REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wynagrodzenie dla samorządowców

Milewski Marcin

REKLAMA

REKLAMA

Zbliżające się wybory samorządowe są okazją dla obywateli, aby wybrać osoby, które najlepiej zaopiekują się danym miastem lub mniejszą miejscowością. Kandydaci składają obietnice, ale nic nie wspominają o przyszłych zarobkach. Warto pamiętać, że pełnienie nowych funkcji wiąże się z otrzymywaniem odpowiedniego wynagrodzenia.

Prezydentem opłaca się być

REKLAMA

Najważniejsze funkcje są najlepiej opłacane. Prawda stara jak świat. Co w przypadku polskiego systemu samorządowego? Prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie otrzymują wynagrodzenie, którego maksymalna wysokość ograniczona jest ustawowo. Wypłata nie może być wyższa niż 7-krotność stawki bazowej. W 2011 roku kwota ta będzie mogła wynosić maksymalnie 12 847,45 zł wraz z dodatkami za wieloletnia pracę.

Na podstawie danych z 2010 roku maksymalne stawki wynagrodzenia przyznane były 3 prezydentom miast: Ryszardowi Grobelnemu z Poznania, Konstantemu Dombrowicz z Bydgoszczy oraz Jackowi Majchrowskiemu z Krakowa. Najniższe miesięczne uposażenie otrzymują prezydenci Szczecina (11 895 PLN), Białegostoku (11 620 zł) oraz Zielonej Góry (10 902 zł).

Polecamy: Jaka będzie emerytura przedsiębiorców

Radny kupi samochód

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wysokość diety radnych ustalana jest w drodze podejmowania uchwał rady gminy (ewentualnie powiatu) bądź przez sejmik. Maksymalnie może wynieś 1,5 stawki bazowej (1835,35 zł) miesięcznie, czyli nie więcej niż 2 753 zł. Należy jednak pamiętać, że wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od wielkości gminy (powiatu). Jest to kwota, która pozwoli na zakup niskiej klasy samochodu już po roku trwania kadencji.

Dla gmin będą to następujące sumy:
• w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców – 100% maksymalnej stawki czyli 2 753 zł,
• w gminach od 15 do 100 tys. mieszkańców – 75% maksymalnej stawki czyli 2 065 zł,
• w gminach poniżej 15 tys. mieszkańców – 50% maksymalnej stawki czyli 1 376zł.

Dla powiatów zaś:
• 100% maksymalnej wysokości diety w powiatach powyżej 120 tys. mieszkańców czyli maksymalnie 2 753 zł,
• 85% maksymalnej wysokości diety w powiatach od 60 do 120 tys. mieszkańców czyli maksymalnie 2 340 zł,
• 70% maksymalnej wysokości diety w powiatach poniżej 60 tys. mieszkańców czyli maksymalnie 1 927 zł.

miasto

prezydent

przeciętne miesięczne dochody w 2009 r.

Kraków

Jacek Majchrowski

38 359

Gdańsk

Paweł Adamowicz

25 167

Warszawa

Hanna Gronkiewicz-Waltz

22 528

Szczecin

Piotr Krzystek

18 876

Katowice

Piotr Uszok

18 767

Łódź

Jerzy Kropiwnicki

17 328

Kielce

Wojciech Jerzy Lubawski

17 250

Poznań

Ryszard Grobelny

16 513

Bydgoszcz

Konstanty Dombrowicz

15 880

Olsztyn

Piotr Grzymowicz

15 788

Lublin

Adam Wasilewski

15 649

Białystok

Tadeusz Truskolaski

15 069

Rzeszów

Tadeusz Ferenc

14 541

Wrocław

Rafał Dutkiewicz

13 867

Opole

Ryszard Zembaczyński

13 620

Toruń

Michał Zaleski

13 398

Gorzów Wielkopolski

Tadeusz Jędrzejczak

13 292

Zielona Góra

Janusz Kubicki

11 644

Autor: Wynagrodzenia.pl, Sedlak & Sedlak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA