reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Zakaz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

Zakaz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

Zgodnie z regulacjami ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów są zakazane.

Praktyka naruszająca zbiorowe interesy konsumentów oznacza nic innego, jak godzące w działanie przedsiębiorcy, które nie jest bezprawne.

Będą to w szczególności: działania polegające na stosowaniu takich postanowień wzorców umów, które zostały wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone; czynności polegające na naruszaniu obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji; nieuczciwe praktyki rynkowe lub czyny nieuczciwej konkurencji.

Należy zauważyć, iż suma indywidualnych interesów konsumentów nie jest traktowana i postrzegana jako zbiorowy interes konsumentów. Jego ochrona nie wyłącza Ochrony, która jest rezultatem wykładni innych aktów prawnych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na przepisy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym i przepisy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Polecamy: Kim jest „przeciętny konsument”?

Do wydawania decyzji w przedmiocie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów właściwy jest Prezes UOKIK. Czyni on to w przypadku stwierdzenia naruszenia zakazu, mając możliwość wpisania w treści decyzji m.in. oznaczenia środków do usunięcia stałych skutków naruszenia interesów konsumentów, a także zobowiązanie przedsiębiorcy do złożenia określonych oświadczeń.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zakaz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów
Zakaz praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BG TAX & LEGAL

Spółka BG TAX & LEGAL od 2015 r. świadczy usługi profesjonalnego doradztwa podatkowego na rzecz średnich i dużych przedsiębiorstw, specjalizując się w bieżącym doradztwie podatkowym, jak i transakcyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama