| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz na czym polega umowa leasingu?

Czy wiesz na czym polega umowa leasingu?

Umowa leasingu jest jedną z umów cywilnoprawnych należących do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których co najmniej jedna ze stron jest przedsiębiorcą.

Umowa leasingu polega na zobowiązaniu się finansującego do nabycia rzeczy od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych umowie oraz oddania tej rzeczy do używania korzystającemu. Jednocześnie korzystający zobowiązuje się do ratalnej zapłaty finansującemu wynagrodzenia co najmniej równego cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy.

Strony umowy - stronami umowy są finansujący (dawny leasingodawca) oraz korzystający (dawny leasingobiorca). Umowa leasingu jest umową dwustronna niezależnie od uczestnictwa w niej innych podmiotów np. banków. Finansującym jest zawsze przedsiębiorca, czyli każda osoba fizyczna, prawna oraz jednostka nieposiadająca osobowości prawnej prowadząca przedsiębiorstwo. Korzystający nie musi być przedsiębiorcą.

Polecamy: Co z VAT-em przy leasingu?

Zawarcie umowy - umowa ta może zostać zawarta na ogólnych zasadach przewidzianych przez prawo cywilne. Właściwym będzie zarówno tryb przetargu i aukcji, negocjacji oraz oferty i jej przyjęcia. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Przedmiot umowy - przedmiotem umowy leasingu nie mogą być prawa, a jedynie rzeczy. Dotyczy to zarówno nieruchomości jak i ruchomości, które są oznaczone co do gatunku, jak również co do tożsamości.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz na czym polega umowa leasingu?
Czy wiesz na czym polega umowa leasingu?

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »