REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstęp do zrozumienia funduszy unijnych czyli do czego służą i jakie cele realizują

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
Fundusze unijne - do czego służą i jakie cele realizują
Fundusze unijne - do czego służą i jakie cele realizują

REKLAMA

REKLAMA

Skąd pochodzą pieniądze znajdujące się w budżecie UE które trafiają m.in. do Polski i co to są państwa płatnicy netto. Jaki cel ma w tym UE aby „rozdawać” takie duże pieniądze. Co to jest EFS i EFRR oraz cross financing? W kolejnych moich artykułach pojawią się bardziej szczegółowe informacje i praktyczne porady przydatne przedsiębiorcom.

Zapewne nie raz zastanawiali się Państwo skąd pochodzą pieniądze które Polska otrzymuje, czym a raczej kim są płatnicy netto – termin ostatnio często powtarzany w mediach i co to są te wszystkie dziwne skróty EFS, EFRR i tajemniczy termin cross financing.

REKLAMA

Jestem niemal pewna że większość z Was zastanawiała się jaki ma w tym interes UE aby tak „rozdawać” pieniądze i wreszcie czemu ma to służyć. Jednak zanim powiemy sobie skąd się biorą pieniądze o które możemy aplikować poprzez składanie wniosków warto kilka słów napisać o samym budżecie UE.

REKLAMA

Na samym początku czyli w latach 50-tych budżet ówczesnej Wspólnoty skonstruowany był jak ten w organizacjach międzynarodowych. Pieniądze pochodziły ze składek poszczególnych państw, których wielkość zależała od dochodu narodowego brutto. 

W latach 70-tych nastąpił przełom i EWG postanowiła się utrzymywać nie tylko ze składek własnych ale także z opłat celnych na towary importowane spoza krajów stowarzyszonych oraz z podatków nałożonych na niektóre towary. Jednak składki członkowskie (Wszystkich Państw) to do dziś największa część budżetu UE. 

Zobacz: Lewiatan: inwestycje budowlane hamuje niedoskonałe ustawodawstwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kraje stowarzyszone postanowiły utworzyć dwa fundusze EFS (1957 r.) i ERFF (1975 r.), które funkcjonują do dziś, a z których pieniądze szły na pomoc dla biedniejszych regionów. Można to porównać do dwóch koszyków do których kraje stowarzyszone wrzucały konkretne kwoty a później pieniądze te przeznaczano na rozwój dla najbardziej „zacofanych” regionów.

Jako pierwsze z tych funduszy skorzystały Wielka Brytania oraz Irlandia a później każde następne państwo przyjmowane do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), która następnie przekształciła się w Unię Europejską (UE).

REKLAMA

EFRR czyli Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w skrócie ujmując służył głównie do wspomagania inwestycji infrastrukturalnych, tworzenia nowych linii produkcyjnych oraz inicjatyw lokalnych które miały się przyczyniać do tworzenia nowych miejsc pracy.


EFS czyli Europejski Fundusz Społeczny najkrócej mówiąc służył do podnoszenia wiedzy i kompetencji zawodowych mieszkańców uboższych regionów czyli jak można się domyśleć głównie były to szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe oraz studia podyplomowe. 

W obecnej perspektywie finansowej (czyli lata 2007 – 2013) istnieje jeszcze pojęcie cross financing. Polega to na tym, że Beneficjent (czyli firma aplikująca o środki unijne) nie musi składać osobnego wniosku na dofinansowanie szkoleń dla pracowników, którzy będą te nowe maszyny obsługiwać. 

Kolejne kraje które wstępowały do EWG a później do UE także były biedne więc wymagały w miarę szybkiej a z pewnością skutecznej pomocy. Czemu ma służyć takie „rozdawanie” pieniędzy? Odpowiedź na to pytanie można zawrzeć w słowie – kluczu: ROZWÓJ.

Jednym z głównych założeń krajów stowarzyszonych było przyspieszenie wzrostu gospodarczego biedniejszych państw stowarzyszonych a tym samym podniesienie standardu życia. A jak wiadomo w grupie siła. Zatem kraje obecnie nazywane są krajami „starej 15” które są znacznie bogatsze od tych przyjmowanych postanowiły pomóc swoim „ubogim krewnym”.

Niektóre kraje potrafiły swoją szansę wykorzystać czego przykładem może być Irlandia a inne nie uniosły tego ciężaru i przyznane dotacje „przejadły”– tu najbardziej widocznym tego przykładem jest Grecja. Kraj ten większość przyznanych funduszy „przejadł” lub najzwyczajniej w świecie zmarnował na dofinansowanie projektów, które nie przyczyniały się do rozwoju poszczególnych regionów a tym samym kraju. 

Zobacz: Racjonalizacja gospodarowania zapasami – optymalizacja stanów magazynowych

Nigdy nie była, i nadal nie jest, to pomoc bezinteresowna. Chodzi przecież o to aby kraje słabsze i uboższe dzięki dotacjom poprawiły swoją sytuację a tym samym przyczyniły się do szybszego wzrostu gospodarczego całej Unii. Jak wiadomo ranne zwierze spowalnia marsz stada więc są dwie możliwości: albo takie zwierze dobić albo pomóc wyzdrowieć.

Bogatsze kraje zdecydowały się na to drugie rozwiązanie z naprawdę niezłym skutkiem. Wszak ambicją UE jest stanie się konkurencją dla gospodarki USA. Ten cel już poniekąd Unia osiągnęła, ale na polu walki pojawiło się jeszcze dwóch zawodników: Chiny oraz Indie, które dominują w tzw. Grupie BRIC (skrót od pierwszych liter Brazylii, Rosji, Indii i Chin). Gospodarki tych krajów rozwijają się w tempie błyskawicznym więc UE ma z kim konkurować.

Pamiętać jednak należy, że nie wszystkie kraje otrzymują tak dużą pomoc jak np. Polska. Państwa bogate takie jak Niemcy czy Francja otrzymują niewielką pomoc w postaci dopłat dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej oraz do niektórych towarów aby zachować równowagę na wspólnym rynku.

Jednak pomoc którą otrzymają Niemcy, Francja, Austria czy inne państwa znacznie bogatsze od Polski to niewielka część tego co same wpłaciły. W związku z tym, że wpłacają więcej niż otrzymują nazywani są potocznie państwami płatnikami netto.

W następnym artykule napiszę Państwu o tym jakie kwoty Polska dostała od UE w okresie przedakcesyjnym, w latach 2004 – 2006 i oczywiście w latach 2007 – 2013.

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu funduszy UE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA