kaucji aktorycznej?

REKLAMA

REKLAMA

W przypadkach, gdy stroną powodową jest podmiot, który nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej musi on złożyć na żądanie pozwanego kaucję aktoryczną. Jaką pełni funkcję? Czy można się od niej uchylić? Odpowiedzi na te i inne pytania udziel nasz ekspert.

 Prawa i obowiązki pozwanego

Pozwany może zgłosić żądanie zabezpieczenia kosztów przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, bowiem późniejsze zgłoszenie żądania jest dopuszczalne dopiero w toku sprawy i to tylko jeżeli pozwany dowiedział się, że powód nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub gdy ustała podstawa prawna do zwolnienia powoda od obowiązku złożenia kaucji. 

REKLAMA

Pozwany nie ma również prawa domagać się złożenia kaucji, jeżeli uznana przez niego część roszczenia powoda wystarcza na zabezpieczenie kosztów. 

Polecamy: Czym jest kaucja aktoryczna i kiedy nie jest pobierana?

Jaka wysokość kaucji aktorycznej?

Warto wiedzieć, w jaki sposób sąd oznacza wysokość kaucji.

REKLAMA

Sprawa dotyczy zabezpieczenia kosztów procesu pozwanego, więc ustalenie wysokości poniesionych kosztów jest bardzo ważne. Otóż sąd dokonuje tego mając na względzie prawdopodobną sumę kosztów, które poniesie pozwany, jednak bez włączenia kosztów powództwa wzajemnego. Oczywiście jest to rachunek jedynie przybliżony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustalając wysokość kaucji aktorycznej sąd weźmie pod uwagę między innymi prawdopodobne wynagrodzenie i wydatki pełnomocnika (adwokata lub radcy prawnego). Oprócz tego sąd weźmie pod uwagę koszty sądowe, w tym np. opinie biegłego, która w sprawach gospodarczych może okazać się bardzo potrzebna. Oczywiście możliwe jest uwzględnienie jeszcze innych kosztów. Pozwany powinien przedstawić sądowi listę spodziewanych kosztów, zaś ich uwzględnienie bądź nie, zależy już od sądu. 

Gdy kaucja aktoryczna nie wystarcza

Gdyby w toku sprawy okazało się, że kaucja nie wystarcza, bo pozwany poniósł wyższe, niż przewidziane koszty, może on żądać dodatkowego zabezpieczenia. Może np. mieć miejsce sytuacja, w której wynagrodzenie pełnomocnika obejmowało reprezentację w dwóch instancjach, zaś sprawa trafiła również do kasacji, w związku z czym koszty reprezentacji wzrosną, a co za tym idzie, wzrośnie  również żądane zabezpieczenie.

REKLAMA

Wysokość kaucji sąd oznacza w walucie polskiej. Powód powinien złożyć kaucję na rachunek depozytowy sądu, chyba że sąd określi inny sposób jej złożenia. Na postanowienie sądu oznaczające wysokość kaucji i wyznaczające powodowi termin do złożenia kaucji zażalenie nie przysługuje. Nie przysługuje również zażalenie na postanowienie sądu oddalające wniosek pozwanego o złożenie przez powoda kaucji.

Zgłaszając w przepisanym czasie wniosek o zabezpieczenie kosztów, pozwany nie ma obowiązku składać wyjaśnień co do istoty sprawy przed rozstrzygnięciem tego wniosku, ponieważ sąd wyznaczy wówczas powodowi termin do złożenia kaucji, a po bezskutecznym upływie terminu sąd odrzuci pozew lub środek odwoławczy, orzekając o kosztach jak w przypadku cofnięcia pozwu. W związku z tym wyjaśnienia pozwanego co do istoty sprawy nie są potrzebne.

Jeżeli w toku postępowania ustanie przyczyna zabezpieczenia, sąd na wniosek powoda, po wysłuchaniu pozwanego, zwolni powoda od obowiązku zabezpieczenia kosztów i zarządzi zwrot  złożonej kaucji.

Polecamy: Jak przedsiębiorca odpowiada za swoje długi?

Jeżeli sąd uzna, że konieczne jest zasądzenie od powoda na  rzecz pozwanego kosztów procesu, niezbędna będzie aktywność pozwanego. Sąd zarządza bowiem zaspokojenie z kaucji przyznanych  pozwanemu kosztów dopiero na jego wniosek. Wniosek taki powinien być zgłoszony w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia. Jeżeli wniosku nie zgłoszono, sąd po upływie tego terminu zarządzi wydanie kaucji powodowi, z tym że uczyni to na jego żądanie. Termin ten może być przywrócony na ogólnych zasadach. Gdyby jednak kaucja została już zwrócona powodowi, wniosek o przywrócenie terminu zostanie odrzucony jako bezzasadny.

Sąd zarządzi natomiast wydanie powodowi kaucji natychmiast po uprawomocnieniu się orzeczenia, jeżeli pozwanemu kosztów nie przyznano. Sąd zarządza zaspokojenie kosztów pozwanego z kaucji aktorycznej w wysokości tych kosztów. Oznacza, to, że jeżeli koszty były niższe, niż kaucja, nastąpi zwrot reszty na rzecz powoda.

Oczywiście ostateczne rozstrzygnięcie w przedmiocie złożonej kaucji sąd wydaje dopiero po uprawomocnieniu się orzeczenia w przedmiocie kosztów procesu. Gdyby więc sąd nie zasądził od powoda na rzecz pozwanego kosztów procesu, nastąpi zwrot kaucji powodowi. Postanowienie to powinno nastąpić natychmiast po uprawomocnieniu się orzeczenia.

Należy pamiętać, że pozwanemu przysługuje pierwszeństwo zaspokojenia z kaucji złożonej przez powoda przed wszystkimi innymi wierzycielami powoda. Wynika to z faktu, że złożona kaucja ma zabezpieczać koszty procesu należne pozwanemu, więc jest przeznaczona na zaspokojenie tylko tych kosztów. Gdyby zaś pozwany zgłosił wniosek o zaspokojenie z kaucji przyznanych mu kosztów, a wniosek ten zostałby uwzględniony, z kaucji nie mogą być zaspokojeni inni wierzyciele powoda.

Zaspokojenie wierzycieli może mieć również miejsce w sytuacji, gdy pozwany nie złoży wniosku o zaspokojenie jego kosztów z kaucji, zaś na zarządzenie sądu nastąpi jej zwrot powodowi. Pozwany nie skorzysta wówczas z pierwszeństwa zaspokojenia przed innymi wierzycielami.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  REKLAMA

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  REKLAMA

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  REKLAMA