REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wynagrodzenie dla samorządowców

Milewski Marcin

REKLAMA

REKLAMA

Zbliżające się wybory samorządowe są okazją dla obywateli, aby wybrać osoby, które najlepiej zaopiekują się danym miastem lub mniejszą miejscowością. Kandydaci składają obietnice, ale nic nie wspominają o przyszłych zarobkach. Warto pamiętać, że pełnienie nowych funkcji wiąże się z otrzymywaniem odpowiedniego wynagrodzenia.

Prezydentem opłaca się być

REKLAMA

Najważniejsze funkcje są najlepiej opłacane. Prawda stara jak świat. Co w przypadku polskiego systemu samorządowego? Prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie otrzymują wynagrodzenie, którego maksymalna wysokość ograniczona jest ustawowo. Wypłata nie może być wyższa niż 7-krotność stawki bazowej. W 2011 roku kwota ta będzie mogła wynosić maksymalnie 12 847,45 zł wraz z dodatkami za wieloletnia pracę.

Na podstawie danych z 2010 roku maksymalne stawki wynagrodzenia przyznane były 3 prezydentom miast: Ryszardowi Grobelnemu z Poznania, Konstantemu Dombrowicz z Bydgoszczy oraz Jackowi Majchrowskiemu z Krakowa. Najniższe miesięczne uposażenie otrzymują prezydenci Szczecina (11 895 PLN), Białegostoku (11 620 zł) oraz Zielonej Góry (10 902 zł).

Polecamy: Jaka będzie emerytura przedsiębiorców

Radny kupi samochód

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wysokość diety radnych ustalana jest w drodze podejmowania uchwał rady gminy (ewentualnie powiatu) bądź przez sejmik. Maksymalnie może wynieś 1,5 stawki bazowej (1835,35 zł) miesięcznie, czyli nie więcej niż 2 753 zł. Należy jednak pamiętać, że wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od wielkości gminy (powiatu). Jest to kwota, która pozwoli na zakup niskiej klasy samochodu już po roku trwania kadencji.

Dla gmin będą to następujące sumy:
• w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców – 100% maksymalnej stawki czyli 2 753 zł,
• w gminach od 15 do 100 tys. mieszkańców – 75% maksymalnej stawki czyli 2 065 zł,
• w gminach poniżej 15 tys. mieszkańców – 50% maksymalnej stawki czyli 1 376zł.

Dla powiatów zaś:
• 100% maksymalnej wysokości diety w powiatach powyżej 120 tys. mieszkańców czyli maksymalnie 2 753 zł,
• 85% maksymalnej wysokości diety w powiatach od 60 do 120 tys. mieszkańców czyli maksymalnie 2 340 zł,
• 70% maksymalnej wysokości diety w powiatach poniżej 60 tys. mieszkańców czyli maksymalnie 1 927 zł.

miasto

prezydent

przeciętne miesięczne dochody w 2009 r.

Kraków

Jacek Majchrowski

38 359

Gdańsk

Paweł Adamowicz

25 167

Warszawa

Hanna Gronkiewicz-Waltz

22 528

Szczecin

Piotr Krzystek

18 876

Katowice

Piotr Uszok

18 767

Łódź

Jerzy Kropiwnicki

17 328

Kielce

Wojciech Jerzy Lubawski

17 250

Poznań

Ryszard Grobelny

16 513

Bydgoszcz

Konstanty Dombrowicz

15 880

Olsztyn

Piotr Grzymowicz

15 788

Lublin

Adam Wasilewski

15 649

Białystok

Tadeusz Truskolaski

15 069

Rzeszów

Tadeusz Ferenc

14 541

Wrocław

Rafał Dutkiewicz

13 867

Opole

Ryszard Zembaczyński

13 620

Toruń

Michał Zaleski

13 398

Gorzów Wielkopolski

Tadeusz Jędrzejczak

13 292

Zielona Góra

Janusz Kubicki

11 644

Autor: Wynagrodzenia.pl, Sedlak & Sedlak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA