Na czym polega umowa przewozu?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa przewozu polega na zobowiązaniu się przewoźnika do przewiezienia osób, zwierząt lub rzeczy, za wynagrodzeniem i w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Stronami umowy są przewoźnik oraz strona określana jako pasażer lub podróżny (w transporcie osób), wysyłający lub nadawca (w transporcie towarowym), frachtujący (przewóz morski). Przewoźnikiem jest zawsze przedsiębiorca, czyli każda osoba fizyczna, prawna oraz jednostka nieposiadająca osobowości prawnej, prowadząca przedsiębiorstwo.
W umowie przewozu może brać udział więcej niż jeden przewoźnik. Niezależnie od tego, czy przewóz odbywa się w ramach tej samej branży transportowej, kluczowym jest, aby przeprowadzony był na podstawie jednego dokumentu jakim jest list przewozowy.
Polecamy: Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?
Zawarcie umowy Umowa ta zawierana jest na różnych zasadach w zależności od przewidzianych rodzajów transportu. Przy transporcie morskim, towarowym i morskim właściwą jest droga złożenia oferty i jej akceptacji. Regulacje ustawowe nie przewidują konieczności zawierania umowy przewozu w określonej formie.
Przedmiot umowy Umowa powinna określać: 1. trasę przewozu; 2. wynagrodzenie przewoźnika; 3. przedmiot przewozu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.