Nieuczciwe praktyki rynkowe
REKLAMA
REKLAMA
Zagadnienie nieuczciwych praktyk rynkowych reguluje ustawa z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.
REKLAMA
Praktyka rynkowa wówczas jest nieuczciwa, gdy stosowana przez przedsiębiorców wobec konsumentów jest sprzeczna z dobrymi obyczajami oraz w istotny sposób zniekształca albo może zniekształcić zachowanie rynkowe przeciętnego konsumenta zarówno przed zawarciem umowy odnoszącej się do produktu, jak również w trakcie jej zawierania czy też po jej zawarciu.
Polecamy: Prawa konsumenta przy nieuczciwych praktykach rynkowych
REKLAMA
Jako nieuczciwą określa się szczególnie taką praktykę rynkową, która jest wprowadzającą w błąd, jak również praktykę agresywną. Również stosowanie kodeksu dobrych praktyk, który jest sprzeczny z prawem może prowadzić do uznania go za praktyk nieuczciwą o ile spełnia wyżej wskazane przesłanki.
Za nieuczciwą praktykę rynkową uznaje się również prowadzenie działalności gospodarczej w formie systemu konsorcyjnego, a także działanie polegające na organizowaniu grupy z udziałem konsumentów w celu finansowania zakupu w systemie konsorcyjnym.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.