Zdolność kredytowa przedsiębiorstwa
REKLAMA
REKLAMA
Przez źródła wewnętrzne rozumie się zarówno wypracowany zysk oraz wzrost kapitału własnego. Źródła zewnętrzne to kredyt kupiecki i bankowy. W odniesieniu do tego ostatniego istotnym dla przedsiębiorcy pojęciem jest zdolność kredytowa.
REKLAMA
Zdolność kredytowa oznacza znajdujące się po stronie podmiotu gospodarczego możliwości terminowego spłacenia zaciągniętego zobowiązania, występującego w postaci kredytu lub pożyczki, wraz z odsetkami. Brak zdolności kredytowej sygnalizuje podmiotowi, do którego przedsiębiorca zwraca się o finansowanie, niewystarczający stopień wiarygodności spłaty późniejszego zadłużenia.
Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców
Wysoka zdolność kredytowa stawia z kolei prowadzących działalność w pozytywnym świetle z punktu widzenia perspektywy zwrotu uzyskanych środków i zapłaty od nich odsetek.
Banki w celu dokonania precyzyjnej oceny zdolności kredytowej wykorzystują analizę jakościową, ilościową oraz punktową. Wszystkie one sprowadzają się do przypisywania klientowi, na podstawie zgromadzonych przez bank danych, określonych cech lub punktów przekładających się na wysokość ewentualnego finansowania. Panuje zasada, że im wyższa zdolność, tym więcej środków do pozyskania.
Do obliczania zdolności kredytowej służy wiele tzw. kalkulatorów zdolności, ale mogą też tego dokonać pracownicy poszczególnych banków oraz doradcy finansowi.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA