| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Wniosek o ogłoszenie upadłości

Wniosek o ogłoszenie upadłości

Dłużnik musi złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości w ciągu dwóch tygodni od zaistnienia podstawy do ogłoszenia upadłości. Struktura wniosku określona została przez ustawodawcę.

Wniosek zbudowany jest z pięciu podstawowych części. Pierwsza z nich zawiera m.in. dane osobowe dłużnika, jego firmę lub nazwę, a w przypadku spółek osobowych lub osób prawnych także reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni. Druga część obligatoryjnie wskazuje oznaczenie miejsca, w którym zlokalizowane jest przedsiębiorstwo lub pozostały majątek dłużnika. Część trzecia wskazuje wyszczególnione okoliczności pozwalające na uzasadnienie wniosku oraz ich uprawdopodobnienie. Kolejnym elementem obligatoryjnym pozostaje zawarcie informacji o uczestnictwie dłużnika w systemie płatności lub systemie rozrachunku papierów wartościowych określonego rodzaju. Ostatnia część formułuje odpowiedź na pytanie czy dłużnik pozostaje spółką publiczna danego typu.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

W przypadku, gdy wnioskodawcą pozostaje dłużnik będący przedsiębiorcą wpisanym do rejestru, wówczas niezbędnym staje się dołączenie odpisu z tego rejestru.

W sytuacji, gdy jako składający wniosek występuje wierzyciel, nie składa się informacji o uczestnictwie dłużnika w systemie płatności lub systemie rozrachunku papierów wartościowych.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o ogłoszenie upadłości
Wniosek o ogłoszenie upadłości

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »