reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz na czym polega umowa agencyjna?

Czy wiesz na czym polega umowa agencyjna?

Umowa agencyjna jest jedną z umów cywilnoprawnych należących do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których co najmniej jedna ze stron jest przedsiębiorcą.

Umowa agencyjna polega na zobowiązaniu się przyjmującego zlecenie (agenta) do stałego pośrednictwa w zakresie zawierania umów z klientami na rzecz przedsiębiorcy dającego zlecenie albo do zawierania ich w jego imieniu, w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej oraz za wynagrodzeniem.

Strony umowy Stronami umowy są dający zlecenie (zleceniodawca) oraz przyjmujący zlecenie (agent). Agent zawsze musi być przedsiębiorcą. Mogą nim być również fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą. Dający zlecenie również, co do zasady, powinien być przedsiębiorcą. Wyjątkowo jednak zleceniodawcą może być podmiot, który nie posiada tego statusu.

Polecamy: Czego nie wolno robić, chroniąc swoją firmę przed konkurencją

Zawarcie umowy Umowa ta może zostać zawarta na ogólnych zasadach przewidzianych przez prawo cywilne. Właściwym będzie zarówno tryb przetargu i aukcji, negocjacji oraz oferty i jej przyjęcia. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej jednakże nie jest to koniecznością.

Przedmiot umowy Przedmiotem umowy agencyjnej może być działalność dwojakiego rodzaju. Pierwsza z nich to stwarzanie przez agenta możliwości zawierania umów za prowizję, a druga polega na zobowiązaniu do zawierania umów określonego typu w imieniu zleceniodawcy.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz na czym polega umowa agencyjna?
Czy wiesz na czym polega umowa agencyjna?

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama