Zasady wydawania decyzji w sprawach koncentracji
REKLAMA
REKLAMA
Prezes UOKIK wydaje w drodze decyzji zgodę, aby dokonać można było koncentracji, w sytuacji gdy konkurencja na danym rynku nie zostanie w dużym stopniu ograniczona (ustawa używa terminu „istotnie”).
REKLAMA
Koncentracja nie może w szczególności doprowadzić do powstania lub umocnienia pozycji dominującej. Wyjątki, które dopuszczają dominację to przyczynienie się do rozwoju ekonomicznego lub postępu technicznego oraz pozytywny wpływ koncentracji na gospodarkę narodową.
Organ ten posiada uprawnienie do nałożenia na przedsiębiorcę zamierzającego dokonać koncentracji nałożyć obowiązku (ewentualnie przyjąć ich zobowiązanie) do zbycia całości albo części majątku przedsiębiorcy lub przedsiębiorców, a także zrzeczenia się kontroli nad określonym przedsiębiorcą (przedsiębiorcami).
Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców
Wyzbycie się kontroli może nastąpić w drodze zbycia określonego pakietu akcji (udziałów) lub odwołania z funkcji członka organu zarządzającego lub nadzorczego przedsiębiorców lub jednego z nich. Zobowiązanie może dotyczyć również udzielenia licencji praw wyłącznych konkurentowi.
Prezes UOKIK określa w decyzji termin spełnienia tych warunków oraz obowiązek składania informacji o realizacji tych warunków.
Prezes UOKIK może również zakazać dokonania koncentracji, czego dokonuje w drodze wydania właściwej decyzji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.