REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak dokumentować usługi, których miejscem świadczenia jest kraj inny niż Polska?

W myśl art. 15. ust. 1. ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności, a także osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Umowa o współpracy między firmami

Umowa o współpracy między firmami stanowi jedną z popularniejszych umów stosowanych między przedsiębiorcami. Umowa o współpracy między firmami pozwala firmom na świadczenie usług kontrahentom prowadzącym działalność gospodarczą. Ekspert podpowiada jakie są cechy umowy o współpracy między firmami.

Odpowiedzialność z tytułu czynu nieuczciwej konkurencji - porada

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wprowadziła do polskiego systemu prawa pojęcie czynu nieuczciwej konkurencji. Taki czyn popełnić może wyłącznie przedsiębiorca w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, godząc przy tym w interesy innego przedsiębiorcy lub klienta, z którym to faktem ustawa wiąże określone konsekwencje natury cywilnej i karnej.

Krok od sanacji greckich finansów

W poniedziałek zostało zapoczątkowane odreagowanie, które było kontynuowane we wtorek. Odczyt Conference Board wypadł słabiej od oczekiwań. Indeks spadł do 58,5, a nie, jak się spodziewano, do 60,5 pkt.

REKLAMA

Niania pod ochroną

Pracownicy wykonujący prace domowe, takie jak gotowanie, sprzątanie, opieka nad dziećmi, osobami starszymi mogą być lepiej chronieni i uzyskać prawa analogiczne do tych, które posiadają inni pracownicy. Jest to rezultat przyjęcia przez Międzynarodową Organizację Pracy (MOP) Konwencji w sprawie personelu domowego.

UOKiK zbadał rynek książek, muzki i filmów

Jak prezentuje się rynek sprzedaży książek, muzyki, filmów i gier komputerowych? Odpowiedzi szukał UOKiK w zakończonych badaniach sprzedaży internetowej i stacjonarnej. W badaniu wykorzystano wiedzę ponad tysiąca przedsiębiorców.

Sony Ericsson Xperia active – telefon dla aktywnych

Firma Sony Ericsson zaprezentowała nowy telefon o nazwie Xperia active. Urządzenie skierowane jest do osób, które preferują aktywny styl życia i wymagają od telefonu nieco większej odporności i dodatkowych funkcji. Urządzenie wyposażono w wyświetlacz o przekątnej 3 cali i system operacyjny Google Android Gingerbread 2.3. Czym jeszcze charakteryzuje się to urządzenie?

E FUN Nextbook Premium 7 - czy nowy gracz na rynku pokaże coś ciekawego?

Mało znana na rynku firma E FUN uruchomiła sprzedaż nowego modelu tabletu. Na pierwszy rzut oka nowy tablet jest taki, jak większość: system Android i ekran dotykowy o przekątnej 7 cali. Czy producent czymś zachęci potencjalnych klientów?

REKLAMA

Tablet Gigabyte S1080 – już niebawem dostępny na kolejnych rynkach na świecie

Firma Gigabyte już wkrótce wprowadzi swój nowy tablet S1080P na kolejne rynki. Od niedawna tablet dostępny jest już w Japonii, ale już niebawem trafi także między innymi do Ameryki Północnej. Urządzenie zostało wyposażone w 10-calowy ekran i pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows. Co jeszcze oferuje nowe urządzenie?

Nowy tablet z Androidem 3.2 od Huawei

Firma Huawei mająca swą siedzibę w Chinach do tej pory była znana głównie z produkcji dobrej jakości modemów. Od niedawna firma ta weszła na rynek tabletów. Kolejnym krokiem była zapowiedź nowego modelu tabletu opartego na dwurdzeniowym układzie SoC firmy Qualcomm. Ciekawostką jest fakt, że nowe urządzenie będzie pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android "Honeycomb" 3.2.

Umowa komisu i kontrakt estymatoryjny - zastosowanie handlowe

Umowa komisu i kontrakt estymatoryjny coraz częściej znajdują zastosowanie wśród przedsiębiorców. Ich popularność wynika z przystępności rozwiązań, które wprowadzają, w szczególności dla małych firm. Ekspert wyjaśnia w jaki sposób stosować umowę komisu i kontrakt estymatoryjny.

74% Polaków posiada oszczędności

Ponad 74 osoby na sto posiadają oszczędności, a czterech na pięciu Polaków uważa, że można żyć oszczędnie nie rezygnując z codziennych przyjemności - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie ING. Co trzecia osoba (32%) pomimo, że nie odkłada pieniędzy, to wydaje je w sposób przemyślany.

Złoty może zyskiwać

We wtorek w centrum zainteresowania inwestorów znajdują się dwie kwestie. Po pierwsze, za dwa dni w USA dobiegnie końca program luzowania ilościowego QE2. Po drugie, raport GFK, ilustrujący nastroje niemieckich konsumentów, miał pozytywny wydźwięk.

Unia wzmacnia zarządzanie gospodarcze

Ministrowie finansów krajów UE zatwierdzili pakiet legislacyjny dotyczący nowych zasad zarządzania gospodarczego w Unii. UE wzmacnia dyscyplinę budżetową w państwach członkowskich i zwiększa nadzór nad prowadzonymi przez nie politykami gospodarczymi.

Przedsiębiorcy wybrali przyjazne urzędy skarbowe

Przedsiębiorcy wybrali 61 urzędów skarbowych, które uznali za przyjazne. Wyróżnione urzędy skarbowe otrzymały tytuł „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy – 2011”.

Zmarnowane szanse na odreagowanie

W piątek na rynku nastąpiło odreagowanie. W efekcie kursy eurodolara i EUR/CHF zwyżkowały, natomiast notowania złotego pozostały stabilne. Kurs EUR/USD wyraźnie odbił się od wsparcia 1.42 dzięki publikacji indeksu niemieckiego Instytutu Badań nad Gospodarką, który okazał się lepszy od oczekiwań i wyniósł 114,5 pkt. (spodziewano się spadku do 113,5 pkt.)

Klienci kupią na nowych zasadach

Za pół roku zaczną obowiązywać zmienione zasady udzielania pożyczek. Dla konsumentów oznacza to dłuższy czas na odstąpienie od umowy oraz objęcie przepisami wyższych kwot. Nową ustawę o kredycie konsumenckim podpisał Prezydent.

Firma może dopłacić do wczasów pracownika

Sezon wakacyjny sprzyja wykorzystywaniu urlopów i wyjazdom wypoczynkowym pracowników. Pracodawcy mają możliwość dofinansowania wypoczynku ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Wydatki na modernizację środka trwałego - opodatkowanie

Środki trwałe ulegają stopniowemu zużyciu. Ekspert podpowiada w jaki sposób rozliczyć wydatki na modernizację środka trwałego.

Opodatkowanie VAT nieodpłatnych świadczeń - porada

Od 1 kwietnia 2011 roku rozszerzył się zakres przedmiotowy usług uznawanych za nieodpłatne świadczenia. Ekspert, krok po kroku, przeprowadza przez zmiany.

Jak rozliczyć ubezpieczenie leasingowanego auta?

Zaliczenie składek na ubezpieczenie leasingowanego auta nie jest uzależnione od kwestii własności. Ubezpieczenie za samochody leasingowane będzie więc zaliczane do kosztów uzyskania przychodów analogicznie jak w przypadku samochodów będących własnością przedsiębiorcy.

Ulotka reklamowa - czy warto ją stosować?

Ulotka reklamowa pozostaje wizytówką firmy. Czy warto inwestować w reklamę z jej wykorzystaniem? Eksperci podpowiadają jak promować firmę z wykorzystaniem ulotki reklamowej.

Firmy nadal ostrożne

Pomimo wzrostu sprzedaży detalicznej o 13,8% i spadku bezrobocia, firmy nadal inwestują ostrożnie. Polacy wydają jednak coraz więcej pieniędzy.

Redukcja CO2 zmniejszy konkurencyjność unijnej gospodarki

Ministerstwo Gospodarki obawia się, że proponowana przez KE na najbliższe 40 lat ścieżka redukcji emisji CO2 może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność europejskiej gospodarki. Resort zauważa, że polityka Unii w tej kwestii nie może być oderwana od realiów.

Aprecjacja szwajcarskiej waluty

Dzień wolny od pracy w Polsce sprawił, że nie zwracaliśmy przez moment uwagi na rynki finansowe. Tymczasem kurs franka pokonał z impetem poziom 1,20 i nie spoczął na tym osiągnięciu, co skutkuje nowymi rekordami złotego. W czwartek za franka płacono nawet 3,39 – i to nie tylko z powodu siły szwajcarskiej waluty, ale także ze względu na mniejszą płynność na rynku polskiego złotego.

Ulga rehabilitacyjna w PIT bez tajemnic

Osoby zainteresowane skorzystaniem z ulgi rehabilitacyjnej w PIT powinny uważnie zapoznać się z radami naszych ekspertów.

Wszystko o uldze na dziecko (prorodzinnej) w PIT

Nasi eksperci podpowiadają, jak bez błędu skorzystać z odliczenia na dzieci od podatku.

Założyć własną firmę nie jest trudno

W kompleksowym Poradniku podpowiadamy jak po kolei dokonać wszystkich niezbędnych czynności by założyć swoją własną firmę.

Jak uzyskać zwrot VAT za materiały budowlane?

Krok po kroku podpowiadamy, jak po budowie własnego domu lub po remoncie odzyskać część VAT z faktur za materiały budowlane.

Dotacje unijne dla małych firm na debiut na NewConnect - do 50%

Debiutem na NewConnect nie należy do tanich. Koszty mogą zostać jednak częściowo pokryte dotacjami unijnymi dla małych firm. O jakich dotacjach mowa?

E-myto - porada

Od 1 lipca 2011 firmy transportowe będą pracować w oparciu o „e-myto”. Jak wprowadzenie elektronicznego myta wpłynęło na firmy transportowe u naszych europejskich sąsiadów? Czy ich doświadczenia przełożą się na rzeczywistość polskich dróg?

Ośrodek hipoterapii jako pomysł na biznes

Wykorzystywanie kontaktu z zwierzętami w lecznictwie nie jest niczym zaskakującym. Jak się okazuje, może to być również sposób na zarabianie pieniędzy prowadząc własną firmę. Jaką? Ośrodek hipoterapii.

Uproszczenia celne dla przedsiębiorców - porada

Uproszczenia celne dla przedsiębiorców to przede wszystkim rezygnacja z poboru zabezpieczenia na poczet podatku od towarów i usług (VAT) z tytułu importu, który ma być rozliczony w deklaracji podatkowej, oraz ułatwienia dla agencji celnych w dostępie do uprawnień przysługującym przedstawicielom podatkowym.

Minister Finansów zinterpretuje podatki dla firm

Organizacje pracodawców i związki zawodowe będą mogły wystąpić do Ministra Finansów o udzielenie ogólnej interpretacji prawa podatkowego.

Regres na paryskim rynku nieruchomości

We wtorek notowania na GPW wypadły słabo na tle zagranicznych parkietów. Nasze indeksy traciły, podczas kiedy inne giełdy wykazały się siłą. WIG testował wsparcie na poziomie 48,8 tys. pkt.

PIP skontroluje wszystkich

Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała prawo kontrolowania wszystkich przedsiębiorstw i osób oraz podmiotów wykonujących pracę lub zlecenie na rzecz pracodawcy, nawet jeżeli wykonujący zlecenie będzie prowadzić własną działalność gospodarczą.

Obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych w przypadku wynajmu nieruchomości

Usługa wynajmu nieruchomości na rzecz osób fizycznych podlega zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych, pod warunkiem że jest w całości dokumentowana fakturami.

PIT-8C a bony zakupowe - porada

Czy spółdzielnia będzie zobowiązana do wystawiania PIT-8C w przypadku nadwyżki spółdzielni przeznaczanej na dywidendę dla członków spółdzielni wystawianą w postaci bonów zakupowych do sklepów spółdzielni?

Sankcje za nieujawnienie dochodów – porada

Sankcja za nieujawnienie dochodów to 75% ustalonego przez fiskusa dochodu. Ekspert wyjaśnia jakie sankcje grożą podatnikom za nieujawnienie dochodów lub źródeł ich pochodzenia.

Opłata skarbowa a zezwolenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego - porada

Czy z zezwoleniem w sprawach budownictwa mieszkaniowego łączy się konieczność uiszczenia opłaty skarbowej? Jak unormowane jest wyłączenie z obowiązku poniesienia opłaty? Ekspert wyjaśnia jaka jest relacja pomiędzy opłatą skarbową a zezwoleniem w sprawach budownictwa mieszkaniowego.

Od 1 lipca CEIDG

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, obejmie chcących założyć własną firmę już 1 lipca. Głównym celem CEIDG jest uproszczenie procedury rozpoczynania prowadzenia działalności gospodarczej. Głównym formularzem, na którym opierać się będzie CEIDG jest CEIDG-1.

Czy Grecja zostanie pod kroplówką?

Na dziś zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla rządu premiera Papandreu w greckim parlamencie. Bez poparcia opozycji Ateny nie dostaną pakietu pomocowego. Kurs eurodolara w dalszym ciągu idzie w górę.

Przedsiębiorcy za państwem opiekuńczym

Niemal 48 proc. małych i średnich przedsiębiorców popiera model państwa opiekuńczego - wynika z badania właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw przeprowadzonych przez PKPP Lewiatan i Katedrę Socjologii Ekonomicznej SGH.

Nieodpłatne używanie samochodów osobowych do celów prywatnych - porada

Od 2011 roku podatnicy nie muszą naliczać VAT od nieodpłatnego użytkowania niektórych samochodów firmowych do celów prywatnych. Ekspert radzi jakie samochody kwalifikują się do wyłączenia dotyczącego nieodpłatnego użytkowania.

Jaka decyzja wiąże przedsiębiorcę - podatnika?

Jakie są skutki dla podatników, gdy organ wyda decyzję w trybie nadzwyczajnym innymi niż wznowienie postępowania i stwierdzenie nieważności decyzji, a w obrocie prawnym będą dwie decyzje: decyzja ostateczna oraz decyzja wydana w tym trybie nadzwyczajnym, zmieniająca wysokość zobowiązania?

Rosnący frank uderzy w firmy

Frank szwajcarski osiąga historyczne rekordy w notowaniach względem polskiego złotego. Wzrost przyczynia się do spadającej konsumpcji. Firmy martwią się o własną sprzedaż i zyski.

Inwestycje zagraniczne najlepiej w Polsce

Polska zajęła trzecie miejsce w rankingu liczby miejsc pracy stworzonych dzięki bezpośrednim inwestycjom zagranicznym, przygotowanym przez Ernst & Young. Czy inwestycje zagraniczne można określić mianem atutów polskiej gospodarki?

Grecki parlament ma dead-line do końca czerwca

Z oświadczenia, opublikowanego po pierwszym dniu rozmów ministrów finansów strefy euro wynika, że do połowy lipca Grecji zostanie przekazana kolejna transza pożyczki. Następna część pakietu pomocowego ma opiewać na 12 mld euro. Aby otrzymać wsparcie, do końca czerwca Ateny muszą podjąć uchwałę, dotyczącą dodatkowych reform fiskalnych i prywatyzacji majątku państwowego.

DreamBook ePad P10+ - kolejny tablet z Tegrą na pokładzie

Jakiś czas temu firma Pioneer Computers zaprezentowała swój pierwszy tablet pracujący w oparciu o system Android Honeycomb. Niestety cena modelu DreamBook ePAd H10 HD, która opiewała na astronomiczne 705 dolarów skutecznie odstraszała potencjalnych klientów. Czy kolejny model tego producenta będzie miał więcej szczęścia?

Samsung Galaxy Tab 7 – kolejna galaktyka już wkrótce w sprzedaży?

Samsung to szczególna firma. Uwielbia ona rozpieszczać swoich klientów i miłośników wypuszczając co chwilę nowe modele telefonów i tabletów. Nie inaczej jest tym razem. W sieci pojawiły się informacje na temat następcy popularnego Galaxy Tab. Urządzenie to zapoczątkowało rodzinę tabletów do której wliczają się niezwykle ciekawe modele 8.9 oraz 10.1. Już wkrótce nastąpi premiera tych tabletów, a czym ciekawym wyróżnia się „siódemka”?

REKLAMA