Wygaśnięcie decyzji Prezesa UOKIK w przedmiocie koncentracji
REKLAMA
REKLAMA
Prezes UOKIK wydaje w drodze decyzji zgodę, aby dokonać można było koncentracji, w sytuacji gdy konkurencja na danym rynku nie zostanie w dużym stopniu ograniczona (ustawa używa terminu „istotnie”). Koncentracja nie może w szczególności doprowadzić do powstania lub umocnienia pozycji dominującej.
REKLAMA
Wygaśnięcie decyzji nastąpi, jeżeli w ciągu 2 lat od dnia jej wydania koncentracja nie zostanie dokonana. Na wniosek przedsiębiorcy uczestniczącego w procesie koncentracji Prezes UOKIK może dokonać przedłużenia terminu o rok, gdy przedsiębiorca wykaże, że nie nastąpiła zmiana okoliczności.
Polecamy: Jakie są koszty uzyskania przychodu przy faktoringu?
W jej wyniku koncentracja może doprowadzić do istotnych ograniczeń konkurencji na rynku. Przedłużenie to następuje w drodze postanowienia.
Przed wydaniem przez wskazany organ postanowienia w przedmiocie terminu, może on (Prezes UOKIK) przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. W sytuacji, w której zostanie wydane postanowienia o odmowie przedłużenia terminu, dokonanie koncentracji jego upływie podlega obowiązkowi zgłoszenia zamiaru koncentracji. Niezbędne będzie wówczas uzyskanie zgody na jej przeprowadzenie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.