REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Używanie dotychczasowej firmy przez nabywcę przedsiębiorstwa

Nabycie przedsiębiorstwa wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Jednym z nich jest uregulowanie kwestii używania firmy dotychczasowego przedsiębiorcy. Czy nabywca przedsiębiorstwa osoby fizycznej może nadal używać nazwy firmy poprzedniego przedsiębiorcy?

Oferta wariantowa a oferta częściowa

Oferta wariantowa zawiera inny sposób wykonywania zamówienia publicznego niż określony przez zamawiającego, natomiast oferta częściowa związana jest z wykonaniem tylko części zamówienia publicznego. Wybór oferty pozwala wykonawcy wybrać inny wariant wykonania zamówienia. Zamawiający musi jednak zastrzec, czy dopuszcza złożenie tego rodzaju ofert.

Dotacje dla przedszkoli 2013r.

Unijne wsparcie finansowe pozwoliło na utrzymanie już istniejących przedszkoli oraz na dofinansowanie założenia nowych przedszkoli. Jednakże miejsc w przedszkolach jest w dalszym ciągu za mało, a koszty utrzymania dziecka za wysokie. Od 2013r. w założeniu nowelizacji ustawy o systemie oświaty samorządy powinny otrzymywać dotacje na pokrycie bieżących wydatków ponoszonych na dziecko.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej może być wynikiem charakteru prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, która w określonych miesiącach w roku najzwyczajniej może nie przynosić dochodów. Powodem zawieszenia działalności może być również chociażby choroba przedsiębiorcy. Poniżej przedstawiamy konsekwencje jakie wynikają ze skorzystania z tego uprawnienia.

REKLAMA

Umowa partnerska w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych

Umowa partnerstwa zawierana jest między podmiotami w celu realizacji projektu i wymaga podjęcia uchwał właściwych organów. Każdy z partnerów może ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Sama realizacja projektu na podstawie umowy partnerstwa wymaga ustanowienia lidera będącego beneficjentem projektu.

Wprowadzenie płatności bezgotówkowych

Na wprowadzenie płatności bezgotówkowych przedsiębiorcy decydują się coraz częściej. Jest to wynikiem upowszechnienia się elektronicznych instrumentów płatniczych.

Kredyt na innowacje od 2014 roku?

Kredyt na innowacje od 2014 roku ma szanse funkcjonować w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Jest to instytucja, której wprowadzenie postulują we wniesionym do Sejmu projekcie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób pranych, posłowie klubu poselskiego Ruchu Palikota. Instytucja ta miałaby zastąpić funkcjonującą obecnie ulgę na nowe technologie.

Ostatnie fundusze na systemy informatyczne w firmach

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie integracji systemów informatycznych w firmach. Za tydzień Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi jeszcze jeden konkurs, związany z e-usługami. – To są już ostatnie konkursy z programów finansowanych ze środków unijnych na lata 2007-2013 – mówi prezes PARP, Bożena Lublińska-Kasprzak.

REKLAMA

Brak wykwalifikowanych pracowników?

Kandydaci bezskutecznie poszukują pracy, a pracodawcy narzekają na brak odpowiednich kandydatów. Jak wybrnąć z tego błędnego koła?

Zasiłek macierzyński dla samozatrudnionych

Rząd planuje ukrócić wyłudzanie wysokich zasiłków macierzyńskich przez osoby, które zakładają działalność gospodarczą jedynie w celu otrzymania świadczenia. Prawo do zasiłku macierzyńskiego zachowają osoby zatrudnione na umowy zlecenia. Żadnych świadczeń nie dostaną jednak pracujący na umowę o dzieło.

Gwarancje de minimis są niewystarczające

Pomoc de minimis to za mało dla małych firm, by przetrwać na rynku. Aby przetrwać firmy potrzebują dziś wyraźnego wsparcia – mówi Jarosław Dąbrowski, prezes firmy doradczej Dąbrowski Finance. Kredyty z gwarancją de minimis to krok w dobrym kierunku, ale muszą zwiększyć się wolumeny oraz zmodyfikować zasady ich udzielania. Konieczne są szybkie działania, których efekt przedsiębiorcy odczują od razu, a nie za 3 czy 5 lat.

Stopy procentowe NBP - kolejna obniżka

5 czerwca 2013 r. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego.

Stopy procentowe NBP - koniec cyklu obniżek

3 lipca 2013 r. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Uchwała RPP w tej sprawie weszła w życie 4 lipca 2013 r. Rada zapowiedziała jednocześnie, że ta decyzja o obniżeniu stóp procentowych NBP kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej.

Poprawa nastrojów w firmach - Raport

W drugim kwartale przyszło długo oczekiwane ocieplenie w nastrojach i planach zakupowych mikro, małych i średnich firm w Polsce - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który co kwartał monitoruje polskie MŚP. - Choć przedsiębiorcy są nadal wstrzemięźliwi i daleko im do optymizmu, jednak ich prognozy dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju oraz kondycji firm zapowiadają w tym kwartale mocne odbicie po ostatnich miesiącach, kiedy to nastroje w MŚP były najgorsze od 2009 roku. Na ile to odbicie będzie trwałe i nie jest związane tylko z cyklem koniunkturalnym pokażą kolejne badania.

Jak wybrać nazwę dla firmy?

Wybór nazwy dla firmy to bardzo ważna decyzja. Nie jest to bowiem jednorazowe nadanie imienia - wybrana nazwa będzie funkcjonowała na fakturach, wizytówkach, pieczątkach, a także w mediach. Co więcej, mimo iż decyzja w tej kwestii w praktyce należy wyłącznie do przedsiębiorcy, to jednak firma musi spełniać także pewne przepisowe kryteria. Jak wybrać nazwę dla firmy?

Więcej praw dla konsumentów

Na odstąpienie od od umowy zawartej przez internet, czy telefon będzie dwa tygodnie (14 dni), a nie jak teraz - 10 dni. Prawo to będzie przysługiwać konsumentom przy zakupach w całej Unii Europejskiej. W Kodeksie cywilnym wprowadzone będą istotne zmiany ułatwiające reklamację towaru przez konsumenta. To niektóre zmiany wynikające z założeń do projektu ustawy o prawach konsumentów oraz o zmianie ustawy Kodeks cywilny i innych ustaw, które zostały przyjęte przez rząd 21 maja 2013 r.

Czy można się umówić kto jest twórcą?

Można spotkać się z poglądem, że w kwestii autorstwa można się umówić i wybrać kto jest twórcą utworu. Nie jest to jednak opinia prawdziwa. Czy możliwe jest umówienie się kto jest twórcą?

Zmiana obowiązków przedsiębiorców dot. Monitora Sądowego i Gospodarczego

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Przesyłanie wniosku do CEIDG pocztą

Wniosek do CEIDG można złożyć poprzez Internet oraz w sposób tradycyjny. Czy możliwe jest przesłanie wniosku do CEIDG pocztą?

Najwięksi podatnicy CIT w Polsce

Gdyby podatki wpłacane do urzędu skarbowego zostawić w rękach podatników - byłyby dwa razy więcej warte – uważa dr Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Holding. Firma ta jest największym płatnikiem podatków w Polsce wśród podmiotów prywatnych. – Płacenie podatków w Polsce przez polskie firmy, to przejaw patriotyzmu gospodarczego – podkreśla minister finansów i zapewnia, że administracja będzie wspierać takie postawy.

Minimalne wynagrodzenie w 2014 roku wzrośnie o 80 zł

W przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe od obecnego przynajmniej o 80 zł. Przedsiębiorcy liczą na to, że ta podwyżka nie będzie większa. Ostrzegają, że mogłoby to oznaczać kłopoty dla wielu firm, a co za tym idzie, również dla pracowników. Straciliby też samozatrudnieni. Od wysokości płacy minimalnej zależą nie tylko zarobki, ale też wysokość niektórych składek, ale także np. opłat za przedszkola publiczne.

Biura podróży z wyższymi gwarancjami

Od 14 maja 2013 r. obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące sum gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych dla touroperatorów. Podwyższenie minimalnych kwot i zmiana sposobu ich naliczania ma lepiej zabezpieczyć interesy klientów biur podróży.

Firma za fundusze unijne

Założenie firmy wymaga pozyskania finansów na start. Fundusze unijne na zakładanie własnej działalności gospodarczej były tematem konferencji prasowej "Inwestujemy w młodych!" z udziałem Elżbiety Bieńkowskiej, minister rozwoju regionalnego oraz Władysława Kosiniak-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej, która odbyła się 15 maja 2013 r. w siedzibie MRR.

Inteligentne usługi informacyjne dla kierowców w UE

Komisja Europejska przyjęła 15 maja 2013 r. dwa rozporządzenia mające na celu promowanie wprowadzenia „inteligentnych usług informacyjnych”, takich jak ostrzeżenia w czasie rzeczywistym o niebezpiecznych warunkach na drodze czy informowanie kierowców o bezpiecznych miejscach parkingowych dla samochodów ciężarowych. Usługi tego rodzaju można zapewnić w różny sposób, w szczególności przez wykorzystanie drogowych tablic świetlnych, radia oraz aplikacji do telefonów komórkowych.

Kobieta w branży motoryzacyjnej

Kobiety w branży motoryzacyjnej stanowią niewielki procent pracowników. Motoryzacja jest jednak jedną z popularniejszych dyscyplin technicznych wybieranych przez kobiety. Najczęściej zajmują one stanowiska w działach finansowych, personalnych, BHP, kontroli jakości czy logistyki.

Rachunek bankowy w innym kraju UE - nowa dyrektywa

Komisja Europejska przedstawiła 8 maja 2013 r. wniosek (z projektem przepisów) dotyczący dyrektywy w sprawie przejrzystości i porównywalności opłat związanych z prowadzeniem rachunku płatniczego, w sprawie zmiany rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.

Kiedy można wnieść sprzeciw od kontroli w firmie?

Przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec podjęcia i wykonywania przez organy kontroli czynności z naruszeniem przepisów. Jak można wnieść sprzeciw od kontroli w firmie?

Google Plus - serwis społecznościowy warty zainteresowania?

Serwis społecznościowy Google+ co prawda nie zdobył takiej popularności jak jego główny konkurent, jednakże rozwija się i stanowi doskonały sposób nie tylko na promocję małych biznesów stacjonarnych. To także spokojne miejsce, gdzie możliwy jest merytoryczny dialog przedsiębiorstw z klientami.

6 mitów głównych w SEO

Branża SEO przez lata dorobiła się wielu mitów. Wierzą w nie, nie tylko nieświadomi klienci, ale także niektórzy doradcy SEO. Podtrzymywanie wiary w te mity jest wygodne dla agencji interaktywnych. To pozwala skutecznie inicjować działania, które w rzeczywistości nie przynoszą żadnych efektów. Strategia ta praktykowana jest szczególnie przez agencje, które nie rozliczają się z klientami w systemie – płatność tylko za wyniki.

Prowadzący własną firmę ma trudniej niż etatowiec

Osoba prowadząca własny biznes ma trudniej niż osoba zatrudniona na etacie. Większy wkład własny, dłuższy okres uzyskiwania dochodu, dokładniejsza weryfikacja, ale też preferencje dla wybranych grup zawodowych. Tak w skrócie można scharakteryzować kredyty mieszkaniowe zaciągane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. W ostatnim czasie część instytucji zaostrzyła swoje kryteria i uzyskanie finansowania stało się trudniejsze.

Sytuacja finansowa małych firm w 2013 roku

Coraz więcej firm z sektora MŚP ma problemy z płynnością finansową wynikające stąd, że więksi kontrahenci płacą im po terminie, a zdarza się też, że nie płacą w ogóle. Małe firmy często skarżą się, że przy współpracy z dużymi firmami wyegzekwowanie zapłaty za wykonane usługi trwa długo i jest bardzo trudne. Wynika to przede wszystkim z tego, że dużym firmom o dużych obrotach często zdarza się pomijać faktury na „drobne” kwoty, które dla tych małych stanowią podstawę do funkcjonowania oraz dalszego rozwoju.

Nie czekaj! Spraw, by Twoja faktura stała się najważniejsza.

Sprawdź kontrahenta jeśli masz wątpliwości względem jego wypłacalności i ogranicz ryzyko. Wpisz dłużnika jeśli jego nierzetelność płatnicza powoduje zatory płatnicze w twojej firmie i spraw, by twoja faktura stała się dla niego priorytetem. Potwierdź swoją wiarygodność za pomocą Certyfikatu i pokaż innym, że masz przewagę.

Certyfikat jako praktyczne narzędzie w budowaniu dialogu

Umiejętnie prowadzony dialog z otoczeniem biznesowym jest ważnym narzędziem budowania wartości firmy i skutecznego zarządzania ryzykiem. W dzisiejszym niestabilnym i zmiennym świecie, w którym różne grupy przedsiębiorców mają odmienne, często przeciwstawne interesy, coraz większego znaczenia nabierają narzędzia wspierające, potwierdzające jakość oferowanych usług oraz stabilność finansową. Umożliwiają one firmom z jednej strony ograniczanie ryzyka prowadzonych działań biznesowych, a w wypadku jego zaistnienia pozwalają zmniejszyć ewentualne straty i zapobiec utracie płynności finansowej. Z drugiej zaś, umożliwiają im odkrycie obszarów znaczącej przewagi konkurencyjnej i wizerunkowej.

Skuteczna windykacja - wpisz dłużnika do rejestru

Rośnie liczba nieregulowanych w terminie należności. Zatory płatnicze przeszkadzają coraz bardziej w prowadzeniu małych i średnich firm. BIG InfoMonitor uruchamia Akcję Mobilizacja, mającą na celu uświadomienie firmom korzyści płynących z korzystania z narzędzi umożliwiających w prosty i szybki sposób odzyskiwanie należności, dając im możliwość do nieograniczonego wpisywania dłużników do Rejestru BIG.

Jaki adres na fakturze jest prawidłowy w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą?

Katalog danych, które powinna zawierać faktura, został określony w § 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).

Ekwiwalent za odzież i obuwie robocze - jak go opodatkować?

W myśl przepisów Kodeksu Pracy, pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego, pracodawca wypłaca ekwiwalent pieniężny. Jak opodatkować takie świadczenie?

Legalizacja przechowywania plików cookies

Dnia 22 marca 2013 roku weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi przechowywanie informacji lub uzyskiwanie dostępu do informacji już przechowywanej w telekomunikacyjnym urządzeniu końcowym abonenta lub użytkownika końcowego, w szczególności plików cookies jest dozwolone, ale po uprzednim uzyskaniu zgody użytkownika.

Zakładam firmę - inkubatory przedsiębiorczości

Moment, w którym zdecydujesz się na otworzenie własnej firmy, z pewnością będzie chwilą dość przełomową w twoim życiu. Masz pomysł na swój biznes, posiadasz nieduży kapitał potrzebny, aby działalność rozpocząć, masz ogromne chęci i zapał do pracy – ale co dalej?

Praca w motoryzacji

Większość Polaków jest skłonna zmienić pracę, jeśli dostanie propozycję wyższego wynagrodzenia. W branży motoryzacyjnej szansę na rozwój i dobre zarobki mają przede wszystkim dobrze wykwalifikowani specjaliści.

Kolejna ustawa antykryzysowa

Zdaniem ekspertów Pracodawców RP wejście w życie tzw. ustawy antykryzysowej bis dopiero pod koniec II kwartału 2013 r. – co zapowiedział Wiceminister Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina – może być spóźnioną decyzją.

Wynagradzanie pracowników w firmie - niektóre patologie

W poprzednim artykule starałem się zwrócić uwagę na duże znaczenie prawidłowego określenia poziomu i struktury wynagrodzenia oraz jego indywidualnego zróżnicowania, na motywację pracowników firmy do pracy, w tym lojalności wobec pracodawcy. Tutaj kilka słów o patologiach. Jeśli pracodawca się ich nie ustrzeże, na nic wszystkie wcześniejsze starania o stworzenie oczekiwanego systemu płac i motywacyjną funkcję wynagrodzenia.

Startup - jak zacząć?

Obecnie panuje moda na zakładanie firmy. Posiadanie startupu przez młode osoby to już nie tylko alternatywa dla nużącej pracy w korporacji, ale często pewien dość osobliwy styl życia.  Kiedy już wpadniemy na odpowiedni pomysł na biznes, należy od słów przejść do czynów. Jak stworzyć swój własny startup?

Pieniądze dla rolnika na założenie firmy

Osoba będąca rolnikiem może ubiegać się o dofinansowanie na założenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jak tego dokonać?

Czym jest działalność agroturystyczna?

Do działalności agroturystycznej nie stosuje się ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jaka jest definicja działalności agroturystycznej?

Pomysł na biznes motoryzacyjny

Problemy na rynku motoryzacyjnym wcale nie oznaczają, że założenie firmy w tej branży jest nieopłacalne. Warto przeanalizować obecną sytuację na rynku i znaleźć swoją niszę. Dobrym pomysłem na biznes może okazać się założenie myjni samochodowej lub komisu samochodowego.

Delikatny spadek bezrobocia w marcu 2013

Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej bezrobocie w marcu br. wyniosło 14,3 proc., wobec 14,4 proc. w lutym.

Wniosek o wpis do CEIDG - kiedy jest poprawny?

Wpisy do CEIDG następują na podstawie wniosku. Wniosek o wpis do CEIDG musi być złożony przez osobę uprawnioną oraz być poprawny w sensie formalnym. Kiedy wniosek do CEIDG jest prawidłowy?

Działalność gospodarcza - zakres definicji

Definicję działalności gospodarczej można znaleźć m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Jaki jest zakres tej definicji?

Obowiązek posiadania rachunku bankowego przez przedsiębiorcę

Przedsiębiorcy mają obowiązek posługiwać się rachunkiem bankowym w zakresie prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Przesądza o tym ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Czy każdy przedsiębiorca musi posiadać rachunek bankowy?

Konkurs na pomysł - weź udział w IV edycji konkursu dla studentów

„Konkurs na pomysł” to propozycja Kancelarii Prawno-Patentowej Jarzynka i Wspólnicy dla studentów, łącząca w sobie możliwość rozwinięcia talentów z okazją do uzyskania praw w zakresie własności intelektualnej.

REKLAMA