REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

EXPO wypromowało Polskę wśród chińskich firm

- Polski pawilon na EXPO 2010 odwiedziło blisko 8,3 mln osób z 73 mln wszystkich zwiedzających targi. – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Wystawa trwała 180 dni. 19 listopada w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z Huo Junduo piastującym funkcję komisarza generalnego EXPO 2010.

Producenci zwalniają

Październik bieżącego roku przyniósł wzrost produkcji o 8% w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim - podał GUS. Ostatnie miesiące cechowały się wzrostem dwucyfrowym.

Jak prawidłowe nabycie nieruchomości wpływa na VAT?

Prawidłowe nabycie nieruchomości przez wspólników spółki cywilnej jest warunkiem odliczenia podatku od towarów i usług oraz amortyzowania budynków i budowli. Podczas nabycia należy zwrócić uwagę, aby skutecznie wnieść nieruchomość do majątku spółki.

Czym jest cena i szacunkowa wartość zamówienia

W systemie zamówień publicznych funkcjonują dwa bardzo często niewłaściwie stosowane przez zamawiających jak i wykonawców pojęcia - cena i szacunkowa wartość. Oba pojawiają się w formularzu ogłoszenia o udzieleniu zamówienia.

REKLAMA

Kiedy podatek liniowy jest korzystny?

Jaki jest plus podatku liniowego? Niezmienna stawka, niezależna od dochodów. 19-procentowy podatek zapłaci zarówno przedsiębiorca, który zarobił w ciągu roku kilkadziesiąt tysięcy złotych, jak i ten, którego roczny dochód liczony jest w milionach. A jakie są minusy?

Czy przedsiębiorca może swobodnie ustalać ceny za usługi transportowe?

Co do zasady przedsiębiorca może swobodnie kształtować ceny swoich usług. Jednak w przypadku działalności taksówkarzy i firm świadczących usługi przewozowe transportu zbiorowego rada gminy może ustalić ceny urzędowe.

Jak określić ceny urzędowe na produkty lecznicze?

Co do zasady strony mają swobodę w kształtowaniu cen towarów i usług w umowie sprzedaży. Ustawa o cenach przewiduje jednak pewne wyjątki, kiedy swoboda ta może zostać ograniczona. Jednym z tych wyjątków jest określenie cen urzędowych na produkty lecznicze i wyroby medyczne.

Kto może skorzystać z faktoringu?

Faktoring jest rozwiązaniem, które wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Nie każdy jednak może z niego skorzystać. Jakie warunki należy spełnić, aby złożony wniosek faktoringowy został rozpatrzony pozytywnie?

REKLAMA

Jakie są konsekwencje nieokreślenia ceny w umowie sprzedaży?

Nieodzownym warunkiem umowy sprzedaży jest podanie ceny. Nie musi to być konkretna kwota. Kodeks cywilny dopuszcza możliwość wskazania podstaw do jej ustalenia. A jakie są konsekwencje nieokreślenia w umowie sprzedaży ceny?

Czy cenę w umowie sprzedaży można ustalać swobodnie?

Zgodnie z postanowienia ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach, ceny towarów i usług uzgadniają strony zawierające umowę. Przy czym, ustawa ta wprowadza także wyjątki od tej zasady. Kiedy ustawa przewiduje ograniczenia w swobodnym ustalaniu przez strony cen?

Grass roots marketing - co to takiego?

Internet jako najdynamiczniej rozwijające się zjawisko w przeciągu ostatnich kilkunastu lat doprowadził do wykreowania się szeregu różnych innowacji w praktycznie każdej dziedzinie ludzkiego życia. Począwszy od możliwości swobodnej komunikacji w każdym zakątku świata, czy zrewolucjonizowanie systemu wymiany handlowej, Internet niewątpliwie w dużej mierze przyczynił się także do zapoczątkowania wielu technik promocyjnych kreując tym samym nowe rozdziały w nauce marketingu.

Jak powinna wyglądać umowa partnerska w projektach realizowanych na Mazowszu

Projekty unijne mogą być realizowane w partnerstwie z innymi podmiotami. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na taką współpracę są zobowiązani do zawarcia umowy partnerskiej. Umowa taka określa wzajemne zobowiązania stron oraz odpowiedzialność podczas realizacji projektu.

Jak określić cenę w umowie sprzedaży?

Nie ulega wątpliwości, że dla zawarcia umowy sprzedaży konieczne jest uzgodnienie przez strony ceny, przy czym, nie zawsze cena wyrażona musi być konkretną kwotą pieniędzy. Jak zatem można określić cenę?

Jaki jest termin związania ofertą

Ustawodawca w art. 85 Pzp przyznaje wykonawcy uprawnienia do samodzielnego przedłużenia terminu związania ofertą jak i zamawiającemu, który może wystąpić z takim wnioskiem do wykonawcy. Upływ terminu związania ofertą jest w praktyce bardzo częstą przyczyną unieważnienia postępowań.

Jak wygląda oferta sprzedaży w świetle prawa?

Zgodnie z art. 543 Kodeksu cywilnego wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Oferent jest związany ofertą.

Kiedy możliwa jest sprzedaż na próbę?

Stworzenie nabywcy możliwości przekonania się, że rzecz jest dla niego odpowiednia, może skutecznie zachęcić do jej nabycia. Przepisy Kodeksu cywilnego dopuszczają sprzedaż z zastrzeżeniem prawa własności, jednak dokonanie zastrzeżenia prawa własności nie jest możliwe w przypadku każdej sprzedaży.

Podwójną zaliczkę za listopad można zmniejszyć

Do ostatniego dnia listopada przedsiębiorcy mają możliwość, aby obniżyć zaliczkę na podatek dochodowy. Obecnie obowiązujące regulacje wymagają, aby do 20 grudnia prowadzący firmy opłacili podwójną zaliczkę za listopad.  Zobowiązanie podatkowe za listopad i grudzień można obniżyć. W szczególności, że nowelizacja przepisów planowana jest najwcześniej za dwa lata.

Po co tworzyć firmowy blog?

Współpraca z klientami, reklama, badanie własnych pomysłów – skutecznie prowadzony firmowy blog to duży atut w czasach popularyzacji portali społecznościowych.

Jak prowadzić blog firmowy?

Poznawszy szczegóły dotyczące blogów i związane z nimi możliwości, prawdopodobnie się zastanawiasz, w jaki sposób mogą one pomóc Twojej firmie. Jak dzięki nim możesz stać się zauważalny?

Jak można wykorzystać firmowy blog?

Przekazywanie prasie bieżących informacji, a może laurka z sukcesami? Prowadzenie firmowego bloga może być wykorzystane na wiele sposobów.

Jakie są podstawowe prawa konsumenta w Czechach

Od 7 dni do nawet roku – tyle czasu może mieć czeski konsument na odstąpienie od umowy. Planujesz otworzyć biznes w Czechach? Zobacz jakie prawa będą mieli Twoi klienci.

Jak zatrudnić polskiego pracownika w czeskiej firmie

Jeżeli zdecydowaliśmy się na prowadzenie działalności gospodarczej w Czechach możemy spotkać się z koniecznością zatrudnienia pracownika zagranicznego np. Polaka. Jakie zasady rządzą regułami przyjmowania takich osób do pracy?

W oczekiwaniu na dane o polskiej produkcji

Notowania złotego podczas czwartkowej sesji giełdowej były dość dobre. Para USD/PLN zdołała przebić istotne wsparcie na poziomie 2,9000, a następnie zeszła poniżej 2,8800. Minimum pary EUR/PLN uplasowało się w rejonach 3,9250.

Jakie wynagrodzenie dla samorządowców

Zbliżające się wybory samorządowe są okazją dla obywateli, aby wybrać osoby, które najlepiej zaopiekują się danym miastem lub mniejszą miejscowością. Kandydaci składają obietnice, ale nic nie wspominają o przyszłych zarobkach. Warto pamiętać, że pełnienie nowych funkcji wiąże się z otrzymywaniem odpowiedniego wynagrodzenia.

Czy można zmienić kosztorys inwestorski

W przypadku pojawienia się dodatkowych okoliczności po czasie kiedy został przygotowany kosztorys a nie wszczęto jeszcze postępowania kosztorys inwestorski powinien zostać powtórnie przeszacowany. Konieczne jest uzupełnienie go o poszczególne ilości, które omyłkowo nie zostały zapisane w obmiarze. Jego treść powinna być zgodna z projektem budowlanym.

Notebook multimedialny, jako partner w biznesie?

Notebooki multimedialne rzadko znajdują swoje zastosowanie w biznesie. Są one dość specyficzne, a ich charakterystyka z pozoru nie pasuje do wymagań, jakie stawiają przed nimi przedsiębiorcy i biznesmeni. Jest to dość duży błąd, gdyż komputery tego typu mogą być świetną alternatywą dla komputerów stacjonarnych. Poza tym, urządzenia tego typu oferują dość dobrą mobilność, co jak wiadomo jest niezwykle ważne w biznesie. Czym charakteryzują się notebooki multimedialne?

LG Swift Plus – ciekawy telefon za rozsądną cenę?

Po dwóch miesiącach od oficjalnej premiery, telefon LG Swift Plus wreszcie trafia na polski rynek. Urządzenie znajdzie się na średniej półce cenowej i z pewnością zainteresuje osoby, które oczekują od telefonu zaawansowanych funkcji, ale nie dysponują dużą gotówką na najbardziej zaawansowane urządzenia. Co może zaoferować nowy LG Swift Plus?

Jak poprawić funkcjonalność systemowego schowka?

Jeśli w pracy dużo kopiujemy, wklejamy, przenosimy etc. z pewnością korzystamy z systemowego schowka. Niestety, aż trudno w to uwierzyć, ale systemowy schowek przechowuje tylko jeden element w danym czasie. Jak to zmienić? Najwyższy czas wypróbować aplikację o nazwie Clipboard Manager.

Jakiej reklamy nie mogą stosować apteki?

Reklamą produktu leczniczego jest, co do zasady każda forma informowania z zachęcaniem do nabycia leku, jeżeli jest stosowana w celu zwiększenia jego sprzedaży. Ważnym elementem takiej reklamy jest zamiar wywołania reakcji potencjalnych klientów. Zatem za reklamę produktu leczniczego można uznać każdą działalność, jeżeli jej celem jest zwiększenie sprzedaży. Jednak prawo zabrania niektórych form reklamy.

Czym jest reklama produktu leczniczego?

Specjaliści twierdzą, że prowadzenie aptek i to biznes odporny na recesję. Z pewnością mimo trudnej sytuacji materialnej wiele osób nie zrezygnuje z zakupów w aptece, jednak w obliczu dużej konkurencji na tym rynku apteki muszą walczyć o klienta. Najlepszą metodą jest jak wiadomo – reklama. Sprawdź jednak co mówi prawo farmaceutyczne na ten temat.

Czy komisant może skorzystać z prawa zastawu?

Komisantowi przysługuje ustawowe prawo zastawu, które nie ogranicza się jedynie do roszczeń wynikających z jednej umowy komisu. Jakie roszczenia może zabezpieczyć komisant?

Na czym polega obowiązek pieczy nad mieniem komisowym?

Jednym z obowiązków jakie nakłada Kodeks cywilny na przedsiębiorcę prowadzącego komis jest sprawowanie należytej pieczy nad mieniem zostawionym przez komitenta. Jeżeli rzecz narażona jest na zepsucie, komisant ma prawo ją sprzedać, musi jednak zachować przy tym należytą staranność.

Antykryzysowe działania pomogły naszej gospodarce

Podejmowanie przez poszczególne państwa działań antykryzysowych miało wpływ na Polską gospodarkę - wynika z raportu dotyczącego działań antykryzysowych na świecie przygotowanego przez Ministerstwo Gospodarki.

Firmy wyślą PIT pocztą elektroniczną

Orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu nie pozostawia wątpliwości: przedsiębiorca może przesłać pracownikowi PIT-40 i PIT-11 drogą elektroniczną.

Uważaj co jesz, gdy przedsiębiorca oszczędza

Ile jest szynki w szynce? Albo sardynki w sardynce? Niestety coraz mniej. Aktualnie 15% żywności nie spełnia norm.

W jaki sposób aktualizować dane firmy?

Instytucja „jednego okienka”, która w założeniu miała maksymalnie uprościć procedury związane z założeniem działalności gospodarczej, nie do końca spełniła swoją rolę. Przyszły przedsiębiorca ciągle musi dopełnić formalności w kilku urzędach. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku aktualizacji danych firmy.

Na „Mocce” można ubić dobry interes

Klienci Expandera zarobili 39% na produkcie strukturyzowanym o nazwie „Mocca”. Inwestycje trwały do połowy listopada.

Kradzież tożsamości poprzez fałszywe ogłoszenia o pracę – jak się przed tym ochronić?

Kradzież tożsamości to bardzo popularny proceder w Internecie. Ten rodzaj oszustwa ma na celu najpierw wyłudzenie danych osobowych od niczego niespodziewającej się ofiary, żeby podszywać się pod daną osobę w różnych celach. Znając wszystkie dane ofiary, cyberprzestępca może na przykład założyć fałszywy sklep internetowy, dokonywać zakupów na duże kwoty w serwisach aukcyjnych czy innych sklepach internetowych. Oczywiście wachlarz możliwości jest o wiele większy, ale jeśli nie chcemy poznać jego zasięgu powinniśmy uważać na każdym kroku i skorzystać z poniższych rad.

Kto odpowiada za wady w procesie budowlanym - projektant czy wykonawca

Umowa o roboty budowlane – choć uregulowana w Kodeksie cywilnym – w praktyce budzi szereg wątpliwości praktycznych. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest to, że prawidłowa realizacja inwestycji budowlanej wymaga sprawnego współdziałania pomiędzy co najmniej trzema podmiotami: inwestorem, wykonawcą robót oraz projektantem.

Biznes w Internecie? Czy jest możliwy?

Możliwość dotarcia do nieograniczonej liczby odbiorców z całego świata, dostępność towarów i usług przez 24 godziny na dobę, to wszystko sprawia, że Internet stał się świetnym instrumentem do prowadzenia działalności gospodarczej. Co musisz zrobić aby rozpocząć biznes w Internecie? Czytaj w poniższej poradzie.

Unijne wsparcie dla zwalnianych pracowników na Mazowszu

Jak podnieść swoje kwalifikacje i zapewnić sobie sukces w biznesie? O tym między innymi dowiedzą się uczestnicy projektu „Samozatrudnienie skutecznym sposobem na bezrobocie", który startuje już w grudniu. Projekt realizowany jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie i skierowany jest do osób zwolnionych z pracy lub zagrożonych takim zwolnieniem.

Internet miejscem rozwoju firm

Ministerstwo Gospodarki zauważyło jak duże znaczenie ma dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw Internet. Korzyści wynikające z e-biznesu znacząco wpływają na rozwój gospodarki. 17 listopada w Warszawie odbyła się konferencja prasowa „Wprowadź się do Internetu – MG wspiera e-biznes”.

Branża tytoniowa apeluje

Motywem przewodnim konferencji Pracodawców RP, zorganizowanej 17 listopada 2010 r. w Warszawie, była  prezentacja Zielonej Księgi "Branża tytoniowa w polskiej gospodarce” oraz tzw. dyrektywy tytoniowej KE". Przedsiębiorcy tytoniowi wyrazili swoje zaniepokojenie unijnymi regulacjami.

Jak zabezpieczyć własną sieć Wi-Fi?

Zabezpieczenie własnej sieci bezprzewodowej odpowiednim hasłem sprawia, że niepowołane osoby nie mogą się do niej dostać ani korzystać z łącza internetowego. Ustawienie hasła powinno być pierwszym krokiem podczas tworzenia sieci Wi-Fi w domu lub firmie. Niekiedy jednak samo hasło może nie wystarczyć. Co wtedy zrobić?

Panasonic Lumix Phone – aparat telefoniczny czy fotograficzny?

Już na początku przyszłego roku na rynek smartfonów wkroczy kolejny duży producent – Panasonic. Debiutanckie urządzenie japońskiego producenta będzie należeć do znanej już wszystkim fanom firmy serii Lumix. Jak dotąd, w skład owej serii wchodziły jedynie dobrej jakości aparaty fotograficzne. Na dobrą sprawę niewiele się zmieni, gdyż opisywane urządzenie to tak naprawdę aparat fotograficzny z funkcją smartfonu. Doskonale pamiętamy czasy, gdy aparat fotograficzny był dodatkiem do telefonu, już wkrótce może być zupełnie odwrotnie – to telefon może być dodatkiem do wielu innych urządzeń.

Jak wybrać drukarkę do dużego biura?

Wiemy już, jak wybrać drukarkę do małego biura. Wiemy również, że nie należy kupować pierwszego lepszego urządzenia zwracając uwagę jedynie na jego cenę. Drukarka to wbrew pozorom bardzo złożone urządzenie. Wydajność tego sprzętu zależy od wielu czynników. Wybierając drukarkę do większego biura powinniśmy tym bardziej poświęcić temu więcej czasu i uwagi. Nawet z pozoru błahy aspekt z perspektywy czasu może mieć bardzo duże znaczenie. Czym kierować się wybierając drukarkę do dużego biura?

Jak odliczyć VAT bez oryginału faktury?

Co zrobić, gdy oryginał faktury zapadnie się pod ziemię? Przed takim problemem staje niejeden przedsiębiorca. Z fiskusem trzeba jednak się rozliczyć. Jak sobie z tym poradzić?

17 listopada Ogólnopolskim Dniem bez Długów

Drugi raz Polska obchodzi Dzień bez Długów. Czy 17 listopada na stałe wpisze się w naszym kalendarzu jako data oddawania pożyczonych pieniędzy i spełniania zaciągniętych zobowiązań?

Co może popsuć firmową stronę WWW

Chcesz aby Twoja firma zaistniała w Internecie? Masz już wymarzona stronę WWW? Czy wiesz, że nierzadko strony internetowe mające zachęcić do skorzystania z prezentowanej oferty potrafią skutecznie do tego zniechęcić? Jak zatem tego uniknąć?

Unijne dotacje dla rolników poszkodowanych w wyniku powodzi - druga szansa

Pod koniec tego roku planowany jest kolejny, drugi nabór wniosków na odbudowę gospodarstw zniszczonych w tegorocznych powodziach. Rolnicy, którzy nie zdążyli złożyć wniosków w pierwszym terminie mają szansę zrobić to w grudniu. W zależności od wielkości poniesionych szkód w gospodarstwie będzie można otrzymać na odbudowę nawet do 300 tys. złotych.

REKLAMA