reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Nieuczciwe praktyki rynkowe

Nieuczciwe praktyki rynkowe

Praktyki rynkowe są takim działaniem lub zaniechaniem przedsiębiorcy lub sposobem postępowania, oświadczeniem albo informacją handlową, w tym również reklamą i marketingiem, które jest bezpośrednio związane z promocją lub nabyciem produktu przez konsumenta.

Zagadnienie nieuczciwych praktyk rynkowych reguluje ustawa z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Praktyka rynkowa wówczas jest nieuczciwa, gdy stosowana przez przedsiębiorców wobec konsumentów jest sprzeczna z dobrymi obyczajami oraz w istotny sposób zniekształca albo może zniekształcić zachowanie rynkowe przeciętnego konsumenta zarówno przed zawarciem umowy odnoszącej się do produktu, jak również w trakcie jej zawierania czy też po jej zawarciu.

Polecamy: Prawa konsumenta przy nieuczciwych praktykach rynkowych

Jako nieuczciwą określa się szczególnie taką praktykę rynkową, która jest wprowadzającą w błąd, jak również praktykę agresywną. Również stosowanie kodeksu dobrych praktyk, który jest sprzeczny z prawem może prowadzić do uznania go za praktyk nieuczciwą o ile spełnia wyżej wskazane przesłanki.

Za nieuczciwą praktykę rynkową uznaje się również prowadzenie działalności gospodarczej w formie systemu konsorcyjnego, a także działanie polegające na organizowaniu grupy z udziałem konsumentów w celu finansowania zakupu w systemie konsorcyjnym.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nieuczciwe praktyki rynkowe
Nieuczciwe praktyki rynkowe

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama