reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Lewiatan: indeks biznesu odnotował korektę

Lewiatan: indeks biznesu odnotował korektę

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w maju odnotował jednopunktową korektę w dół do w notowaniu kwartalnym i w notowaniu rocznym.

Ostatnie spadki sprzedaży detalicznej nie wróżą łatwego utrzymania stabilnego popytu globalnego, tym bardziej, że przedsiębiorstwa wyraźnie wstrzymują się z inwestycjami. Na szczęście obserwujemy odwrócenie spadkowej tendencji w dynamice popytu konsumpcyjnego, co jest związane z powrotem dodatniej dynamiki funduszu płac.

Nadzieję budzi też wzrost napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Utrzymanie dynamiki wzrostu z I. kwartału w kolejnych kwartałach tego roku wydaje się bardzo trudne, chociaż nie niemożliwe.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan, po wyraźnej poprawie w ub. miesiącu, odnotował teraz jednopunktową korektę w dół do 41 pkt. w notowaniu kwartalnym i do 43 pkt. w notowaniu rocznym. Indeks roczny niewiele wyprzedza bieżący indeks kwartalny, co skłania raczej do ostrożnej prognozy dalszej poprawy koniunktury w tym roku. Osiągnięte w I. kwartale tempo wzrostu trudno będzie poprawić, gdyż w bieżącym kwartale czeka nas raczej spowolnienie, czego zapowiedzią mogą być obniżenie tempa sprzedaży detalicznej i nagłe załamanie inwestycji.

Ożywienie produkcji przemysłu i sprzedaży detalicznej, obserwowane zwłaszcza w końcówce pierwszego kwartału, może się nie utrzymać z powodu niekorzystnych zjawisk pogodowych w kraju i nowych ognisk kryzysowych w finansach międzynarodowych związanych z nadmiernym zadłużeniem niektórych krajów Eurolandu.

Wprawdzie dynamika produkcji sprzedanej przemysłu rośnie już od pół roku, jednak ostatnie spadki sprzedaży detalicznej nie wróżą łatwego utrzymania stabilnego popytu globalnego, tym bardziej że przedsiębiorstwa wyraźnie wstrzymują się z inwestycjami, a koniunktura u naszych partnerów handlowych zagranicą nie bardzo się poprawia.

Produkcja przemysłowa w dużej mierze była dotąd napędzana eksportem i odtwarzaniem zapasów. To drugie ma swoje granice, a dalsze wzmocnienie eksportu zależy od poprawy koniunktury na świecie. Możemy bardziej liczyć na poprawę popytu konsumpcyjnego, ale to raczej w drugiej połowie roku, gdy utrwali się notowane od dwóch miesięcy dodatnie tempo wzrostu funduszu płac

Polecamy: Mała firma Wieszjak.pl 

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Pluta

analityk w Departamencie Analiz TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama