| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak założyć gabinet rehabilitacji? - minireportaż

Jak założyć gabinet rehabilitacji? - minireportaż

Mania sportu i zdrowy styl życia ogarnia coraz więcej osób. Nieprzygotowany organizm może jednak szybko „zaliczyć” kontuzję. Leczenie wymaga rehabilitacji, a rehabilitacja specjalnego sprzętu. Za chwilę przeczytasz historię zakładania firmy trudniącej się przywracaniem sprawności ludziom, którzy nie mieli tyle szczęścia co pozostali

Dr Dorota Czechowska z pojęciem „rehabilitacja” spotkała się przypadkowo w klasie maturalnej. Szybko „zaraziła” się tematem i zmieniła życiowe plany. Zamiast matematyki, wybrała krakowską Akademię Wychowania Fizycznego. Skończyła uczelnię, przywracała pacjentów oraz sportowców do formy, a także prowadziła zajęcia ze studentami. Zrobiła doktorat i pierwszy stopień specjalizacji. Zapragnęła, by mieć jednak własny gabinet, który pozwoli jej zajmować się pacjentami tak, jak sobie wymarzyła: pieczołowicie, rzetelnie i z indywidualnym podejściem.

Pieniądze to nie wszystko

Na początku swej mikroprzedsiębiorczości, pani Dorota była podwykonawcą usług w innym gabinecie. Stopniowo dokupowała sprzęt, ale wkrótce środki z bieżącej działalności przestały wystarczać na nowe nabytki. Koniecznie chciała wzbogacić terapię o zaawansowaną aparaturę, która mogłaby pozwolić nie tylko na obiektywne zdiagnozowanie problemu, monitorowanie osiąganych wyników, ale także pokazała pacjentowi kiedy ćwiczenie jest skuteczne.

- Z grantów uczelnianych nie dało się sfinansować takiej inwestycji. Wszyscy mówili jednak, że są pieniądze z UE, ale przerażała mnie biurokracja i „papierologia”.– wspomina Dorota Czechowska. Zdecydowała się jednak i sięgnęła po środki. Wcześniej jednak przeprowadziła audyt technologiczny, którego efektem było wzmocnienie konkurencyjności gabinetu poprzez współpracę z sektorem B+R. W konsekwencji zaprogramowany został proces prac badawczych w gabinecie, integrujący autorskie i indywidualne podejście do pacjenta, wykorzystanie najnowszych osiągnięć medycyny w służbie pacjentowi oraz przywrócenie funkcjonalności narządów ruchu.

Polecam: Jak założyć własną firmę?

… ale lepiej pieniądze pozyskać

Przyszła więc pora na wymarzone „zakupy”. Dziś, cała aparatura jest już dostarczona, a większość już działa i służy pacjentom oraz pracy naukowej.

- W wyniku realizacji projektu powstała profesjonalna pracownia B+R, w której pacjent jest kompleksowo zdiagnozowany, a jego trening jest monitorowany przez niego samego. Takie działanie ułatwia też pracę terapeucie, gdyż można ocenić patologię we wzorcu ruchowym wynikającym np. z przeciążenia. A to pozwala na dobór odpowiedniego programu rehabilitacji i umożliwia dokładne monitorowanie postępów – mówi Dorota Czechowska.

- Realizacja pomysłu na firmę owocuje również kolejnymi publikacjami naukowymi, wykorzystywanymi w pracy badawczej. Co ważne, przyczynia się też do popularyzacji wiedzy o innowacyjnych urządzeniach w diagnostyce, terapii i monitoringu postępów rehabilitacji narządów ruchu – dodaje pani doktor.

Polecamy: Na czym polega zasada jednego okienka?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Chałas i Wspólnicy

Kancelaria Prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »