reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Czym różni się leasing operacyjny od najmu długoterminowego

Czym różni się leasing operacyjny od najmu długoterminowego

Gdy przedsiębiorca słyszy słowo leasing, jego pierwsze skojarzenie to wynajem samochodu. Dzieje się tak, ponieważ w kategorii działalności gospodarczej częstym zabiegiem racjonalizacji kosztów, stosowanym przez przedsiębiorców, jest właśnie branie samochodu w leasing. Nie jest to jednak jedyny wariant, bowiem alternatywnym rozwiązaniem wobec leasingu jest najem długoterminowy. Która opcja jest lepsza? Jakie są różnice?

Leasing kontra najem

Najistotniejsza różnica pomiędzy leasingiem a najmem związana jest z celem zawieranej umowy. Jeśli przedsiębiorca nastawiony jest tylko na używanie samochodu, to lepszą opcją jest najem długoterminowy, ponieważ umowa tego typu zapewnia całościową obsługę pojazdów, a koszty z tym związane obejmują pełne świadczenia dodatkowe, czyli ubezpieczenia, assistance, serwis, bieżące naprawy, przeglądy. Natomiast jeśli oprócz używania przedsiębiorca zainteresowany jest ewentualnym jego zakupem po upływie okresu wynajmu, wtedy umowa leasingu operacyjnego jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ daje prawo do kupna wynajmowanego auta po cenie preferencyjnej.

Zdarza się, że umowa najmu uwzględnia opcję zakupu samochodu, ale zazwyczaj jego końcowa wartość, wyceniona w umowie, zbliżona jest do wartości rynkowej, a nie rzeczywistej pojazdu. Występowanie tej opcji wpływa bezpośrednio na wysokość miesięcznych rat. Bieżące koszty związane z obsługą pojazdów w obu przypadkach mogą być podobne, nieco wyższe w najmie długoterminowym.

Niemniej, przy wyborze odpowiedniego wariantu możliwość odkupu auta po cenie, odpowiadającej jego rzeczywistej wartości, odgrywa dużą rolę, jeśli przedsiębiorca zakłada pozyskanie pojazdu na własność.

Polecamy: Jakie formy leasingu są dopuszczalne

Coś jeszcze

W zasadzie oba warianty są do siebie koncepcyjnie bardzo podobne. Zarówno umowa leasingu jak i najmu jest zawierana na czas określony. Jako odpłatne świadczenie usług podlegają opodatkowaniu 22% podatkiem od towarów i usług. Ponadto, w obu przypadkach, przedsiębiorca może liczyć na szereg korzyści podatkowych.

Najem długoterminowy jest bardziej atrakcyjną opcją w sytuacji, gdy przedsiębiorca planuje odnowę bądź rozbudowę tzw. floty samochodowej przedsiębiorstwa.

Niemniej jednak wiele firm leasingowych dąży do ujednolicenia obu produktów. Jedynie dodatkowo wartą wspomnienia, dość istotną różnicą pomiędzy leasingiem a najmem jest bark opłaty wstępnej w umowie najmu. Dzięki temu przedsiębiorca może początkowo wykorzystać mniej środków. Pozostałe różnice mają już raczej rangę niuansów wynikających głównie ze szczegółowości danego przypadku.

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czym różni się leasing operacyjny od najmu długoterminowego
Czym różni się leasing operacyjny od najmu długoterminowego

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama