Mniej obowiązków dla firm
REKLAMA
REKLAMA
Kluczowym założeniem dokumentu jest likwidacja około 220 zaświadczeń, które do tej pory składali przedsiębiorcy i obywatele, oraz zastąpienie ich oświadczeniami.Tzw. kultura oświadczeń ma zwiększyć zaufanie państwa do obywatela i wprowadzić zasadę domniemania jego uczciwości.
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Gospodarki proponuje m.in. zastąpienie zaświadczenia o wpisie do ewidencji i KRS obowiązkiem podania jedynie numerów rejestrów. Ponadto urzędy nie będą mogły domagać się od przedsiębiorców okazywania zaświadczeń o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, która 1 lipca 2011 r. zastąpi ewidencję działalności prowadzoną w gminach.
Projekt ustawy znosi dodatkowo obowiązek składania oświadczeń o nadaniu numeru NIP i REGON. Zrezygnowano także z wymogu poświadczenia niekaralności gdy organ administracyjny może sam pozyskać informacje na ten temat. Ustawodawca wprowadził za to możliwość składania kopii świadectw, dyplomów, aktów stanu cywilnego i in. zamiast ich oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
Wśród zapisów przynoszących największe korzyści przedsiębiorcom należy ponadto wymienić m.in. uproszczenie procedur podejmowania działalności gospodarczej rozszerzenie katalogu przekształceń form jej prowadzenia, ograniczenie sprawozdawczości, obniżenie kosztów sądowych w sprawach cywilnych oraz wprowadzenie instytucji leasingu konsumenckiego.
Projekt zawiera zmiany o charakterze dereglamentacyjnym (uchylenie bądź zmiana na mniej uciążliwą formę obciążeń administracyjnych) deregulacyjnym (ograniczenie ingerencji Państwa w działalność gospodarczą) oraz depenalizacyjnym (ograniczenie karalności określonych czynów).
Źródło: MG
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.