REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zobowiązanie do usług serwisowych jako nieuczciwe praktyki rynkowe

Praktyki rynkowe są takim działaniem lub zaniechaniem przedsiębiorcy lub sposobem postępowania, oświadczeniem albo informacją handlową, w tym również reklamą i marketingiem, które są bezpośrednio związane z promocją lub nabyciem produktu przez konsumenta.

Zdolność kredytowa przedsiębiorstwa

Firmy w celu realizowania przedsięwzięć potrzebują źródeł finansowania. Możemy do nich zaliczyć zarówno źródła wewnętrzne i zewnętrzne.

Zasady wydawania decyzji w sprawach koncentracji

Zgodę na przeprowadzenie koncentracji, w następstwie której konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, wydaje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Ceny złota windują w górę

Na rynku surowców zmienne nastroje. Mocno zniżkują ceny ropy naftowej i miedzi, złoto natomiast idzie ostro w górę. Dziś (8 czerwca br.) jego ceny ustanowiły nowy rekord wszech czasów. Ten poprzedni z połowy maja nie przetrwał nawet miesiąca. Tuż przed południem pękła bariera 1250 dolarów za uncję.

REKLAMA

Jak uniknąć błędów przy tworzeniu polityki cenowej firmy

Właściwe ustalanie poziomu cen produktów i usług jest jednym z warunków przetrwania i rozwoju przedsiębiorstwa. Ceny muszą umożliwiać skuteczne konkurowanie, jednocześnie świadcząc o wartości oferowanych produktów i zapewniając firmie maksymalny poziom zysków.

Firmy stawiają na telefonię internetową

Telefonia internetowa to nie tylko realizowanie i odbieranie połączeń, ale całe spektrum ciekawych zastosowań. Lista usług VoIP, które mogą usprawnić funkcjonowanie biura, jest bardzo długa. Firmy coraz chętniej po nie sięgają, dostosowując ich liczbę i zakres do swoich bieżących potrzeb.

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

Roszczenia z umowy zlecenia przedawniają się z reguły według zasad ogólnych. Jednak, co do szczególnych roszczeń wynikających z tej umowy, ustawodawca przewidział krótszy termin przedawnienia, wynoszący dwa lata. Jakie roszczenia i w jakich przypadkach przedawnią się wcześniej?

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

Roszczenia z umowy zlecenia przedawniają się z reguły według zasad ogólnych. Jednak, co do szczególnych roszczeń wynikających z tej umowy, ustawodawca przewidział krótszy termin przedawnienia, wynoszący dwa lata. Jakie roszczenia i w jakich przypadkach przedawnią się wcześniej?

REKLAMA

Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło

Przepisy Kodeksu cywilnego określają ogólne terminy przedawnienia roszczeń, które co do zasady, gdy przepis szczególny nie stanowi inaczej wynoszą aż 10 lat. Przy czym w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej terminy przedawnienia roszczeń są znacznie krótsze i wynoszą 3 lata. Dodatkowo, w przypadku gdy roszczenie wynika z umowy o dzieło termin przedawnienia jeszcze bardziej ulega skróceniu.

Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło

Przepisy Kodeksu cywilnego określają ogólne terminy przedawnienia roszczeń, które co do zasady, gdy przepis szczególny nie stanowi inaczej wynoszą aż 10 lat. Przy czym w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej terminy przedawnienia roszczeń są znacznie krótsze i wynoszą 3 lata. Dodatkowo, w przypadku gdy roszczenie wynika z umowy o dzieło termin przedawnienia jeszcze bardziej ulega skróceniu.

Ograniczenie działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu umowy agencyjnej

Z umową agencyjną wiąże się ustawowy obowiązek każdej ze stron do zachowania lojalności wobec drugiej strony umowy. Z obowiązku tego można także wyprowadzić twierdzenie, że agenta obowiązuje w czasie trwania umowy agencyjnej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej w stosunku do dającego zlecenie. Czy można wprowadzić także zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez agenta po rozwiązaniu umowy agencyjnej ?

Ograniczenie działalności konkurencyjnej po rozwiązaniu umowy agencyjnej

Z umową agencyjną wiąże się ustawowy obowiązek każdej ze stron do zachowania lojalności wobec drugiej strony umowy. Z obowiązku tego można także wyprowadzić twierdzenie, że agenta obowiązuje w czasie trwania umowy agencyjnej zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej w stosunku do dającego zlecenie. Czy można wprowadzić także zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej przez agenta po rozwiązaniu umowy agencyjnej?

Wynagrodzenie w umowie o dzieło

W umowie o dzieło wystarczy, że strony wskażą jedynie podstawę do ustalenia wynagrodzenia należnego dla przyjmującego zamówienie, bowiem przepisy prawa określają, że wskazanie konkretnej kwoty nie jest konieczne. Określenie wynagrodzenia za dzieło z góry, wydaje się być często zawodne, zwłaszcza w przypadku, gdy zajdzie konieczność przeprowadzenia prac, które nie były przewidziane w zestawieniu prac.

Co zrobić gdy zamówione dzieło ma wady?

W umowie o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, zamawiający zaś do zapłaty za to dzieło. Co można zrobić, gdy zamówione dzieło ma wady?

Ostrzejsze kary za pedofilę

Zaostrzenie kar za pedofilię i farmakologiczne leczenie pedofilów, a także m.in. karalność za sprzedaż przedmiotów zawierających treści totalitarne przewiduje tzw. duża nowelizacja kodeksów, która we wtorek weszła w życie. Na mocy dużej nowelizacji złagodzone zostaną natomiast kary za pomówienie.

Więźniowie włączyli się do walki z powodzią

W akcji powodziowej oraz przy usuwaniu skutków powodzi uczestniczą 74 jednostki organizacyjne Służby Więziennej.

Charytatywny sms zostanie zwolniony z VAT

SMS przesyłany na cele charytatywne, który obecnie podlega 22-proc. podatkowi, zostanie zwolniony z VAT.

Składając korektę deklaracji należy podać przyczynę

Złożone przez podatnika pisemne uzasadnienie przyczyn korekty deklaracji usprawnia proces weryfikacji złożonej korekty.

Pracodowacy są gotowi do zwiększenia zatrudnienia

Pracodawcy są optymistycznie nastawieni do zatrudniania nowych pracowników. Największe perspektywy zatrudnienia są w branże budowlanej - wynika z Barometru Manpower Perspektywy Zatrudnienia.

Spadek bezrobocia jest tymczasowy

Stopa bezrobocia wyniosła na koniec maja 2010 roku 12 proc., wobec 12,3 proc. w kwietniu, czyli była niższa o 0,3 pkt proc. W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten obniżył się o 0,2 pkt (z 10,9 do 10,7 proc.). W maju bezrobocie było niższe we wszystkich województwach – podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Ekonomiści spodziewali się poprawy, jednak PKB rośnie zbyt wolno, by mówić o stabilizacji.

Zorientowanie na proces jako styl osobowości w zarządzaniu

Styl osobowości rozumiany jest jako zespół cech przysługujących podmiotowi sprawującemu funkcje kierownicze, które wskazują sposób sprawowania przez niego funkcji władczych w organizacji.

Zorientowanie na idee jako styl osobowości w zarządzaniu

Styl osobowości ;rozumiany jest jako zespół cech przysługujących podmiotowi sprawującemu funkcje kierownicze, które wskazują sposób sprawowania przez niego funkcji władczych w organizacji.

Znak towarowy

Znakiem towarowym nazywamy każde oznaczenie, które może zostać przedstawione w sposób graficzny.

Zgłoszenie znaku towarowego przez przedsiębiorcę

Zgłaszając w sposób prawidłowy znak towarowy wymagane jest jego należyte określenie oraz wskazanie towarów, dla których znak ten jest przeznaczony.

Zasady skutecznej reklamy firmy

Reklama jest podstawowym narzędziem służącym zwiększaniu zainteresowania produktem. Specjaliści od tego środka perswazji stosują określone metody socjotechniczne.

Zasady dokonywania zgłoszeń do Urzędu Patentowego

Dokonywanie zgłoszenia w Urzędzie Patentowym podlega zasadom wskazanym w prawie własności przemysłowej.

Czy wiesz jak zawrzeć umowę faktoringu?

Umowa faktoringu nie jest regulowana przez szczególne przepisy Kodeksu cywilnego. Możliwość jej zawarcia wynika z zasady swobody umów sformułowanej w art. 3531 Kodeksu cywilnego.

Znak towarowy II

Znakiem towarowym nazywamy każde oznaczenie, które może zostać przedstawione w sposób graficzny. Warunkiem jest, aby oznaczenie to umożliwiało odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa.

Zaangażowanie i konsekwencja w pracy a firma

Komunikowanie w miejscu pracy wiąże się z oddziaływaniem na siebie jednostek. Wzajemne oddziaływanie doprowadza do stworzenia sytuacji, w której jednostka może być wykorzystywana przez inną.

Czy wiesz jak powinna wyglądać umowa darowizny?

Darowizna jest umową nazwaną, która została uregulowana w przepisach prawa cywilnego. Ma ona na celu nieodpłatne przysporzenie obdarowanego z jednoczesnym uszczupleniem majątku darczyńcy.

Czy wiesz jak budować relacje z pracownikami w firmie?

Podstawą działania ludzkiego jest komunikowanie się. Przedsiębiorstwo, jako że stanowi efekt pracy człowieka zostaje tworzone oraz rozwijane za pomocą wzajemnego porozumiewania się.

Uprawnienia twórcy według prawa własności przemysłowej

Prawo własności przemysłowej jest określa zakres uprawnień przysługujący twórcom. Prawa te pośrednio wyznaczają zakres regulacji ustawowej.

Czy wiesz jak wygląda umowa faktoringu?

Umowa faktoringu jest umową nienazwana i nie jest regulowana przez szczególne przepisy Kodeksu cywilnego. Uznaje się ją za umowę łączącą zróżnicowane elementy.

Towarzystwo ubezpieczeniowe jako uczestnik leasingu

Umowa leasingu z uwagi na swój charakter powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Typy zachowań w przedsiębiorstwie

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, ale też przeciętny pracownik firmy powinien zdawać sobie sprawę ze zróżnicowania, jakie cechuje każdego człowieka.

Czy wiesz jak powinna wyglądać treść umowy faktoringu?

Przedmiotem umowy faktoringu jest przelew wierzytelności. Dopuszczalne jest umieszczanie w niej określonych klauzul.

Czy wiesz jak oglądają strony umowy forfaitingu?

Umowa forfaitingu polega na umożliwieniu zbywcy wierzytelności uzyskanie odpowiedniego kapitału w szybkim tempie w drodze zobowiązania się jednej strony do dostarczenia wierzytelności.

Czy wiesz jak wyglądają strony umowy faktoringu?

Umowa faktoringu jest umową nienazwaną i nie jest regulowana przez szczególne przepisy Kodeksu cywilnego.

Sprzeciw od decyzji Urzędu Patentowego przy znaku międzynarodowym

Uprawnionemu przysługuje prawo sprzeciwu wobec decyzji odmownej wydanej przez Urząd Patentowy w przedmiocie udzielenia praw ochronnych na międzynarodowy znak towarowy.

Społeczny dowód słuszności metodą wpływu społecznego

Zasady komunikowania się w miejscu pracy wpływają na efektywność działania firmy. Wzajemne oddziaływanie doprowadza do stworzenia sytuacji, w której jednostka może być wykorzystywana przez inną.

Rodzaje leasingu

Umowa leasingu to zobowiązanie się finansującego do nabycia rzeczy od zbywcy na określonych zasadach oraz oddania tej rzeczy do używania korzystającemu.

Reguły strategii marketingowej przedsiębiorstwa

Każde działanie, które ma wydarzyć się w gospodarce wolnorynkowej powinno zostać dokładnie przemyślane i zaplanowane, by zminimalizować ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych sytuacji na rynku.

Reguła wzajemności w miejscu pracy

Zasady komunikowania się w miejscu pracy wpływają na efektywność działania firmy. Wzajemne oddziaływanie doprowadza do stworzenia sytuacji, w której jednostka może być wykorzystywana przez inną.

Reguła niedostępności zasadą promowania wyrobów firmy

Zasady komunikowania się w miejscu pracy wpływają na efektywność działania firmy. Wzajemne oddziaływanie doprowadza do stworzenia sytuacji, w której jednostka może być wykorzystywana przez inną.

Spada stopa bezrobocia

Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca kwietnia) wyniosła w maju 2010 roku 12 proc. i w porównaniu do kwietnia br. spadła o 0,3 punktu procentowego. W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten obniżył się o 0,2 punktu (z 10,9 proc. do 10,7 proc.).

Europejska Nagroda Przedsiębiorczości dla Urzędu Pracy w Nysie

Europejską Nagrodę Przedsiębiorczości w kategorii „Nagroda za przedsiębiorczość odpowiedzialną i wspierającą włączenie społeczne” zdobył projekt „Budowa domów poprzez system szkoleń osób bezrobotnych” realizowany przez Powiatowy Urząd Pracy w Nysie. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się pod koniec maja br. w Madrycie.

KRN zaskarżyła przepisy o aplikacji notarialnej

Krajowa Rada Notarialna zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepisy o aplikacji notarialnej, ze względu na to, iż w ubiegłym roku samorząd miał kłopoty ze znalezieniem patronów dla aplikantów, ze względu na zbyt dużą ilość osób przyjętych.

RPO o zmianach instytucji ubezwłasnowolnienia

Stanisław Trociuk, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich  wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w sprawie kształtu instytucji ubezwłasnowolnienia w polskim systemie prawnym.

Mundurowi uciekają na emeryturę

Funkcjonariusze i żołnierze posiadający uprawnienia emerytalne składają wnioski o odejście ze służby. Związkowcy grożą akcjami protestacyjnymi przeciwko rządowym planom reformy emerytalnej.

Nowe aukcje monet NBP

Po beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki, 7 czerwca br rozpoczęły się aukcje złotych i srebrnych monet kolekcjonerskich NBP, upamiętniających 25. rocznicę męczeńskiej śmierci kapłana.

REKLAMA