| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Współpraca firmy z fundacjami

Współpraca firmy z fundacjami

Prowadzenie firmy wymaga współpracy z wieloma podmiotami występującymi w obrocie. Należą do nich również fundacje.

Z punktu widzenia współpracy gospodarczej z fundacjami można wskazać dwa ich rodzaje. Pierwszy z nich to fundacje non profit, których statut zakazuje prowadzenia działalności gospodarczej lub milczy na ten temat. W rezultacie nie mogę one prowadzić wspomnianej działalności, a ich majątek tworzony jest wyłącznie z m.in. darowizn, zapisów i spadków.

Drugi rodzaj to fundacje not for profit prowadzące działalność, ale zobowiązane do przekazania wszystkich zysków na działalność statutową i mogące podejmować współpracę gospodarczą z występującymi w obrocie firmami.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Fundacje są specyficznym z uwagi na charakter działalności kręgiem podmiotów. Podstawą ich działalności jest ustawa o fundacjach. Do cech wyróżniających należy zaliczyć przede wszystkim realizację celów o charakterze publicznym wskazanych przez fundatora, na rzecz nieograniczonej grupy adresatów.

Filarem fundacji jako osób prawnych jest majątek, a nie członkowie, a także cel publiczny oraz struktura organizacyjna. Cel utworzenia musi mieć charakter społecznie lub gospodarczo użytecznego np. ochrona zdrowia, kultura i sztuka lub, bardziej szczegółowo, działanie na rzecz pomocy dzieciom dotkniętym ciężkimi chorobami. Dodatkowo powinien on być zgodny z podstawowymi interesami RP.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »