reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Zalety samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej

Zalety samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej może wiązać się z założeniem spółki

lub jednoosobowym prowadzeniem firmy. Zdecydowanie się na jedno z tych rozwiązań powoduje jednocześnie ograniczenie katalogu form prawnych założenia przedsiębiorstwa.

Podstawową zaletą samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej jest fakt, że to właściciel takiej firmy jako jedyny i niezależny względem innych podejmuje decyzje dotyczące przyszłej działalności jak i w sprawach bieżących. To on planuje, zarządza oraz kontroluje przedsiębiorstwo i nie ponosi za to odpowiedzialności, jaka by na nim ciążyła przed wspólnikami.

Pozytywnym aspektem tego sposobu prowadzenia działalności jest również brak narzucanych odgórnie ograniczeń w realizowaniu wyjściowego pomysłu biznesowego. Ewentualne zmiany profilu działalności i ryzykowne decyzje nie wymagają nierzadko czasochłonnych uzgodnień.

Kolejną zaletą jest brak skomplikowanych zasad rozliczeń podatkowych z uwagi na mniej złożone niż w przypadku spółek formy prawne działalności. Nawet przy występowaniu w obrocie jako osoba fizyczna z własną firmą brak jest odgórnych granic rozwojowych dla przedsiębiorcy.

W przypadku korzystania z omawianego rozwiązania należy liczyć się jednak z możliwością wystąpienia problemów finansowych w zakresie pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności (z uwagi na np. sposoby udzielania kredytów przez banki). Jednak i w tym przypadku możliwe jest korzystanie z dotacji przeznaczonych tylko dla samodzielnych przedsiębiorców.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zalety samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej
Zalety samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama