REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze przedakcesyjne i co się działo do 2006 r. - czyli miłe dobrego początki środków unijnych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
Z jakich funduszy przedakcesyjnych korzystała Polska?
Z jakich funduszy przedakcesyjnych korzystała Polska?

REKLAMA

REKLAMA

Początki dotacji unijnych, czyli jaką pomoc finansową uzyskała Polska tuż przed przystąpieniem do UE. Co działo się do roku 2006? O historii funduszy w latach 2004 - 2006 stanowi poniższy artykuł.

Do chwili obecnej w ramach funduszu przedakcesyjnego oraz w okresie programowania 2004 – 2006 (z racji tego, że jesteśmy w UE do 1 maja 2004) Polska dostała wsparcie w łącznej kwocie 45,8 mln euro.
Z czego fundusze przedakcesyjne to kwota 12,8 mld euro a pozostałe czyli dostępne w latach 2004 – 2006 to kwota 33 mld euro. W nowej perspektywie finansowej czyli na lata 2007 – 2013 Polska będzie miała do rozdysponowania rekordową kwotę 85,6 mld Euro.

Jednak pamiętać należy, że nie cała kwota to środki pochodzące z funduszy pomocowych UE. To 85% podanych wyżej kwot. Pozostałą część czyli 15% zapewnia budżet państwa. To tak zwany wkład własny Polski w fundusze unijne. Ta sama zasada dotyczy wniosków o dofinansowanie poszczególnych projektów. Unia za pośrednictwem polskich instytucji może wesprzeć projekt maksymalnie do 85% jego wartości a co najmniej 15% musi być wkładem własnym Beneficjenta. Projekty które dostają wsparcie w wysokości 100% to ogromna rzadkość w funduszach UE i zazwyczaj są to projekty „pożytku publicznego”.

REKLAMA

Zobacz: Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka?

Kilka słów o funduszach przedakcesyjnych

REKLAMA

Zanim Polska przystąpiła do UE korzystała z funduszy przedakcesyjnych. Funduszem stanowiącym pomoc materialną dla państw kandydujących, z którego pochodzą pieniądze na projekty mające dostosować i przygotować kraj do wymogów Unijnych jest PHARE. Powstał on specjalnie dla Polski i Węgier, jednak później z dobrodziejstw tego funduszu skorzystały także Bułgaria, Czechy, Słowacja oraz Albania, Rumunia, Litwa, Łotwa i Estonia. 

Kolejnym instrumentem finansowym był fundusz ISPA. Jego główny cel to ujednolicenie infrastruktury transportowej oraz ochrony środowiska państw mających status kandydujących. Kolejnym instrumentem finansowym jest SAPARD. Środki pochodzące z tego funduszu miały za zadanie wspieranie rolnictwa i obszarów wiejskich krajów kandydujących. 

Ważnym instrumentem finansowym był też Fundusz Spójności. Gwarantował on państwom kandydującym, słabiej rozwiniętym których PKB na osobę nie przekracza 90% średniej unijnej. W ramach tego funduszu wspierane były projekty z zakresu infrastruktury i ochrony środowiska. Finansowanie było podobne jak w przypadku ISPy.
Wszystkie te fundusze miały jeden wspólny cel: pomóc państwom kandydującym podniesienie się na poszczególnych polach do poziomu tzw. średniej unijnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fundusze w latach 2004 – 2006 przyznane Polsce. Do jakich programów aplikowano w latach 2004 – 2006.
W latach 2004 – 2006 Polska miała do rozdysponowania miała 33 mld euro Pamiętać jednak należy, że 85% tej kwoty to pieniądze pochodzące z budżetu UE, a 15% to wkład z budżetu państwa. W tym czasie funkcjonowały następujące fundusze: 

Europejski Fundusz Społeczny z którego finansowane są tzw. projekty społeczne, czyli mające na celu podniesienia poziomu wykształcenia, zdolności i kwalifikacji do pracy.

Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej – wspierał (od 2007 r. nie istnieje) przekształcenia strukturalne w rolnictwie i rozwój obszarów wiejskich.

Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – „niwelował różnice w poziomach rozwoju oraz zacofania regionów”. Z tego funduszu finansowane są głównie projekty infrastrukturalne, badania naukowe, rozwój technologiczny itp.

REKLAMA

Finansowy Instrument Orientacji Rybołówstwa – służył do wdrażania wspólnej (unijnej) polityki rybołówstwa. Środki te wpierały rozwój hodowli ryb, infrastrukturę portów rybackich, miał też na celu podniesienie konkurencyjności produktów rybnych na rynku.

W ramach wyżej wymienionych funduszy Polacy mogli aplikować do takich programów jak:
Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich – głównym celem tego programu była budowa społeczeństwa opartego na wiedzy. Finansowane z niego były szkolenia, kształcenie. Sektorowy Program Operacyjny Wspieranie Konkurencyjności Przedsiębiorstw – najogólniej mówiąc ten program miał spowodować lepsze przystosowanie się przedsiębiorstw do warunków stale rozwijającej się gospodarki.

Sektorowy Program Operacyjny Transport – z tego programu finansowano głównie przedsięwzięcia dotyczące infrastruktury drogowej, kolejowej mające zazwyczaj charakter ponadregionalny. Głównym celem projektów było poprawienie przepustowości drogi objętej projektem, zmniejszenie ilości spalin i hałasu na tym odcinku drogi oraz poprawienie bezpieczeństwa. 

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego – zadaniem tego programu była pomoc w rozwoju konkurencyjności regionów, wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich a także rozwój lokalny czyli rozwój lokalnych społeczności, rozwój lokalnej przedsiębiorczości i przekształcanie obszarów zdegradowanych.

Equal – jest to inicjatywa wspólnotowa mająca na celu stworzenie większej liczby miejsc pracy, zapewnienia szerszego do nich dostępu a także wyrównanie szans dla osób w wieku tzw. średnim na rynku pracy.

Zobacz: Jak założyć firmę z pomocą unijnych dotacji

To już koniec historii przechodzimy do współczesności. Z następnego artykułu dowiedzą się Państwo ile pieniędzy Unia Europejska przyznała Polsce w perspektywie finansowej 2007 – 2013, jakie dokumenty są najważniejsze dla potencjalnych beneficjentów przy aplikowaniu oraz jaka jest organizacja instytucjonalna – czyli polskie instytucje „rozdające” unijne pieniądze.

O Autorze

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

REKLAMA

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (KPiR), co oznacza, że już od 1 stycznia 2026 r. zmieni się sposób ich prowadzenia.

Apteki odzyskają prawo reklamowania swojej działalności. bo obecne zakazy są sprzeczne z prawem unijnym

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok w sprawie C-200/24, w którym jednoznacznie uznał, że obowiązujący w Polsce całkowity zakaz reklamy aptek narusza prawo Unii Europejskiej. To ważny moment dla rynku aptecznego i swobody działalności gospodarczej w Polsce.

REKLAMA