REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obliczyć odsetki przy korekcie deklaracji VAT-7k?

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Odsetki za zwłokę naliczane są przez podatnika, płatnika, inkasenta, następcę prawnego lub osobę trzecią odpowiadającą za zaległości podatkowe.
Odsetki za zwłokę naliczane są przez podatnika, płatnika, inkasenta, następcę prawnego lub osobę trzecią odpowiadającą za zaległości podatkowe.

REKLAMA

REKLAMA

Jestem małym podatnikiem VAT i mam zamiar złożyć korekty deklaracji VAT – 7k za czwarty kwartał 2008 r. oraz pierwszy kwartał 2009 r. Korekta deklaracji spowodowane są nieprawidłowym obliczeniem podatku naliczonego, a co za tym idzie zaniżeniem przeze mnie podatku należnego, który w związku z tym muszę dopłacić do urzędu skarbowego. Moje pytanie dotyczy kwestii odsetek, czy będę musiał doliczyć do powstałej zaległości podatkowej odsetki od różnicy jaka powstała z zaniżenia podatku należnego. Czy ewentualne odsetki mają charakter stały, czy też mogą być niższe?

W Pana przypadku można byłoby zastosować obniżone odsetki za zwłokę ale tylko jeżeli złoży Pan korektę deklaracji i w ciągu siedmiu dni wpłaci wynikającą z niej zaległość podatkową.

REKLAMA

Od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Od 1 stycznia 2009 r. do Ordynacji podatkowej wprowadzono nowy przepis, na podstawie którego podatnicy w pewnych sytuacjach mogą stosować obniżoną stawkę odsetek za zwłokę.

REKLAMA

Będzie tak w przypadku złożenia przez Pana prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w terminie siedmiu dni od dnia złożenia poprawionej deklaracji, zaległości podatkowej. Niższa stawka odsetek to 75% stawki podstawowej. Aktualnie (16 lipca 2009 r.) podstawowa stawka odsetek dla fiskusa wynosi 10% Zatem w chwili obecnej stawka obniżona wyniosłaby 7,50%.

Przepisy regulują również takie sytuacje, w których zastosowanie niższych odsetek dla fiskusa nie byłoby możliwe. Obniżonych odsetek nie stosuje się do korekty deklaracji, która:
1) złożona została po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej;
2) dokonana została w wyniku czynności sprawdzających.

Zobacz: Czy badania lekarskie pracowników (okresowe badania lekarskie) są zwolnione z VAT?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy również pamiętać, że odsetki za zwłokę powinny być wpłacane bez wezwania organu podatkowego. W przypadku gdy dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości podatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim, w dniu wpłaty, pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę.

Ponadto, odsetki za zwłokę naliczane są przez podatnika, płatnika, inkasenta, następcę prawnego lub osobę trzecią odpowiadającą za zaległości podatkowe.

REKLAMA

Jak to jednak często bywa przy stosowaniu polskiego prawa podatkowego, po wejściu w życie nowych regulacji o obniżonych odsetkach pojawiło się sporo wątpliwości m. in., do których należności wobec fiskusa można je stosować, czy do tych powstałych tylko po 1 stycznia 2009 r., czy również do tych sprzed tej daty.

W związku z powyższym Minister finansów opublikował więc ogólną interpretację podatkową, w której wyjaśnia wątpliwości. I tak zgodnie z pismem z 12 lutego 2009 r. (nr PK4/8012/18 /LJO/09/58), w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 proc. stawki normalnej.
Artykuł 56 § 1b Ordynacji podatkowej zawiera również wyłączenie stosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę w odniesieniu do korekt składanych w związku z kontrolą podatkową lub czynnościami sprawdzającymi, mimo że te korekty są prawnie skuteczne.

Zobacz: Jaka kara grozi podatnikowi za brak kasy rejestrującej?

Ponadto zgodnie z wytycznymi MF art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. i nie przewidziano sytuacji by nadać mu moc wsteczną. Nowe uregulowania mają więc zastosowanie do korekt deklaracji złożonych po 1 stycznia 2009 r. i nie obejmują korekt deklaracji złożonych przed tym dniem.

Obniżona stawka odsetek za zwłokę ma swoje zastosowanie do naliczania odsetek za zwłokę za okres od 1 stycznia 2009 r., wynika to bowiem z treści obwieszczenia ministra finansów z 6 stycznia 2008 r. w sprawie stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych oraz obniżonej stawki za zwłokę od zaległości podatkowych (MP nr 2, poz. 11). Stawka, o której mowa ma zastosowanie do kwoty zaległości podatkowej powstałej zarówno przed, jak i po 1 stycznia 2009 r. Obniżone odsetki dla urzędu skarbowego nie mają natomiast zastosowania do całej kwoty zaległości podatkowej, lecz do ujawnionej w wyniku skorygowania deklaracji.

W związku z powyższym, jeżeli korekta deklaracji dotyczy zaległości podatkowej powstałej przed 1 stycznia 2009 r., to od 1 stycznia 2009 r. odsetki za zwłokę powinny być naliczane według obniżonej stawki odsetek za zwłokę, zaś do 31 grudnia 2008 r. według podstawowej stawki odsetek za zwłokę.

Mając na uwadze okres powstania zaległości podatkowej i składanie korekty dla stosowania obniżonych odsetek istotne znaczenie ma także zapłata należności. Nieuregulowanie zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty uniemożliwia zastosowanie obniżonej stawki odsetek za zwłokę.

Taka sama sytuacja będzie miała miejsce przy niepełnej wpłacie zaległości podatkowej, gdyż warunek zapłaty całości zaległości podatkowej nie zostanie spełniony. Niższa stawka odsetek za zwłokę będzie miała również zastosowanie do zaległości podatkowej, ujawnionej w ponownej korekcie deklaracji podatkowej. Zastosowanie niższej stawki uzależnione będzie od zapłaty całości zaległości podatkowej w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty.

Zobacz: Ulga mieszkaniowa dla przedsiębiorcy

Jak naliczyć odsetki

Odsetki za zwłokę naliczamy na takich samych zasadach jak w przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Odnośnie zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, odsetki są naliczane odrębnie za każdy z tych okresów. Należy zaokrąglić sumę odsetek za poszczególne okresy. Również podobne zasady w zakresie naliczania odsetek za zwłokę dotyczą obniżonej stawki odsetek za zwłokę.

Stawka odsetek za zwłokę zaokrągla się w górę do dwóch miejsc po przecinku

Jak obliczyć niższe odsetki

Odsetki za zwłokę przy zastosowaniu obniżonej stawki odsetek za zwłokę są naliczane według wzoru:

Kz x L x O1 / 365 = On = Opz
poszczególne symbole i liczby oznaczają:
Kz - kwotę zaległości,
L - liczbę dni zwłoki,
O1 - obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w stosunku rocznym,
365 - liczbę dni w roku,
On - kwotę odsetek,
Opz - kwotę odsetek po zaokrągleniu.

Odsetki za zwłokę

Odsetki od zaległości podatkowych wynoszą 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, które ustala się zgodnie z przepisami o Narodowym Banku Polskim. Stawka odsetek za zwłokę jest obniżana lub podwyższana w stopniu, który odpowiada obniżaniu lub podwyższaniu podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, poczynając od dnia, w którym stopa ta uległa zmianie.

Naliczanie odsetek

Odsetki nalicza się od dnia następnego po dniu, w którym upływa termin płatności podatku do dnia zapłaty zaległości wraz z odsetkami włącznie.

Odsetki w IV kwartale 2008 i w I kwartale 2009 roku (w skali roku):
w październiku do 26 listopada 2008 r. – 15%,
od 27 listopada 2008 r. – 14,5%,
od 24 grudnia 2008 r. – 13%,
od 28 stycznia 2009 r. – 11,5%,
od 26 lutego 2009 r. – 11%,
od 26 marca 2009 r. – 10,5%,
0d 25 czerwca 2009 r. – 10%.

Waldemar Żuchowski
Ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA