reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz na czym polega umowa rachunku bankowego?

Czy wiesz na czym polega umowa rachunku bankowego?

Umowa rachunku bankowego jest jedną z umów cywilnoprawnych należących do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których co najmniej jedna ze stron jest przedsiębiorcą.

Umowa rachunku bankowego polega na zobowiązaniu się banku do przechowywania środków pieniężnych względem posiadacza rachunku przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a także, jeżeli umowa tak stanowi, do przeprowadzania rozliczeń pieniężnych na pochodzące od niego zlecenie. Przedmiotem przechowywania mogą być jedynie środki pieniężne.

Strony umowy Stronami umowy są bank oraz posiadacz rachunku bankowego. Bankiem jest zawsze osoba prawna utworzona zgodnie z regulacjami przewidzianymi przez prawo bankowe i inne ustawy. Posiadaczem rachunku bankowego może być zarówno osoba fizyczna, prawna jak i jednostka organizacyjna wyposażona w zdolność prawną.

Zmiana umowy i jej ustanie

Możliwość zmiany umowy w trakcie jej trwania jest możliwa w sytuacji, w której do czynienia mamy z dwoma zgodnymi oświadczeniami woli, zarówno banku jak i posiadacza rachunku bankowego. Rozwiązanie umowy, w przypadku zawarcia na czas nieoznaczony (nieokreślony) może nastąpić na skutek złożenia wypowiedzenia przez jedną ze stron. Bank może wypowiedzieć umowę z ważnych powodów.

Wykonanie umowy Umowa powinna zostać wykonana zgodnie z jej treścią. Wykonanie nie może być niezgodne z regulaminem bankowym, a bank musi zachować należytą staranność w działaniu.

Polecamy: Składki ZUS – obowiązkowe, ale preferencyjne

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz na czym polega umowa rachunku bankowego?
Czy wiesz na czym polega umowa rachunku bankowego?

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama