Czy wiesz na czym polega umowa agencyjna?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa agencyjna polega na zobowiązaniu się przyjmującego zlecenie (agenta) do stałego pośrednictwa w zakresie zawierania umów z klientami na rzecz przedsiębiorcy dającego zlecenie albo do zawierania ich w jego imieniu, w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej oraz za wynagrodzeniem.
REKLAMA
Strony umowy Stronami umowy są dający zlecenie (zleceniodawca) oraz przyjmujący zlecenie (agent). Agent zawsze musi być przedsiębiorcą. Mogą nim być również fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą. Dający zlecenie również, co do zasady, powinien być przedsiębiorcą. Wyjątkowo jednak zleceniodawcą może być podmiot, który nie posiada tego statusu.
Polecamy: Czego nie wolno robić, chroniąc swoją firmę przed konkurencją
REKLAMA
Zawarcie umowy Umowa ta może zostać zawarta na ogólnych zasadach przewidzianych przez prawo cywilne. Właściwym będzie zarówno tryb przetargu i aukcji, negocjacji oraz oferty i jej przyjęcia. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej jednakże nie jest to koniecznością.
Przedmiot umowy Przedmiotem umowy agencyjnej może być działalność dwojakiego rodzaju. Pierwsza z nich to stwarzanie przez agenta możliwości zawierania umów za prowizję, a druga polega na zobowiązaniu do zawierania umów określonego typu w imieniu zleceniodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.