Czy wiesz na czym polega umowa leasingu?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa leasingu polega na zobowiązaniu się finansującego do nabycia rzeczy od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych umowie oraz oddania tej rzeczy do używania korzystającemu. Jednocześnie korzystający zobowiązuje się do ratalnej zapłaty finansującemu wynagrodzenia co najmniej równego cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy.
REKLAMA
Strony umowy - stronami umowy są finansujący (dawny leasingodawca) oraz korzystający (dawny leasingobiorca). Umowa leasingu jest umową dwustronna niezależnie od uczestnictwa w niej innych podmiotów np. banków. Finansującym jest zawsze przedsiębiorca, czyli każda osoba fizyczna, prawna oraz jednostka nieposiadająca osobowości prawnej prowadząca przedsiębiorstwo. Korzystający nie musi być przedsiębiorcą.
Polecamy: Co z VAT-em przy leasingu?
REKLAMA
Zawarcie umowy - umowa ta może zostać zawarta na ogólnych zasadach przewidzianych przez prawo cywilne. Właściwym będzie zarówno tryb przetargu i aukcji, negocjacji oraz oferty i jej przyjęcia. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
Przedmiot umowy - przedmiotem umowy leasingu nie mogą być prawa, a jedynie rzeczy. Dotyczy to zarówno nieruchomości jak i ruchomości, które są oznaczone co do gatunku, jak również co do tożsamości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.