Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstęp do zrozumienia funduszy unijnych czyli do czego służą i jakie cele realizują

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
Fundusze unijne - do czego służą i jakie cele realizują
Fundusze unijne - do czego służą i jakie cele realizują
Skąd pochodzą pieniądze znajdujące się w budżecie UE które trafiają m.in. do Polski i co to są państwa płatnicy netto. Jaki cel ma w tym UE aby „rozdawać” takie duże pieniądze. Co to jest EFS i EFRR oraz cross financing? W kolejnych moich artykułach pojawią się bardziej szczegółowe informacje i praktyczne porady przydatne przedsiębiorcom.

Zapewne nie raz zastanawiali się Państwo skąd pochodzą pieniądze które Polska otrzymuje, czym a raczej kim są płatnicy netto – termin ostatnio często powtarzany w mediach i co to są te wszystkie dziwne skróty EFS, EFRR i tajemniczy termin cross financing.

Jestem niemal pewna że większość z Was zastanawiała się jaki ma w tym interes UE aby tak „rozdawać” pieniądze i wreszcie czemu ma to służyć. Jednak zanim powiemy sobie skąd się biorą pieniądze o które możemy aplikować poprzez składanie wniosków warto kilka słów napisać o samym budżecie UE.

Na samym początku czyli w latach 50-tych budżet ówczesnej Wspólnoty skonstruowany był jak ten w organizacjach międzynarodowych. Pieniądze pochodziły ze składek poszczególnych państw, których wielkość zależała od dochodu narodowego brutto. 

W latach 70-tych nastąpił przełom i EWG postanowiła się utrzymywać nie tylko ze składek własnych ale także z opłat celnych na towary importowane spoza krajów stowarzyszonych oraz z podatków nałożonych na niektóre towary. Jednak składki członkowskie (Wszystkich Państw) to do dziś największa część budżetu UE. 

Zobacz: Lewiatan: inwestycje budowlane hamuje niedoskonałe ustawodawstwo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kraje stowarzyszone postanowiły utworzyć dwa fundusze EFS (1957 r.) i ERFF (1975 r.), które funkcjonują do dziś, a z których pieniądze szły na pomoc dla biedniejszych regionów. Można to porównać do dwóch koszyków do których kraje stowarzyszone wrzucały konkretne kwoty a później pieniądze te przeznaczano na rozwój dla najbardziej „zacofanych” regionów.

Jako pierwsze z tych funduszy skorzystały Wielka Brytania oraz Irlandia a później każde następne państwo przyjmowane do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), która następnie przekształciła się w Unię Europejską (UE).

EFRR czyli Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w skrócie ujmując służył głównie do wspomagania inwestycji infrastrukturalnych, tworzenia nowych linii produkcyjnych oraz inicjatyw lokalnych które miały się przyczyniać do tworzenia nowych miejsc pracy.


EFS czyli Europejski Fundusz Społeczny najkrócej mówiąc służył do podnoszenia wiedzy i kompetencji zawodowych mieszkańców uboższych regionów czyli jak można się domyśleć głównie były to szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe oraz studia podyplomowe. 

W obecnej perspektywie finansowej (czyli lata 2007 – 2013) istnieje jeszcze pojęcie cross financing. Polega to na tym, że Beneficjent (czyli firma aplikująca o środki unijne) nie musi składać osobnego wniosku na dofinansowanie szkoleń dla pracowników, którzy będą te nowe maszyny obsługiwać. 

Kolejne kraje które wstępowały do EWG a później do UE także były biedne więc wymagały w miarę szybkiej a z pewnością skutecznej pomocy. Czemu ma służyć takie „rozdawanie” pieniędzy? Odpowiedź na to pytanie można zawrzeć w słowie – kluczu: ROZWÓJ.

Jednym z głównych założeń krajów stowarzyszonych było przyspieszenie wzrostu gospodarczego biedniejszych państw stowarzyszonych a tym samym podniesienie standardu życia. A jak wiadomo w grupie siła. Zatem kraje obecnie nazywane są krajami „starej 15” które są znacznie bogatsze od tych przyjmowanych postanowiły pomóc swoim „ubogim krewnym”.

Niektóre kraje potrafiły swoją szansę wykorzystać czego przykładem może być Irlandia a inne nie uniosły tego ciężaru i przyznane dotacje „przejadły”– tu najbardziej widocznym tego przykładem jest Grecja. Kraj ten większość przyznanych funduszy „przejadł” lub najzwyczajniej w świecie zmarnował na dofinansowanie projektów, które nie przyczyniały się do rozwoju poszczególnych regionów a tym samym kraju. 

Zobacz: Racjonalizacja gospodarowania zapasami – optymalizacja stanów magazynowych

Nigdy nie była, i nadal nie jest, to pomoc bezinteresowna. Chodzi przecież o to aby kraje słabsze i uboższe dzięki dotacjom poprawiły swoją sytuację a tym samym przyczyniły się do szybszego wzrostu gospodarczego całej Unii. Jak wiadomo ranne zwierze spowalnia marsz stada więc są dwie możliwości: albo takie zwierze dobić albo pomóc wyzdrowieć.

Bogatsze kraje zdecydowały się na to drugie rozwiązanie z naprawdę niezłym skutkiem. Wszak ambicją UE jest stanie się konkurencją dla gospodarki USA. Ten cel już poniekąd Unia osiągnęła, ale na polu walki pojawiło się jeszcze dwóch zawodników: Chiny oraz Indie, które dominują w tzw. Grupie BRIC (skrót od pierwszych liter Brazylii, Rosji, Indii i Chin). Gospodarki tych krajów rozwijają się w tempie błyskawicznym więc UE ma z kim konkurować.

Pamiętać jednak należy, że nie wszystkie kraje otrzymują tak dużą pomoc jak np. Polska. Państwa bogate takie jak Niemcy czy Francja otrzymują niewielką pomoc w postaci dopłat dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej oraz do niektórych towarów aby zachować równowagę na wspólnym rynku.

Jednak pomoc którą otrzymają Niemcy, Francja, Austria czy inne państwa znacznie bogatsze od Polski to niewielka część tego co same wpłaciły. W związku z tym, że wpłacają więcej niż otrzymują nazywani są potocznie państwami płatnikami netto.

W następnym artykule napiszę Państwu o tym jakie kwoty Polska dostała od UE w okresie przedakcesyjnym, w latach 2004 – 2006 i oczywiście w latach 2007 – 2013.

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu funduszy UE

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Innowacje, które napędzają konkurencyjność

  Innowacyjność jest warunkiem koniecznym do zbudowania konkurencyjności firmy – takie zdanie podziela 66% Dyrektorów Finansowych w średnich i dużych przedsiębiorstwach przebadanych w ramach raportu „Od liczb do innowacji. Jak CFO przyśpiesza rozwój biznesu”.

  Energia ze słońca – czy możemy mieć jej za dużo?

  Nasłonecznienie w Polsce wynosi średnio około 1700 godzin rocznie. Jak się okazuje – wraz z wydłużającym się dniem – dla naszych sieci energetycznych może to być zbyt wiele. Czy ze względu na coraz wyższe temperatury staniemy przed koniecznością stworzenia infrastruktury magazynowania ciepła i chłodu?

  Polacy kochają nowe technologie, ale wciąż boją się 5G

  57 proc. Polaków deklaruje, że chce korzystać z nowych generacji sieci komórkowych 5G czy 6G. Pokazuje ono także, że pole elektromagnetyczne, związane z budową sieci 5G, wciąż budzi wiele obaw, szczególnie w kontekście jego wpływu na zdrowie. 

  Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku

  Rolnicy sprzedali ok. 56 proc. nadwyżki zboża z zeszłego roku - poinformował we wtorek w Programie I Polskiego Radia minister rolnictwa Robert Telus.

  Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Czego chcą zatrudnieni?

  Załoga firmy zwraca uwagę na benefity. Jak dobrać, aby utrzymać satysfakcję?

  Branża hotelarska po pandemii. Jak odbudować?

  Polscy hotelarze kolejny rok z rzędu zmagają się z problemami. Zaraz po trudnym okresie pandemii w branże uderzyły rosnące koszty usług i podwyżka płacy minimalnej. To nieuchronnie prowadzi do podniesienia cen. Wielu z nich deklaruje, że oszczędniej spędzi urlop za granicami Polski.

  Co zdecyduje RPP w kwestii stóp procentowych?

  Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 5-6 czerwca 2023 roku. Ostatnie podwyżki stóp procentowych odnotowaliśmy we wrześniu 2022 roku, kiedy RPP podniosła stopę referencyjną do poziomu 6,75 procent. Od tamtego momentu, pomimo wzrostu inflacji, stopy pozostają na niezmienionym poziomie. Kredytobiorcom przez ostatnie 8 miesięcy nie wzrosły raty, ale czy jest szansa na to, aby zaczęły one spadać?

  Bankowość dla niewidomych i słabo widzących

  W jaki sposób osoby niewidzące podpisują umowy w banku, wybierają pieniądze czy używają aplikacji mobilnych?

  Wraca temat obniżek stóp w Polsce – co na to złoty?

  O ile tempo spadku inflacji pozwoli, to na wrześniowym i/lub październikowym posiedzeniu RPP szansa na ewentualną zmianę ceny pieniądza byłaby największa. Wcześniej na takowy ruch nie ma specjalnie szans. Choć na 21 sierpnia zaplanowane jest także posiedzenie, ma ono jednak charakter niedecyzyjny.

  Czy łatwo jest ogłosić upadłość firmy w Polsce?

  Ogłoszenie upadłości jest jednym ze sposobów na poradzenie sobie ze spłatą zobowiązań firmy. Nie jest on jednak dostępny dla wszystkich. Od kilku lat obserwujemy systematyczny spadek liczby firm, które decydują się na ogłoszenie upadłości.

  Zwiastun likwidacji gotówki? Dania wstrzymuje import waluty

  Dania, Szwecja i Norwegia wstrzymały import własnej waluty. Tych koron nie wymienimy również w polskich bankach. Czy jest to powód do niepokoju dla osób, które ulokowały swoje środki finansowe w obcych walutach? Czemu niektóre kraje chcą się pozbyć gotówki? 

  Komisja Europejska przedłużyła zakaz importu z Ukrainy produktów rolnych do połowy września

  Komisja Europejska przedłużyła do połowy września unijny zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika - przekazało PAP źródło unijne. Wszedł on w życie 2 maja 2023 r. i zastąpił jednostronne decyzje o zakazie importu wprowadzone przez państwa graniczące z Ukrainą, w tym Polskę.

  Koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza zmiany dla przedsiębiorców

  W związku z planowanym odwołaniem od dnia 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego, przedsiębiorcy powinni przygotować się na szereg zmian. Dotyczą one przede wszystkimi przepisów, które uchwalane były „na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego”. 

  Londyn na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. Czy w rankingu znalazło się polskie miasto?

  Londyn znalazł się na pierwszym miejscu najbardziej rozpoznawalnych marek miast na świecie. W światowym rankingu znalazło się tylko jedno polskie miasto. Które?

  Fiskus coraz chętniej blokuje rachunki bankowe

  Według danych Ministerstwa Finansów, w pierwszym kwartale br. liczba blokad rachunków bankowych z wykorzystaniem STIR wzrosła o ponad 54% rdr. 

  W 2026 r. prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu

  Plan na 2026 r. zakłada, że w każdym województwie będziemy mieli prawie 100 proc. gospodarstw domowych podłączonych do internetu - zapowiedział minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że w lipcu ruszy konkurs, który wyłoni firmy mające zrealizować szerokopasmowe inwestycje.

  Min. Telus: ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od polskich rolników

  Ponad 50 proc. nadwyżki zboża zostało już od rolników skupione. Nie ma zatoru, jeśli chodzi o eksport z Polski - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

  Kampania digitalowa dla mikrofirmy – co zrobić, by była opłacalna?

  Podjęcie się wdrożenia działań digitalowych jest dopiero pierwszym krokiem w drodze po sukces. Kolejnym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów, bieżąca analiza i wyciąganie wniosków na podstawie zgromadzonych danych. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę?

  Internet wszystkiego. Czym jest ta innowacyjna technologia?

  Rozwój mikroprocesorów odmienił nasze życie na wiele sposobów. Ogromna liczba współczesnych produktów korzysta dziś z tych urządzeń po to, by łączyć się z Internetem. Od inteligentnych lodówek, które informują o tym, kiedy należy kupić mleko, po samochody, które automatycznie aktualizują swoje oprogramowanie.

  Od 5 czerwca ostatni nabór wniosków dla firm, które ucierpiały na brexicie

  Ostatni nabór wniosków w programie Re_Open UK rozpocznie się 5 czerwca tego roku. O wsparcie mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku brexitu - poinformował minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

  Gdynia - port uniwersalny zdolny przeładowywać wszystkie grupy ładunków

  Port Gdynia jako port uniwersalny musi zgodnie ze strategią przeładowywać wszystkie grupy ładunków. Tak jak w ostatnim czasie stawiliśmy czoła ładunkom masowym, tak w dalszym ciągu będziemy się w tym kierunku rozwijali - powiedział  w Sopocie prezes Morskiego Portu Gdynia Jacek Sadaj.

  PIE: spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych

  Spowolnienie w przemyśle przyczynia się do obniżania oczekiwań inflacyjnych – napisali w czwartek analitycy PIE w komentarzu do PMI.

  Pół roku ochrony przed wysokimi cenami

  Polacy od jesieni korzystają z Tarczy Solidarnościowej, dzięki której ceny netto energii elektrycznej dla gospodarstw domowych nie wzrosły. Wszystkim gospodarstwom domowym w Polsce przysługuje limit 2 000 kWh zużycia, do którego koszt energii w ponad połowie dotuje rząd i spółki energetyczne. Są również wyższe limity - nawet do 3 000 kWh - jednak aby móc z nich skorzystać, konieczne jest złożenie specjalnego wniosku. Termin upływa z końcem czerwca.

  Inflacja bazowa w usługach i utrzymujący się wzrost płac ograniczą tempo spadku inflacji

  "Lepka inflacja bazowa", widoczna zwłaszcza w usługach oraz utrzymujący się silny wzrost płac ograniczą zakres i tempo powrotu inflacji do poziomu 2,5 proc. – ocenili ekonomiści z Goldman Sachs w komentarzu do danych GUS.

  PIE: kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej

  Polska gospodarka skurczyła się w pierwszym kwartale 2023 roku. Wyniki są jednak lepsze od wcześniejszych oczekiwań. Kolejne miesiące przyniosą poprawę aktywności gospodarczej - prognozuje analityk zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego Sebastian Sajnóg