REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost średniej powierzchni mieszkań oddawanych do użytku

Katarzyna Siwek
Specjalista Home broker

REKLAMA

Kwiecień br. przyniósł niespodziewany wzrost średniej powierzchni mieszkań deweloperskich oddawanych do użytku.

Wyniosła aż 74,1 m kw. To najwięcej od listopada 2007 r. i jednocześnie o ponad 22 metry więcej, niż chcą przeciętnie kupić nabywcy.
Kwietniowe dane GUS wskazują na ponowny i to znaczący wzrost przeciętnej powierzchni mieszkań oddawanych przez deweloperów. W stosunku do marca średni metraż podniósł się aż o 11,6 m kw. Jednocześnie dane pokazują, że odnotowany w marcu spadek do 62,5 m kw. nie był trwałym zjawiskiem wskazującym na dopasowywanie popytu i podaży na rynku.

REKLAMA

Poszukiwany metraż – niespełna 52 m kw

Z badań Home Broker wynika tymczasem, że w największych miastach Polski kupujący poszukują obecnie mieszkań o średniej powierzchni 51,7 m kw. (rynek pierwotny i wtórny). Niedopasowanie popytu i podaży przekracza więc 22 metry wobec 11,3 metra w marcu. Przeciętny poszukiwany metraż jest dosyć stabilny. W tym roku zwiększył się tylko minimalnie, z 50,4 m kw. na koniec grudnia.

Miasto

Średni preferowany metraż

gru-09

sty-10

lut-10

mar-10

kwi-10

Kraków

47,6

47,2

50,9

48,5

50,1

Poznań

50,8

53,2

50,9

52,2

48,1

Warszawa

50,1

53,5

49,9

51,3

52,4

Wrocław

54,7

53,8

51,8

53,1

54,7

Średnia ważona

50,4

52,6

50,5

51,2

51,7

Źródło: Home Broker

 

 

 

 

Mniej mieszkań

Istotny wzrost przeciętnego metrażu nowych mieszkań deweloperskich to skutek zmiany struktury podaży. W kwietniu nastąpił wyraźny spadek liczby oddawanych mieszkań tego typu – do 3,6 tys. z 5,5 tys. w marcu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W mniejszej o ponad jedną trzecią puli oddanych lokali nastąpił wzrost odsetka większych mieszkań. Jest to prawdopodobnie efekt zakończenia inwestycji rozpoczętych w stosunkowo odległym okresie, bądź też kumulacji oddań projektów typowo apartamentowych, o dużych powierzchniach.

Duża rozbieżność między wynikami marcowymi i kwietniowymi powoduje, że trzeba poczekać na kolejne dane, aby ocenić czy oferta deweloperów dostosowuje się do popytu, czy też coraz bardziej od niego odbiega. Średnia z czterech pierwszych miesięcy tego roku w stosunku do danych z całego 2009 roku wskazuje na tę drugą tendencję. 

Polecamy: Komentarze rynkowe Wieszjak.pl

Mniejsze lokale spółdzielcze

Bardziej klarowną sytuację mamy w przypadku mieszkań spółdzielczych. W kwietniu średni metraż wyniósł 59,5 m kw. i spadał trzeci miesiąc z rzędu. Problem jednak w tym, że mieszkań spółdzielczych oddawanych jest bardzo niewiele (w kwietniu 185 wobec 3,6 tys. deweloperskich).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA